Pierwsza edycja Programu Społeczno-Edukacyjnego "Wygraj z migreną"

Autor:
Drukuj artykuł

Uświadomienie skali problemu migreny, zwiększenie społecznego zrozumienia dla borykających się z tą chorobą milionów Polaków, uświadomienie wagi diagnostyki i dostępności nowoczesnych, skutecznych metod zwalczania migreny - to główne cele Programu Społeczno-Edukacyjnego "Wygraj z migreną". W jego ramach dostępne jest bezpłatne testowanie najnowszej metody leczenia i prewencji bólów migrenowych, ale to nie jedyne aktywności przewidziane przez Program.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na migrenę cierpi 11% dorosłej populacji, czyli aż 324 miliony osób[1]. W Polsce problem ten może dotyczyć nawet ok. 4,2 mln osób. Wiele z nich, bo ok 800 tys., choruje na migrenę przewlekłą, w której ból głowy występuje co najmniej 15 dni w miesiącu! Ze względu na powszechność występowania oraz skutki ekonomiczne, choroba stanowi poważny problem społeczny. O najnowszych badaniach naukowych i metodach walki z migreną pragniemy rozmawiać w ramach pierwszej edycji Programu Społeczno-Edukacyjnego "Wygraj z migreną".

Program "Wygraj z migreną" ma na celu przybliżenie opinii społecznej skali problemu migreny oraz zwiększenie społecznego zrozumienia dla borykających się z tą chorobą milionów Polaków. Jego celem jest uświadomienie osobom cierpiącym na przewlekłe bóle głowy, jak ważna jest diagnostyka, bo to właśnie od niej rozpoczyna się skuteczne leczenie. Wreszcie, w ramach programu organizatorzy pragną zwiększyć szansę chorych na migrenę na normalne życie, edukując, jak skutecznie zwalczać ból i zapobiegać kolejnym atakom choroby.

Program rozpoczął się Dniami Otwartymi "Wygraj z migreną" trwającymi od 14 listopada do 12 grudnia 2016. W tych dniach, w wybranych klinikach Centrum Medycznego POLMED w Warszawie, dostępne są bezpłatne konsultacje połączone z testowaniem urządzenia CEFALY - nowej, niefarmakologicznej metody leczenia i prewencji migreny, której skuteczność potwierdziły liczne badania kliniczne. Natomiast do końca grudnia 2016 obowiązuje wyjątkowa oferta, w ramach której istnieje możliwość bezpłatnego przetestowania urządzenia CEFALY przez 60 dni. Każdy zamawiający otrzyma urządzenie w specjalnej cenie, a jeśli w ciągu 2 miesięcy nie spełni oczekiwań, może je odesłać, a całość wpłaconej kwoty zostanie zwrócona.

"W ramach Programu "Wygraj z migreną" pragniemy poinformować o najnowszych wynikach badań naukowych na świecie oraz nowych metodach leczenia migreny, w tym również polegających na neurostymulacji. To nadzieja dla osób, u których farmakoterapia okazała się być nieskuteczna lub z różnych powodów nie mogą jej stosować. Pragniemy, aby dyskusja na ten temat zatoczyła szersze kręgi, by wiedza ta dotarła zarówno do pacjentów, jak i lekarzy" - powiedział Adam Górka, przedstawiciel CEFALY w Polsce.

SKALA PROBLEMU
Świadomość społeczna na temat migreny jest w Polsce wciąż niewielka. Wiele aspektów powiązanych z migreną, takich jak ogromna skala jej występowania, ekonomiczne skutki, istnienie nowych, skutecznych i przebadanych niefarmakologicznych metod jej leczenia, czy ograniczony dostęp do diagnostyki, wartych jest, aby zaistniały w debacie publicznej. Intencją Programu jest zainicjowanie szerszej dyskusji, tak, byśmy zyskali szansę wypracowania skutecznych rozwiązań na zmniejszenie skali tego zjawiska w Polsce. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na:
? Dużą skalę częstotliwości występowania bólów migrenowych (szacuje się, że 1 na 4 osoby w Polsce może cierpieć na migrenę, ? osób cierpiących na migrenę to kobiety - migrena dotyka je częściej niż mężczyzn),
? Niewielką liczbę specjalistycznych ośrodków zajmujących się leczeniem migreny (przykładowo, na szacunkowo 800 tys. Polaków cierpiących na migrenę przewlekłą przypada zaledwie 5-6 ośrodków zajmujących się leczeniem tej przypadłości - ten przykład pokazuje, jak wiele jeszcze w Polsce należy zrobić w obszarze diagnostyki migreny),
? Koszty społeczne i ekonomiczne choroby - absencje lub nieefektywność w pracy i szkole, zagrożenie bezrobociem, koszty zwolnień lekarskich (dla przykładu, w 2013 roku, w reprezentatywnym polskim, 400-tys. mieście, w ciągu 10 dni wypisano 7 370 zwolnień lekarskich z powodu migreny i ponad 8 tys. z powodu bólu głowy. Koszt zwolnień lekarskich na samą migrenę oszacowano na ponad 930 tys. PLN1 - te koszty ponosi ZUS, pracodawcy, podatnicy; skuteczne leczenie migreny pozwoli zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy),
? Przybliżenie naukowych osiągnięć w dziedzinie zwalczania bólów migrenowych (w szczególności innowacyjnej metody neurostymulacji, która pozwala zredukować również liczbę zażywanych leków przeciwbólowych o 75%),
? Postrzeganie migreny jako "zwykłego, lekkiego, przejściowego bólu głowy" - naszą intencją jest zwiększenie zrozumienia społecznego dla osób cierpiących na migrenę, która jest przewlekłą chorobą, znacznie obniżającą ich komfort życia.

JAK WYGRAĆ Z MIGRENĄ?
Częste uciążliwe bóle głowy, migrena i stres z tym związany potrafią skutecznie zaburzyć nasze normalne, codzienne funkcjonowanie. Atak migreny może trwać nawet 72 godziny bez przerwy i powtarzać się kilka razy w miesiącu. To bardzo uciążliwe schorzenie, które dotyka milionów ludzi na całym świecie. Obecnie jednak pacjenci cierpiący na uporczywe migrenowe bóle głowy mają alternatywę - urządzenie CEFALY, które skutecznie może zastąpić leki bądź zdecydowanie zmniejszyć ich zażywanie.

Metoda stymulacji gałęzi czołowych nerwu trójdzielnego za pomocą Urządzenia CEFALY jest bardzo bezpieczną metodą zapobiegania i leczenia migreny, ponieważ praktycznie nie daje żadnych efektów ubocznych. Pozwala ono zapobiegać atakom migreny, niwelować pojawiające się bóle, a nawet działa antystresowo. Można ją stosować w każdych warunkach.

CEFALY zostało zaaprobowane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), jest rekomendowane przez brytyjski Narodowy Instytut Zdrowia i Oceny Technologii Medycznych (NICE - National Institute for Health and Care Excellence) oraz uzyskało rekomendację Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy.

O Programie
Organizatorem Programu "Wygraj z migreną" jest dystrybutor CEFALY, zaawansowanego technologicznie urządzenia służącego do leczenia i profilaktyki migreny metodą neurostymulacji. Partnerem merytorycznym jest Polskie Towarzystwo Bólów Głowy. Natomiast partnerem medycznym Programu jest Centrum Medyczne POLMED.

Bliższe informacje są dostępne na stronie: www.wygrajzmigrena.pl

W ramach Tygodnia "Wygraj z migreną" w wybranych klinikach Centrum Medycznego POLMED, w dniach 14 listopada - 12 grudnia 2016 odbywają się bezpłatne konsultacje migrenowych bólów głowy:

Centrum Medyczne POLMED, ul. Grzybowska 61 (Platinum Towers Wieża A), Warszawa

Centrum Medyczne POLMED
ul. Wołoska 16 (Mokotów Box), Warszawa

Zapisy pod nr tel.: (22) 278 71 20 (21, 22)

CEFALY:
Cefaly to technologicznie zaawansowane urządzenie do leczenia i profilaktyki migrenowych bólów głowy metodą neurostymulacji, o skuteczności udowodnionej badaniami klinicznymi. Więcej na www.cefaly.pl.

Centrum Medyczne POLMED:
POLMED S.A. działa od 1999 roku, specjalizując się w świadczeniu kompleksowej opieki medycznej dla osób prywatnych, firm i instytucji na terenie całej Polski. Z szerokiej oferty badań profilaktycznych i opieki medycznej można skorzystać w jednym z 18 Centrów Medycznych POLMED oraz u ponad 2000 renomowanych Partnerów Medycznych. POLMED posiada oddziały we wszystkich większych miastach w Polsce.