Bezsenność nocy letniej

Autor: Bądź piękna
Drukuj artykuł

Mimo spędzonych kilku godzin w samochodzie, wycieńczona stresem pakowania i chaosem towarzyszącym wielu wyjazdom - po dotarciu na miejsce nie możesz zasnąć. Taki scenariusz to wakacyjna bolączka wielu wczasowiczów. Nowe miasteczko, nowy pokój, nowe łóżko są obce i ciężko przyzwyczaić się do nieznanego nam terenu. Wysoka temperatura otoczenia również nie sprzyja komfortowemu wypoczynkowi (optymalna temperatura, która powinna panować w sypialni oscyluje wokół 20 stopni C). Czy w ciemnym pokoju liczyć skaczące owieczki czy może tym razem liczyć na siebie i skorzystać z innych sposobów na długi, spokojny sen?

Typowym symptomem bezsenności jest dość długi odstęp czasowy między położeniem się w łóżku, a zaśnięciem. Ten okres może trwać od kilkudziesięciu minut nawet do kilku godzin, podczas gdy zdrowy człowiek zasypia w ciągu 15 - 30 minut. Większości najbardziej doskwiera właśnie utrudnione zasypianie. Rzadziej zdarza się sen płytki, z którego łatwo się wybudzić lub przerwany zbyt wcześnie, gdy budzimy się zanim na niebie pojawi się słońce.

Wyróżnia się trzy rodzaje bezsenności. Jeżeli problemy ze snem zdarzają się sporadycznie i trwają nie dłużej niż dwa tygodnie, wówczas diagnozuje się tzw. bezsenność przygodną. O bezsenności krótkotrwałej mówimy w przypadku, gdy chory nie jest w stanie spać spokojnie od dwóch do czterech tygodni. Insomnia, czyli przewlekłe kłopoty z zasypianiem, ciągnące się ponad cztery tygodnie, wymagają interwencji lekarza.

Problemy z zaśnięciem w podróży zakwalifikować można jako bezsenność przygodną. Jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji, że z tym rodzajem zaburzenia można poradzić sobie bez większych trudności przestrzegając kilku zasad oraz tzw. higieny snu. Pomocne mogą być także środki wyciszające i nasenne dostępne w aptekach bez recepty.

Warto zwrócić uwagę na Lunapret, stosowany w przypadku trudności w zasypianiu oraz niespokojnego snu, który można podać także dzieciom od 12 roku życia.

Lek ten skraca czas trwania pierwszej fazy snu przez co przyspiesza zasypianie, pogłębia sen poprzez wydłużenie faz II i III w pełnym cyklu snu przy jednoczesnym zachowaniu porannej świeżości. Sprawdzają się również tabletki takie jak Seneo lub inne mieszanki ziołowe np. Passispasmin czy Neospasmina.

A co poza lekami? Postaw na pewniaki, czyli: ciepła kąpiel wieczorową porą, szklanka gorącego mleka i dobrze przewietrzony pokój.

Przestrzegaj też zasad higieny snu:

1. Ogranicz nadmierne spożycie produktów zawierających kofeinę. Wieczorem nawet nie spoglądaj na kawę.
2. Jeżeli nie możesz zasnąć w ciągu pół godziny, nie leż w łóżku bezczynnie. Po prostu wstań i zajmij się czymś - zaczekaj aż pojawi się uczucie senności i dopiero wtedy ponownie spróbuj zasnąć.

3. Unikaj drzemek w ciągu dnia.
4. Spacer lub ćwiczenia relaksacyjne przed zaśnięciem pomogą Ci się wyciszyć.
5. Nie podejmuj wysiłku intelektualnego w porze poprzedzającej zasypianie, staraj się unikać stresujących sytuacji i nadmiernych emocji.
6. Sypialnia nie jest miejscem do oglądania telewizji ani odpowiednim do pracy. Te zajęcia wykonuj przy świetle dziennym w innym pomieszczeniu.

7. Zasypiaj i budź się o stałych godzinach.
8. Zrezygnuj z posiłków przynajmniej na 2 godziny przed snem.
9. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej wilgotności, temperatury i ciszy w miejscu, w którym śpisz.

Odpowiednia ilość snu jest jednym z gwarantów dobrego samopoczucia i zdrowego organizmu. Niezależnie od wieku przywiązujmy dużą wagę do czasu, jaki spędzamy w łóżku - powinno być go wystarczająco dużo by organizm mógł się zregenerować i naładować bateryjki na kolejny aktywny dzień. Nowe otoczenie wymaga przecież szczególnej uwagi - jest tyle do zobaczenia, więc słodkich snów!

Domzdrowia.pl