Profilaktyka raka szyjki macicy dla każdej z nas - badanie cytologiczne

Autor: mgr położnictwa Beata Górska
Drukuj artykuł



Codziennie zabiegane, aktywne zawodowo lub też zajęte domowymi obowiązkami Panie tłumaczą się brakiem czasu, natłokiem zajęć, wciąż pędzącym tempem życia, za którym trzeba nadążyć i któremu należy sprostać.

Duży odsetek kobiet boi się po prostu, że wyniki badań coś wykażą, wykryją i trzeba będzie znów tracić cenny czas, który mogłyby przecież przeznaczyć na inne sprawy.

Część z Pań obawia się długiego oczekiwania na wizytę i wynik. Wiele z nas także jest przekonana, że aby zgłosić się do lekarza trzeba być chorym. Bardzo istotną rolę zajmuje też w przeświadczeniu kobiet stereotyp matki Polki. Chciałabym zaznaczyć tutaj fakt, że najważniejsze dla nas jest wychowanie dzieci, wyprawienie ich do szkoły, zajęcia w domu, praca zawodowa.

Wszystkie te wyżej wymienione argumenty są bardzo ważne i oczywiście zrozumiałe ale KTO będzie za nas dbał o rodzinę, dom, pielęgnowanie istotnych wartości GDY NAS KOBIETY DOTKNIE CHOROBA?

Myśl o tym, że są ważniejsze sprawy jak i odkładanie wizyty u ginekologa lub położnej na jutro, później, na pojutrze czy tez inny dzień skutkuje tym, że w końcu zapominamy całkiem jak bardzo jest to dla nas ważne.

Realizowanie się w roli córki, matki, żony, przyjaciółki, urzędniczki, nauczycielki, business woman czy też gospodyni domowej to bardzo ważne idee życiowe jednak w tym wszystkim trzeba również dostrzec samą siebie - kobietę, czyli zarówno mnie jak i Ciebie.

Trzeba zwrócić uwagę na pozytywne kształtowanie naszej świadomości zdrowotnej co najprościej mówiąc jest braniem odpowiedzialności za własne zdrowie. Znajomość czynników ryzyka jak i wpływu stylu życia na występowanie nowotworów odgrywa tutaj niebagatelną rolę.

Codziennie 10 kobiet dowiaduje się że ma raka szyjki macicy z czego 5 umiera bo za późno zgłosiło się do lekarza!

- 50% kobiet nigdy nie miało wykonywanej cytologii!

- 10% kobiet nie zgłosiło się na to badanie w przeciągu 5 lat!

Podkreślenia wymaga fakt, że gdyby kobiety miały wykonane już 1 badanie cytologiczne to odsetek zachorowań na raka szyjki macicy zmniejszyłby się o 40%!

Rak szyjki macicy rozwija się 10-15 lat. Powolny jego rozwój pozwala na wczesne wykrycie zanim zmiany będą zaawansowane.

Największy odsetek raka szyjki macicy występuje w krajach Europy Wschodniej, natomiast największą umieralność na ten nowotwór obserwuje się na Litwie. Jest ona aż 8 razy większa niż w Finlandii.

Warto zauważyć, iż także do naszego kraju przyjeżdżają lekarze z krajów skandynawskich aby razem z tutejszymi onkologami i ginekologami sprawować opiekę oraz zajmować się pacjentkami z zaawansowanym rakiem szyjki macicy.

Trzeba zwrócić uwagę, że w Finlandii jest najmniejsza zachorowalność na tą chorobę i bardzo rzadko obserwuje się występowanie zaawansowanego stadium.
Jest to możliwe dzięki wdrożonemu programowi aktywnej profilaktyki nowotworów oraz dużej zgłaszalności kobiet do lekarza czy też położnej aby wykonywać badanie cytologiczne.

Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy jest wdrożony oraz prowadzony również w Polsce od 1 stycznia 2006 roku. Celem tego programu jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności kobiet na raka szyjki macicy o 50% do 2014 roku.

To właśnie między innymi w ramach tego programu otrzymujemy wysyłane pocztą zaproszenia na wykonanie bezpłatnej cytologii.

Programem tym objęte są kobiety w przedziale wiekowym 25-59 lat, które w ciągu trzech ostatnich lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dzięki prowadzonej w mediach (internecie, telewizji, radio, prasie) Kampanii również dowiadujemy się wielu istotnych informacji na temat raka szyjki macicy.

Trzeba zaznaczyć, że celem badania cytologicznego jest wczesne wykrywanie ewentualnie występujących zmian w nabłonku wielowarstwowym płaskim pokrywającym tarczę oraz w komórkach nabłonka gruczołowego pokrywającego kanał szyjki macicy. Najczęstszym miejscem występowania raka szyjki macicy jest granica między tymi nabłonkami.

Więcej informacji na ten temat m. in. w jaki sposób przygotować się do badania cytologicznego, na czym polega to badanie oraz jakie są czynniki ryzyka raka szyjki macicy możesz dowiedzieć się dzięki przeczytaniu artykułu - Czytaj tutaj

Pamiętaj, że to kilkuminutowe bezbolesne badanie może uratować Twoje życie.