Bezpieczeństwo makijażu permanentnego - fakty i mity!

Autor: Gosia Ludwiczak
Drukuj artykuł

Mało która pani wyobraża sobie wyjście z domu bez makijażu, mimo iż pochłania on kilka cennych minut każdego poranka. Każda z nas lubi dobrze wyglądać każdego dnia, bez względu na porę. Każda z nas dostosowuje makijaż do okazji, naturalnie na co dzień, wyraziście okazyjnie. A gdyby tak, wykonać go permanentnie i nie musieć robić każdego dnia? Pytanie jednak, czy taka metoda jest bezpieczna...

Makijaż permanentny to nic innego, jak forma tatuażu. Jednak wykonuje się go przy użyciu naturalnych minerałów, naturalnego pigmentu, który nie zawiera szkodliwych związków chemicznych. Kolejna różnica polega na tym, że barwnik zostaje wprowadzony dość płytko w skórę. Najważniejsza zaś na tym, że nie tylko stanowi ozdobę, ale często niweluje różne niedoskonałości, jak ubytki w czerwieni wargowej czy brak włosków w łuku brwiowym. Wielokrotnie jest stosowany jako naprawa tego, czym obdarzyła nas natura, a nie jedynie kaprys upiększenia siebie - zaznacza Aleksandra Wójtowicz, ekspert w makijażu permanentnym i medycznym, na co dzień prowadząca autorskie studio permanentnego.

Wielokrotnie też wymaga precyzji, dobrego oka, podstawowej znajomości anatomii i typologii twarzy, umiejętności doboru kolorów, mieszania barwników, sterylności, wysokiej klasy preparatów oraz sprawnego sprzętu prowadzonego przez sprawną rękę, która radzi sobie z podstawami zasadami rysunku - dodaje Wójtowicz. Wszystko to świadczy o bezpieczeństwie wykonania makijażu. Oczywiście istotna jest też właściwie dobrana technika, a tych jest kilka i jakość stosowanych barwników - decydując się na krok, jakim jest makijaż permanentny warto zainwestować trochę więcej czasu i środków, ale zyskać przy tym pewność, iż zastosowane barwniki nie zmienią koloru po latach, a wybrana technika nie spowoduje wielu uszczerbków w naszej skórze, co w rezultacie zamiast efektu pięknego makijażu da efekt mało estetycznej blizny.

Przy kwestiach makijażu permanentnego warto też wspomnieć o jego przeciwwskazaniach. Sytuacje, w których może być groźny i niebezpieczny dla zdrowia to sytuacje jedynie związane z jego stanem, nawet takie najprostsze i paradoksalnie niegroźne, jak opryszczka. Nie należy też wykonywać tego typu zabiegu przyjmując leki sterydowe, czy chorując na cukrzycę, tarczycę czy wszelkie zapalenia wirusowe. W sytuacjach normalnego stanu, nie-chorobowego, zabieg makijażu permanentnego jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, wykonanym w stu procentach na naturalnych, hipoalergicznych barwnikach, właściwie przebadanych i przetestowanych. - W moim studiu nie pozwalam sobie na nie zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny, pracuję jedynie na jednorazowych, sterylnych igłach, wybierając pigmenty posiadające unijne atesty i przyjmując na zabieg jedynie osoby, które spełniają warunki zdrowotne. To najistotniejsze kwestie, by permanentny był wykonany nie tylko pięknie, precyzyjnie, ale i bezpiecznie - podsumowuje Aleksandra Wójtowicz.