Kawa na ławę, czyli zimowe oblicza kawy

Autor:
Drukuj artykuł

Mieszkańcy Ziemi rocznie wypijają 400 miliardów filiżanek kawy. Każdy z nas ma ulubione sposoby przyrządzania tego napoju. Urozmaicamy ją mlekiem, śmietanką, lodami, przyprawami, syropami smakowymi czy alkoholem. Wystarczy odrobina wyobraźni i wyczucia smaku. O jakich dodatkach kawowych należy pomyśleć zimą i jak wpływają one na jej smak?

"Zima to czas, kiedy warto zaopatrzyć się w coś, co pomoże nam zrekompensować sobie brak słońca. Dobrze przyrządzona kawa jest fantastycznym na to sposobem" - mówi Jarosław Walczyk, szef kuchni w Strefa Restauracja&Bar. - "Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu i chcemy przyrządzić rozgrzewającą kawę "na szybko", wystarczy, że wrzucimy do niej odrobinę startej skórki z pomarańczy lub kawałek skórki mandarynki. W przypadku, kiedy mamy możliwość zaszycia się w domu z dobrą książką i filiżanką cudownie pachnącego wywaru polecam pokuszenie się o wypróbowanie bardziej złożonych kompozycji."

Zanim rozpoczniecie własne eksperymenty, warto wypróbować kilka sprawdzonych przepisów restauracji Strefa.

Gingerbread Coffee
Kawa piernikowa to szczególnie dobra propozycja na okres świąt Bożego Narodzenia. Bo czy istnieje zapach, który kojarzy się ze świętami bardziej niż aromat cynamonu i imbiru? Jak ją przygotować?
Oto prosty przepis:
- 1/4 łyżeczki cynamonu
- 1/8 łyżeczki mielonego imbiru
- 2 łyżeczki melasy
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 3 łyżki mocnej kawy
- 1 szklanka mleka (do wyboru: mleko migdałowe, mleko sojowe, itp)
? cukier

Wszystkie składniki należy wymieszać w garnuszku i zagotować. Po przelaniu do kubka, kawę można udekorować bitą śmietaną i lekkim piernikiem.

Chili Latte
Kawa w połączeniu z ostrym smakiem papryczki chili jest propozycją dla odważnych - błyskawicznie rozgrzewa, a jej charakterystyczny aromat przyjemnie pobudza kubki smakowe. Chili Latte można przygotować zarówno z mieloną, jak i świeżą chili, dodając kilka ziarenek albo dużą szczyptę przyprawy - w zależności od smakowych preferencji. Kawa bardzo dobrze komponuje się z gorzką czekoladą, więc osoby o delikatniejszym podniebieniu, złagodzą ostrość papryki, dodając do niej kakao
lub rozpuszczoną czekoladę. Jak przygotować napój? Przepis:

Składniki:
- 75 ml kawy (średnio mocnej)
- kakao deserowe
- woda lub mleko do przygotowania kakao
- chili (szczypta suszonej przyprawy lub kawałek papryczki)
- listek mięty lub miętowa posypka

Kawę wlej do wysokiej szklanki. Przygotuj kakao według instrukcji na torebce, wlej do kawy. Dodaj chili. Napój udekoruj listkiem mięty lub miętową posypką. Chili Latte można podawać jako ciepłą kawę,
ale także w wersji mrożonej - wystarczy schłodzić napój, a przed podaniem dodać do niego kruszony lód.
?
Irishman Coffee
"Irishman Coffee to kawa, która jest moim faworytem" - stwierdza Jarosław Walczyk. - "Jej smak jest bogatszy niż tradycyjnej Irish Coffee, w której skład wchodzi kawa, whiskey, bita śmietana i brązowy cukier." Irishman Coffee to połączenie kawy, likieru Baileys powstającego na bazie śmietanki i whiskey (z dodatkiem wanilii i kakao) oraz likieru miętowego. Napój podawany jest z dodatkiem bitej śmietany i syropu cukrowego. Ze względu na alkoholowe składniki, Irishman Coffee jest rozgrzewająca i ma bardzo intensywny smak, który przełamuje się słodką i miętową nutą.

Chcecie przygotować propozycję szefa Walczyka w domu? Oto składniki:
- 150 ml kawy
- 30 ml likieru Baileys
- 30 ml likieru miętowego
- syrop cukrowy (do smaku)
- bita śmietana

Do kubka wlej likiery i syrop cukrowy. Zamieszaj i zalej kawą. Napój udekoruj bitą śmietaną.

To tylko kilka pomysłów. Wszystkie kawy, przyrządzone wedle wyżej wymienionych przepisów znajdziecie w restauracji Strefa przy ul. Próżnej w Warszawie. Restauracja oferuje kawy przygotowane na aż 26 różnych sposobów.