Wybieramy obrączki - cz.1

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł


Przedstawiamy Państwu kilka cennych informacji pomocnych przy wyborze biżuterii ślubnej.

Obrączki od setek lat to symbol trwałości, wzajemnej miłości i wierności. Obrączki to trwały symbol przypominający o małżeńskim przyrzeczeniu, o najbliższej osobie i o dniu ślubu. Pełnienie tak znamienitej roli wymaga pewnych właściwości. Oprócz oczywiście funkcji estetycznej (często bardzo ważnej) obrączki muszą charakteryzować się wygodą, praktyką i trwałością. Kompromis między obrączkami estetycznymi a praktycznymi powoduje, że wybór obrączek nie jest procesem prostym i wymaga pewnej wiedzy. Przedstawimy pokrótce kilka ważnych elementów.

Próba metalu - złota

Złoto w postaci czystej jest metalem bardzo miękkim i podatnym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Przez próbę metalu rozumie się ilość czystego złota w jego stopie. W przemyśle jubilerskim zastosowanie ma złoto o próbie 585. Próba 585 oznacza, iż na 1000 części przypada 585 (14 karat) czystego złota, natomiast pozostała część tj. 415 to stopy innych metali. Optymalnym, więc połączeniem jakości, barwy i ceny jest złoto próby 585. Tak skonstruowana proporcja czystego metalu gwarantuje wysokie walory estetyczne oraz właściwości fizyko-chemiczne. Złoto o niższej próbie traci swoje walory estetyczne i wartościowe.

Odpowiednia proporcja złota to nie tylko jedyny warunek dobrych właściwości stopu. Ważnym elementem, są również liguraty tj. dodatki stopowe dodawane do złota. Dodatki te stanowią pozostałą część stopu złota - 415 pozostałych części dodanych do czystego złota. Ważne, aby obrączki wykonywane były z czystego złota z dodatkiem ligur renomowanych firm. Zastosowanie odpowiednich dodatków stopowych poprawia strukturę metalu jednocześnie obniżając właściwości alergiczne. Firma Eminence wykonuje obrączki z czystego złota z dodatkami stopowymi renomowanej firmy ProGold oraz LegOr.


Masa obrączek

Ważną determinantą przy wyborze obrączek jest ich masa. Waga ma tu istotny wpływ na trwałość i komfort codziennego użytkowania. Korelacja jest następująca - obrączki cięższe są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, nie ulegają wygięciom, są wygodniejsze i bezpieczne w użytkowaniu, a wewnętrzny profil może przyjąć formę komfortowego wyprofilowania. Przy obrączkach delikatnych istnieje większe ryzyko uszkodzenia podczas korygowania rozmiarów i ewentualnych napraw.


Profil obrączek i szerokość

Profil obrączek może przyjąć następujące formy - profil zaokrąglony, płaski, płaski fazowany i wklęsły. Obrączki powinny posiadać tzw. komfortowe wyprofilowanie wewnętrznych krawędzi (ścięcie wewnętrznych krawędzi obrączki). Wyprofilowanie to zapobiega kaleczeniu paluszków o wewnętrzną krawędź obrączki zapewniając komfort codziennego użytkowania. Ponadto znacznie ułatwia to codzienne ściąganie i zakładanie obrączek. Większość obrączek produkowanych przez firmę Eminence posiada komfortowe wyprofilowanie (niektóre wzory ze względu na technologię nie pozwalają na wykonanie pełnego wyprofilowania.)

Szerokość obrączek to oczywiście kwestia gustu i upodobań. Szerokości zaczynają się od 3 mm skończywszy nawet na 10 mm. Ponadto obrączka męska może być nieco szersza od obrączki damskiej.

Wybierając obrączki szerokie proszę pamiętać, iż codzienne użytkowanie jest mniej komfortowe jak przy obrączkach węższych. Obrączki szerokie wymagają starannie dobranych rozmiarów i odpowiedni ich dobór jest jednym z warunków komfortowego codziennego użytkowania.

Większość obrączek produkowanych przez firmę Eminence można dowolnie modyfikować pod względem szerokości.


Rozmiary

Kwestia rozmiarów to bardzo ważna determinanta przy zakupie obrączek. Rozmiar powinien być dobrany bardzo starannie, aby towarzysząca nam codziennie obrączka nie przeszkadzała, nie uwierała i nie spadała. Dobrze dopasowana obrączka powinna przechodzić z niewielkim oporem przez staw palca i powinna swobodnie spoczywać u jego nasady. W poradniku mieszczącym się pod tym linkiem znajdują się cenne informacje na tema doboru rozmiarów. Najważniejsze kwestie pomocne przy pomiarze to:

1. Pamiętaj, że latem dłonie są bardziej opuchnięte niż zimą - wpływ ma na to temperatura. Mierząc obrączki latem miara powinna być nieco ciasna. Najlepiej pomiaru dokonywać przy temperaturze powietrza około 10-20 stopni. Jeżeli jest taka możliwość to pomiaru dokonać w różnych skrajnie temperaturach powietrza.

2. Pamiętaj, iż wysiłek fizyczny powoduje również opuchnięcie paluszków. Nie należy dokonywać pomiaru tuż po wysiłku fizycznym.

3. Ciśnienie atmosferyczne. Przy niskim ciśnieniu atmosferycznym występuje efekt napuchniętych paluszków. Często się zdarza, iż tuż po nocnym przebudzeniu mamy problem z założeniem obrączki.

4. Ciąża - stan błogosławiony jakim jest ciążą znacznie wpływa na różnicę rozmiarów paluszków. Podczas ciąży paluszki nabrzmiewają i wcześniej dopasowana obrączka jest dużo za ciasna. Pomiar oraz zakup obrączek nie powinien odbywać się podczas tego stanu. Proponujemy dokonywać pomiaru tuż przed ciążą. Ponadto proszę pamiętać, iż opuchnięcie paluszków może utrzymywać się jeszcze przez kilka miesięcy.

5. Stres ma także bardzo istotny wpływ przy pomiarze paluszków. Często się zdarza, iż sytuacje stresowe powodują opuchniecie paluszków. Sytuacją stresową może być również sama ceremonia ślubu. Dopasowywanie rozmiaru tuż przed ślubem może być nieadekwatny do rzeczywistych rozmiarów.

6. Choroby a zwłaszcza inne przypadki powodujące zatrzymanie wody w organizmie.
Należy zdać sobie sprawę z faktu, iż z biegiem lat korekta rozmiaru będzie konieczna. Proszę również pamiętać, iż każda korekta prowadzić może do deformacji obrączki i zmiany jej pierwotnego wyglądu.