Fizjoterapeuta - nie tylko dla sportowców

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł

Na urazy i kontuzje jesteśmy narażeni każdego dnia, bez względu na wykonywany przez nas zawód. Zazwyczaj szukamy pomocy u specjalistów-ortopedów, jednak to fizjoterapeuci w największym stopniu odpowiadają za nasz powrót do dawnej sprawności i formy.

Ryzyko odniesienia kontuzji towarzyszy każdemu z nas. Niezależnie czy uprawiamy sport zawodowo, rekreacyjnie czy też całe życie siedzimy przy biurku. Pozornie tylko zmniejszamy prawdopodobieństwo urazu wynikającego z aktywności fizycznej. Kontuzja może przytrafić się nam na siłowni, w trakcie pośpiesznego biegu albo, gdy staniemy krzywo czy się potkniemy. W obu przypadkach do pełnej sprawności fizycznej pomaga powrócić fizjoterapeuta.

Jednym z częstszych urazów, jakie mogą nas spotkać jest skręcenie kostki. Kontuzję tę wielokrotnie bagatelizuje się i leczy w sposób tradycyjny. Na opuchniętą nogę stosujemy okłady z octem, aby zmniejszyć opuchliznę, obwiązujemy bandażem i czekamy, aż sie zagoi. Fizjoterapeuci zgodnie twierdzą, że skręcenie stawu skokowego powinno się poddawać rehabilitacji, gdyż: "Nie do końca wyleczony uraz z przeszłości" - jak zauważa instruktor kursów Polskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej Dariusz Straszewski - "może być podstawą innego urazu w przyszłości". Niedoleczone skręcenie stawu skokowego może stać się podstawą do naderwania: ścięgna Achillesa, mięśni strzałkowych, więzadeł kolanowych, a następnie bólów w okolicach kręgosłupa. Nawet najbardziej błahy uraz powinien być skonsultowany z ortopedą. Jego zadaniem będzie zdiagnozowanie problemu, a następnie zaproponowanie szeregu zabiegów fizjoterapii. Z kolei fizjoterapeuta może prosić o dokonanie dodatkowych badań.

Najczęściej na tego typu urazu narzekają sportowcy. Kluby chcą, aby ich zawodnicy byli przez cały sezon w najlepszej formie, co w konsekwencji prowadzi do kontuzji. "Ludzie są odporni na ból, potrafią się długo oszukiwać. W konsekwencji doprowadzają do poważnych uszkodzeń. Wymagają one dłuższego leczenia, co prowadzi do jeszcze większej frustracji" - uważa dr Robert Śmigielski Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej na łamach portalu Polska Biega. Natomiast leczenie niesportowców, mimo że dłuższe, w rzeczywistości polega dokładnie na tym samym - konsultacji z ortopedą, a następnie rehabilitacji zaproponowanej przez fizjoterapeutę.

Zadaniem fizjoterapeuty jest odpowiednie dobranie ćwiczeń oraz ich intensywności, aby pacjent w optymalnym czasie powrócił do pełnej sprawności. Metody, które stosuje się podzielono na trzy grupy:

- kinezyterapię - terapia ruchem
- terapię manualną (masaże) - techniki specyficzne wykonywane ręką terapeuty
- fizykoterapię - terapia specjalnymi urządzeniami i metodami występującymi w przyrodzie

W procesie rehabilitacji bardzo ważna jest interakcja miedzy pacjentem a fizjoterapeutą. W trakcie rozmowy, jesteśmy w stanie przekazać specjaliście, na które obszary należy zwrócić szczególną uwagę, co nas boli i co możemy zrobić, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych urazów. Fizjoterapeuta, między innymi, poprzez naświetlania, masaże, zabiegi krioterapii czy ćwiczenia indywidualne pragnie pomóc nam w osiągnięciu pełnej sprawności ruchowej.

Reasumując - należy pamiętać, że jeden źle postawiony krok może ponieść za sobą wiele miesięcy walki o powrót do dawnej sprawności. Zwykła osoba z reguły stara się radzić sobie z kontuzją we własnym zakresie, np. stosując zimne okłady i maści. Jest to niewłaściwe zachowanie - powinniśmy do każdego urazu podchodzić jak sportowcy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem po urazie będzie wizyta u ortopedy i poproszenie o skierowanie na rehabilitację. Fizjoterapeuta w oparciu o nie może zalecić wykonanie własnego badania, a następnie zastosowanie odpowiedniej terapii.

Materiały są własnością Polskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej www.ptts.org.pl