Gdy nie możesz zasnąć po długim locie

Autor:
Drukuj artykułPodczas wakacji częściej latamy samolotem, także w dalsze zakątki świata. Po przylocie w miejsce oddalone o kilka stref czasowych, doskwierać może nam jet lag, którego głównym objawem jest bezsenność. Zapobiegać jej pomoże suplement w spray'u, który zawiera melatoninę w formie nanoemulsji. Działa on silniej i szybciej niż te w formie tabletek.

Terminem jet lag syndrome, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej, określamy dolegliwości, które pojawiają się w czasie długich podróży, kiedy kilkakrotnie zmieniamy strefy czasowe. Najbardziej narażone na niego są osoby, które odbywają długie loty samolotem, w kierunkach równoleżnikowych tj. wschód-zachód. Dotyczy szczególnie tych, którzy lecą w kierunku wschodnim, gdyż "skrócenie" doby jest gorzej tolerowane, przez organizm, niż jej "wydłużenie". Po prostu do "dłuższego" dnia jest nam łatwiej się zaadoptować.

Objawy.
Zespół ten objawia się:
- bezsennością
- obniżeniem koncentracji i dezorientacją
- dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, w tym zakłóceniem apetytu
- bólami i zawrotami głowy.

Przyczyny.
Przyczyną jet lag jest zaburzenie rytmu dobowego, który polega na chodzeniu spać czy jedzeniu o stałej porze. Załóżmy, że przylatujemy do kraju, w którym właśnie zaczyna się poranek, a w miejscu, z którego przylecieliśmy, jest północ. Nasz organizm przygotowuje się wówczas, jak co dzień o tej porze, do snu, a nagle musi zacząć dzień.

Zaburzone zostają wtedy procesy fizjologiczne, które zależą od rytmu dobowego, jak:
- wydzielanie hormonów snu i czuwania
- motoryka przewodu pokarmowego
- przemiana materii.
Nie radzimy sobie, z tak szybką zmianą rytmu dnia, co odbija się niekorzystnie na naszym zdrowiu.

Zapobieganie.
Aby lepiej przygotować się do nowego rytmu dobowego należy:
- załatwić formalności i spakować się na tyle wcześnie, żeby przed podróżą odpocząć i dobrze przespać całą noc
- postarać się zasnąć w trakcie lotu, w czym pomoże poduszka, zatyczki do uszu czy maseczka na oczy
- przestawić zegarek, w trakcie lotu, na czas, który obowiązuje w miejscu docelowym
- objawy jet lag nasila odwodnienie, jak i picie alkoholu, dlatego należy pić dużo wody, jak i unikać trunków
- po przylocie należy jeść posiłki w określonych, na miejscu, porach, w ciągu dnia przebywać na świeżym powietrzu, a spać dopiero po zachodzie słońca.

Melatonina.
Poprawić działanie zegara biologicznego pomoże melatonina, którą produkuje szyszynka, czyli gruczoł umiejscowiony w centralnej części mózgu. Produkcja tego hormonu wzrasta w ciemności, natomiast maleje w świetle dziennym. Jednak forma tabletek, w której przyjmujemy ją, sprawia, iż 90% melatoniny, nie jest przyswajane przez organizm. Przez to okres jej półtrwania skraca się do 30-60 minut, więc do układu krążenia dociera jedynie 10-15% podanej tak ilości.

Nanoemulsja w sprayu.
W te wakacje, na rynku, pojawił się Tonaxinum Melatonina Spray, który stosuje się m.in. przy zaburzeniach snu, związanych ze zmianą stref czasowych. Jest pierwszym produktem w Polsce, zawierającym melatoninę w formie opatentowanej nanoemulsji. Nanoemulsja to jednorodne wizualnie, mikroskopijne cząsteczki, o średnicy nieprzekraczającej 100 nanometrów (nm), a więc 200-krotnie mniejsze od ludzkich komórek. Daje im to możliwość wniknięcia w głębsze warstwy śluzówki i wysoką efektywność działania.

Związki, które wchłaniane są przez błonę śluzową przenikają szybciej i skuteczniej, ponieważ tkanka pod nabłonkiem jest dużo silniej unaczyniona. Dodatkowo unikamy przejścia przez wątrobę i utratę większości porcji. Badanie kliniczne potwierdziło, iż melatonina podana na błony śluzowe, jest 4 razy silniejsza i 3 razy szybsza, niż jej tradycyjna postać.

Tonaxinum Melatonina Spray wykazuje efekt działania już po 5 minutach, od podania. Wystarczy 1-2 aplikacje na krótko przed snem. Porcja zalecana do spożycia w ciągu dnia, czyli 2 aplikacje, zawiera 1 mg melatoniny.

Link do zakładki nt. produktu na stronie producenta http://novascon.pl/pl/materialy-do-pobrania/tonaxinum-melatonina-spray/