Luteina - dla zdrowia naszych oczu

Autor:
Drukuj artykuł

Luteina to żółty barwnik ksantofilowy, który odgrywa istotną rolę w naszym organizmie - działa jak naturalny filtr chroniący oko przed promieniowaniem UVA i UVB. Jest też silnym antyoksydantem. Najwięcej luteiny gromadzi się w plamce żółtej - strukturze oka odpowiedzialnej za widzenie barw i ostrość obrazu.

Rola luteiny i zeaksantyny w diecie

Organizm ludzki nie wytwarza luteiny, dlatego należy dostarczyć ją wraz z dietą lub w postaci suplementacji. Po wchłonięciu przez organizm luteina gromadzi się głównie w plamce żółtej oraz w siatkówce - chroni naczynia włosowate siatkówki i fotoreceptory plamki żółtej przed uszkodzeniami.

Zeaksantyna to drugi obok luteiny karotenoid znajdujący się w centralnej części siatkówki oka. Substancja ta nie tylko chroni przed wolnymi rodnikami, ale również przed szkodliwym dla oczu działaniem fal światła niebieskiego.

Czy wiesz, że luteina i zeaksantyna są syntetyzowane wyłącznie przez rośliny? Są rozpuszczalne w tłuszczach - tłuszcz jest potrzebny do ich efektywnego wchłaniania w jelicie cienkim. Dlatego też produkty będące źródłem luteiny i zeaksantyny powinny być spożywane z posiłkiem zawierającym tłuszcz. Ponadto przyswajanie luteiny i zeaksantyny jest ułatwione przez należyte rozdrobnienie pokarmu (dokładne żucie) i gotowanie potraw.

Odpowiednia suplementacja

Warto także wprowadzić suplementację diety - bogatą w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz karotenoidy (luteinę i zeaksantynę) .
Idealne połączenie luteiny i zeaksantyny to proporcje 5:1 .

Takie połączenie zawiera Lutezan Omega 3. To suplement diety, który oprócz specjalnie dobranej kompozycji karotenoidów (luteiny i zeaksantyny), zawiera witaminy oraz minerały ważne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, w tym również narządu wzroku.

Lutezan Omega 3 teraz jest dostępny również w nowym,
większym opakowaniu 60 kaps.!
Dystrybutor: Adamed Consumer Healthcare S.A.
Cena: opakowanie 30 kaps. ok. 24 zł, 60 kaps. ok. 34 zł

Skład Lutezan Omega 3, to:
- Luteina i zeaksantyna, które są ważnymi karotenoidami wchodzącymi w skład barwnika plamki żółtej,
- Niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) z grupy Omega 3 (EPA i DHA) występujące w siatkówce oka. Kwas dokozaheksaenowy (DHA) przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia (korzystne działanie występuje w przypadku spożycia 250 mg DHA dziennie),
- Witamina C, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym i w regeneracji zredukowanej formy witaminy E oraz przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia,
- Witamina E, która pomaga w ochronie komórek przed niszczącym działaniem wolnych rodników tlenowych,
- Cynk pomagający w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym,
- Selen wspomagający procesy antyoksydacyjne w komórkach,
- Miedź, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.