Badania dla aktywnych kobiet

Autor:
Drukuj artykuł




Kobiety aktywne zawodowo, rodzinnie czy fizycznie, wykonywać powinny profilaktyczne badania laboratoryjne, które dedykowane są specjalnie dla nich. Znaleźć wśród nich muszą się uniwersalne testy, które pozwalają ocenić funkcjonowanie wątroby, nerek i tarczycy. Nie można także zapomnieć o badaniach dla Pań, które obawiają się cukrzycy, zaburzeń hormonalnych czy chorób nowotworowych.

Na jakie choroby mogą wskazywać wyniki?
Nieprawidłowe wyniki mogą być dla kobiet pierwszym sygnałem rozwoju niektórych chorób cywilizacyjnych (cukrzyca i miażdżyca), a także anemii. Mogą być wskaźnikiem toczącego się stanu zapalnego, zaburzeń elektrolitowych i infekcji. Wyniki badań pozwalają również ocenić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia (nadciśnienia, zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu).

W pakiecie badań dla kobiet znaleźć się powinny także biochemiczne badania przesiewowe w kierunku markerów raka piersi, jajnika i jelita grubego. Poza tym te, które pomocne są w ustaleniu przyczyn ogólnego osłabienia, nerwowości, nadpobudliwości i braku koncentracji.

Zestaw badań dla kobiet.
W szerokim zestawie 15 badań profilaktycznych, sieci Diagnostyka, który dedykowany jest dla aktywnych zawodowo i prywatnie Pań, znajduje się:
1. Morfologia krwi - całościowa analiza wszystkich rodzajów komórek krwi, która służy do oceny ogólnego stanu zdrowia. Stanowi podstawę rozpoznania wielu chorób m.in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi, niedoborów odporności czy infekcji. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi.
2. OB - badanie, które ocenia ogólny stan zdrowia i umożliwia wykrycie stanów zapalnych związanych z różnymi chorobami.
3. CRP - wskaźnik toczącego się stanu zapalnego, a także marker podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej.
4. Fibrynogen - wskaźnik stanów zapalnych, badanie pomocne w ocenie układu krzepnięcia.
5. D-dimer - badanie ilościowe, które wykrywa nadmierną aktywację układu krzepnięcia i fibrynolizy. Dodatni wynik może nasuwać podejrzenie toczącej się świeżej zakrzepicy.
6. Lipidogram - szczegółowe badanie w kierunku ryzyka rozwoju miażdżycy, która jest przyczyną chorób układu krążenia. W jego skład wchodzi oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego, HDL ("dobrego" cholesterolu), LDL ("złego" cholesterolu), jak i triglicerydów.
7. Glukoza - podstawowe badanie, które ocenia metabolizm węglowodanów. Mierzona na czczo lub przygodnie służy rozpoznawaniu cukrzycy.
8. ALT (aminotransferaza alaninowa) - podstawowe badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby, głównie w następstwie infekcji wirusowych.
9. GGTP (gamma glutamylotransferaza) - badanie przesiewowe w kierunku uszkodzenia wątroby. Jego nieprawidłowe wyniki odnotowuje się u osób, które nadużywają alkohol.
10. Kreatynina - badanie, które wskazuje stopień wydolności nerek. Podwyższone wyniki kreatyniny wskazują na ich ew. choroby.
11. Kwas moczowy - badanie związane z zaburzeniami metabolicznymi, chorobami nerek, a także dolegliwościami stawowym (np. dna moczanowa).
12. Magnez - badanie wykonywane w przypadku objawów takich jak osłabienie, drażliwość, zaburzenia rytmu serca, nudności.
13. TSH - badanie odzwierciedlające funkcjonowanie tarczycy. Wysoki poziom hormonu może sugerować niedoczynność tarczycy, a niski - jej nadczynność. Zaburzenia poziomu TSH mają negatywny wpływ na większość funkcji życiowych i objawiają się m.in. nerwowością, zmęczeniem, kołataniem serca czy nagłym tyciem lub chudnięciem.
14. CA 125 - marker nowotworowy związany m.in. z rakiem jajnika.
15. CA 15-3 - marker nowotworowy związany m.in. z rakiem piersi.
Należy jednak pamiętać, że wzrost tych 2 markerów nowotworowych, obserwuje się także w przebiegu wielu chorób nienowotworowych i na podstawie podwyższonego wyniku nie można wnioskować o obecności raka. Po konsultacji z lekarzem, wynik należy interpretować w kontekście innych badań i objawów klinicznych.

"Czy wszystko gra?" to ogólnopolska kampania profilaktyczna, której celem jest wsparcie osób zapracowanych, obciążonych obowiązkami, zajętych opieką nad rodziną i dziećmi. Ma pomóc zabieganym 30, 40 i 50-latkom zadbać o siebie, gdyż często nie wiedzą oni czy z ich zdrowiem, aby na pewno "wszystko gra".

Ta inicjatywa, którą podjęła ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka, na celu ma podniesienie poziomu świadomości znaczenia profilaktycznych badań laboratoryjnych. Z tego powodu w 2017 r. przygotowano pakiety badań z 50% zniżką, wiosną dla kobiet, natomiast jesienią dla mężczyzn.

8 marca rozpoczął się I etap tej akcji pt. "Zdrowie kobiet". W jego ramach Panie wykonać mogą dwa pakiety badań tj. ogólny (przesiewowy) i specjalistyczny (genetyczny). W pakiecie ogólnym, znajduje się szeroki zestaw 15 badań profilaktycznych, które zostały opisane powyżej. Jest on oferowany w cenie 99 zł, zamiast 243 zł. Do 31 maja 2017 r. pobrać można, na stronie https://www.wszystkogra.diagnostyka.pl/, bony na badania. Z kolei zrealizować je należy do końca czerwca br.

Aby dodatkowo przekonać aktywne kobiety, do sprawdzenia stanu swojego zdrowia, przygotowano nagrody. Chodzi o ekskluzywne, 2-noclegowe pobyty z zabiegami, dla zwyciężczyni i osoby towarzyszącej, w Hotelu**** Słoneczny Zdrój Medical SPA. Wygrać można 1 voucher na pakiet "Luksusowe odmładzanie", a także 5 voucherów na pakiet "Detoks w SPA". Kolejną nagrodą są 3 vouchery na udział w pikniku lotniczym i przeloty widokowe zabytkowym samolotem, organizowane przez Fundację Wiedeńczyk AN-2.

Aby przystąpić do konkursu należy do 31 maja 2017 r., oprócz pobrania bonu na badania, odpowiedzieć na pytanie w formularzu "Dlaczego warto sprawdzić czy wszystko gra?".