O czym powinniśmy pamiętać po zabiegach medycyny estetycznej?

Autor:
Drukuj artykuł

Zabiegi medycyny estetycznej stają się powoli częścią naszej codzienności. Nieważne czy już z nich korzystasz czy dopiero zamierzasz odwiedzić gabinet - w obu przypadkach powinnaś wiedzieć, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja po zabiegu. O to jak dbać o skórę, aby efekty wizyty utrzymały się jak najdłużej, pytamy dr. Krzysztofa Ziemlewskiego z Kliniki Ziemlewski.

Niemal wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, nieważne czy są to zabiegi laserowe, mezoterapia czy peelingi, mniej lub bardziej uszkadzają skórę. Jest to po prostu pierwszy etap oddziaływania, który w rezultacie ma prowadzić do poprawienia jej kondycji. Jak objawia się to uszkodzenie? Skóra bardzo często bywa zaczerwieniona, podrażniona, obrzęknięta i zasiniona. Może jej towarzyszyć również uczucie pieczenia, ściągnięcia czy nawet ból. Właśnie dlatego w tym okresie wymaga ona szczególnej uwagi i troskliwej pielęgnacji - tłumaczy dr Krzysztof Ziemlewski z Kliniki Ziemlewski w Warszawie.
Najważniejsze zalecenia
Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednej pielęgnacji, która może znacznie przyspieszyć okres rekonwalescencji po zabiegu. Najczęściej konieczne jest stosowanie ochrony w postaci kremów z wysokim filtrem w okresie letnim lub chroniących przed mrozem zimą. Należy też pamiętać o unikaniu basenu, sauny czy ekspozycji słonecznych do momentu wygojenia się skóry - wyjaśnia dr Ziemlewski. Przy pozostałych zaleceniach trzeba wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanego zabiegu i indywidualny stan skóry pacjenta. Po wykonaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej skóra każdego z nas reaguje inaczej. U jednych osób pojawia się tylko delikatne podrażnienie, u innych zaś intensywne zaczerwienienie, pieczenie i stan zapalny. Poza podstawową pielęgnacją warto, np. na noc stosować kremy silnie regenerujące i antybakteryjne, które przyśpieszą proces gojenia i ochronią zranioną skórę. W zależności od rodzaju zabiegu jakiemu się poddaliśmy i stopnia uszkodzenia naskórka częstotliwość stosowania preparatów i ich skład będzie się od siebie i różnił - dodaje dr Ziemlewski.

Pielęgnacja domowa
Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszej skóry po zabiegu, oprócz stosowania się do podstawowych zaleceń, jest dobranie odpowiednich kosmetyków. Część z nas nie do końca zdaje sobie sprawę, że okres po zabiegu jest dla skóry naprawdę trudny i wymaga stosowania specjalnych preparatów. Zastanawiacie się, dlaczego nie mogą to być kremy, których używacie na co dzień? Zwykłe kosmetyki mogą powodować uczulenia i dodatkowo podrażniać skórę, wydłużając tym samym proces gojenia. Natomiast dobrze dobrane kosmeceutyki działają przeciwzapalnie i przyśpieszają regenerację naskórka. Łagodzą też podrażnienia, zmniejszają zaczerwienienie oraz nawilżają, tworząc tym samym opatrunek dla skóry - wyjaśnia dr Krzysztof Ziemlewski. Czym powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiednich kosmeceutyków? Na pewno warto zwrócić uwagę na skład preparatu - szukajmy składników takich jak: kwas hialuronowy, koenzym Q10, witaminy A, C, E, KK, PP, Alantoina, D-pantenol, gliceryna, wyciągi roślinne oraz wody termalne. Wysoka jakość składników charakteryzuje m.in. linię kosmeceutyków Teoxane. Produkty te wyróżniają się innowacyjnym składem, pozbawionym parabenów czy fenoksyetanolu, dbałością o maksymalną tolerancję skóry sprawdzoną pod ścisłą kontrolą dermatologiczną oraz jakością wykonania. Dużą zaletą jest również dostępność szerokiej gamy produktów - możemy dzięki temu skomponować idealnie dobraną pielęgnację na dzień i na noc, zarówno po zabiegach, jak i później, na co dzień. Kosmeceutyki, które zazwyczaj polecam pacjentom to te, które dostępne są w aptekach bądź gabinetach medycyny estetycznej. Są to sprawdzone produkty, które nie powodują podrażnień, uczuleń i zaczerwienienia skóry. Stosowane bezpośrednio po zabiegach powodują złagodzenie objawów, zmniejszenie bólu i zabezpieczenie skór, a w późniejszym etapie przedłużenie i wzmocnienie efektów zabiegu - mówi dr Ziemlewski. Dobrze dobrane kosmeceutyki warto stosować nie tylko w przypadku różnych problemów skórnych czy tylko w okresie rekonwalescensji po zabiegach medycyny estetycznej. Są to produkty, które doskonale nadają się do codziennej pielęgnacji pozwalając uzyskać zdrową skórę oraz spotęgować i przedłużyć efekt wykonywanych zabiegów.

Ekspert:
dr Krzysztof Ziemlewski - dyplomowany lekarz medycyny estetycznej. Ukończył Wydział Lekarski Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Jest absolwentem Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej w Warszawie. Członek Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, UIME (Union Internationale de Medicine Esthetique - Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej), Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Medycyna estetyczna to specjalizacja, którą zajmuje się od 2001 roku. Specjalizuje się w metodach wielokierunkowego odmładzania skóry. Posiada bogate doświadczenie w korekcji i modelowaniu twarzy z użyciem kwasu hialuronowego, kwasu polimlekowego, hydroksyapatytu oraz toksyny botulinowej. Prowadzi szkolenia dla lekarzy w zakresie technik stosowanych w medycynie estetycznej (wypełniacze, toksyna botulinowa, mezoterapia oraz peelingi chemiczne).


O marce
Od 12 lat firma TEOXANE dostarcza pacjentom na całym świecie innowacyjne rozwiązania w zakresie poprawy kondycji skóry. Wszystkie produkty są opracowywane w laboratoriach TEOXANE Laboratories w Genewie, skąd trafiają na rynek 90 krajów świata. TEOSYAL to szeroka gama preparatów na bazie kwasu hialuronowego przeznaczonych m.in. do wypełnień ust, fałd nosowo-wargowych, zmarszczek, a także zabiegów wolumetrycznych. Nowością na rynku jest linia preparatów dedykowanych najbardziej dynamicznym obszarom twarzy - TEOSYAL RHA, a także bogata linia kosmeceutyków. W Polsce produkty TEOSYAL są dostępne od 2006 r. Ich wyłącznym dystrybutorem jest firma NewDerm sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. www.newderm.pl