Glutenowe nieprzyjemności - jak radzić sobie z celiakią?

Autor:
Drukuj artykuł

Bardzo popularna ostatnimi czasy dieta bezglutenowa często niesłusznie uznawana jest jedynie za wiodący trend. W rzeczywistości jednak powstała ona w oparciu o jadłospis osób, które zmagają się z celiakią, będącą najpoważniejszą postacią nietolerancji glutenu. Czym tak naprawdę jest ta choroba oraz jak można prowadzić zdrowy tryb życia mimo pozytywnej diagnozy? Odpowiedź możemy znaleźć poznając specyfikę tego schorzenia oraz studiując zasady odpowiedniego komponowania posiłków.

Ukryty wróg

Wielu z nas rezygnuje z produktów zbożowych, aby podnieść jakość własnego życia. W przypadku osób chorujących na celiakię gluten - obecny w takich zbożach jak owies, pszenica, jęczmień oraz żyto może stać się przyczyną ciężkich powikłań zdrowotnych. Choć przyczyny jego nietolerancji nie są jeszcze dokładnie znane, to coraz częściej naukowcy wskazują na podłoże genetyczne. Celiakia objawia się w różny sposób, jednak do najpopularniejszych oznak zaliczyć można dolegliwości gastryczne, problemy z trawieniem, bóle brzucha, a także anemię, bóle kości i stawów, częste skurcze mięśni, problemy z układem nerwowym oraz zaburzenia hormonalne. U osób chorujących na celiakię gluten ma bardzo destrukcyjny wpływ na układ pokarmowy, gdyż uszkadza on błonę jelita cienkiego powodując zanikanie kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie substancji odżywczych do krwi.

Lecznicza dieta

Osoby dotknięte celiakią muszą zmagać się z nią przez całe życie, gdyż jest to trwała niedyspozycja, którą załagodzić można jedynie poprzez całkowite wykluczenie glutenu z diety. Dlatego też tak ważne jest uważne komponowanie posiłków, które nie tylko nie mogą zawierać w sobie choćby najmniejszej ilości białka pochodzącego ze zbóż, ale muszą być również przygotowywane z użyciem osobnych naczyń i sztućców. Mimo, że dieta bezglutenowa należy do bardzo restrykcyjnych, to konieczność przestrzegania jej zasad nie musi wiązać się z ubogim i monotonnym menu. Zwracając w sklepach uwagę na produkty oznaczone znakiem przekreślonego kłosa możemy bowiem odnaleźć wiele różnorodnych oraz aromatycznych specjałów. W przypadku wyrobów mięsnych w 100% bezpieczne dla osób chorujących na celiakię staną się wędliny z linii Natura firmy Nove. Ich receptura pozbawiona jest nie tylko zawartości glutenu, ale i dodatku: fosforanów, glutaminianu sodu, sztucznych przeciwutleniaczy oraz konserwantów. Aż siedem soczystych i przepysznych wędlin z linii Natura firmy Nove zadba o urozmaicony oraz wyrazisty jadłospis, tak osób przestrzegających diety bezglutenowej, jak i miłośników zdrowego żywienia.

Choć celiakia ma wpływ na wszystkie dotychczasowe nawyki żywieniowe nie oznacza ona wcale rezygnacji z ulubionych przysmaków. Gdy dotknie nas problem tej choroby ważne jest, by pamiętać, że kluczem do zdrowia będzie racjonalne selekcjonowanie produktów spożywczych oraz uważne przygotowywanie codziennych posiłków.

Zakłady Mięsne Nove Sp. z o.o. są częścią grupy Tican z siedzibą w Danii. Nove to średniej wielkości firma FMCG usytuowana na obrzeżach miasta Nowe (około 100 km na południe od Gdańska). Surowiec do produkcji mięsa pochodzi z najlepszych zakładów, posiadających certyfikaty na zgodność z systemami uznanymi przed GFSI. Bezpieczeństwo i wysoką jakość wyrobów gwarantuje Nadzóraństwowej Inspekcji Weterynaryjnej. Dzięki nowoczesnej i efektywnej technologii produkcji opartej na ścisłej kontroli jakości i wysokiej higienie, gwarantowanym przez prowadzony w zakładzie system kontroli HACCP, Zakłady Mięsne Nove uzyskały uprawnienia eksportowe na rynki krajów UE oraz posiadają certyfikaty BRC i IFS oraz zatwierdzone audyty wielkich międzynarodowych sieci. Zakłady mięsne Nove i linia Natura otrzymały licencję na używanie międzynarodowego symbolu przekreślonego kłosa, określającego bezglutenową żywność. W skład linii Natura wchodzą szynka, kiełbasa długa, kiełbasa krótka, kiełbasa krakowska, parówki, schab, szynka z tłuszczem. Produkty są paczkowane i dostępne na stoiskach samoobsługowych w Auchan, w Tesco, Makro, Almie.

Zakłady Mięsne "Nove" Sp. z o.o.
86-170 Nowe, Morgi 53
tel.: 48 52 332 83 81
fax: 48 52 332 83 80
e-mail:sekretariat@zmnove.pl
http://www.zmnove.pl