Witamina C - ważny składnik letnich kosmetyków

Autor:
Drukuj artykuł

Wokół witaminy C w kosmetyce narosło wiele mitów. Dotyczą one głównie jej negatywnego oddziaływania na skórę w trakcie lata. Tymczasem ta popularna, lecz niedoceniana substancja chroni naszą twarz i ciało przed wieloma zagrożeniami związanymi z tą porą roku. Dlatego szczególnie latem kosmetyki z witaminą C powinny stanowić podstawę codziennej pielęgnacji skóry.

Fakty, które warto znać
Chodź tak niepozorna, kojarzona raczej z zimowymi przeziębieniami, witamina C odgrywa istotną rolę w ochronie i wzmacnianiu skóry, szczególnie w okresie letnim. Wśród jej najważniejszych zalet warto wymienić między innymi działanie antyoksydacyjnie, zapobieganie nadmiernemu wytwarzaniu melaniny, hamowanie aktywności enzymów odpowiedzialnych za niszczenie kolagenu, pobudzanie produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny czy wzmacnianie kruchych ścian naczyń krwionośnych. Witamina C ma również wpływ na redukcję uszkodzeń komórek, wywołanych przez promieniowanie UV, przyspieszanie procesów regeneracji skóry po ekspozycji słonecznej i zapobieganie nadmiernemu wytwarzaniu melaniny, chroniąc skórę przed przebarwieniami. Stosowanie kosmetyków zawierających witaminę C jest więc szczególnie istotne latem, kiedy to nasza skóra narażona jest na silne promieniowanie słoneczne.

Produkty kosmetyczne zawierające witaminę C stają się coraz popularniejsze na polskim rynku. W ofercie większości drogerii i sklepów znaleźć można wiele propozycji. Decydując się na zakup wybranego produktu warto przeanalizować cały jego skład. Na naszym rynku pojawiły się godne uwagi kosmetyki, zawierające innowacyjną formę witaminy C w odmianie TETRA, która dzięki doskonałej przyswajalności, z łatwością przenika do głębszych warstw skóry - komentuje Anna Żukowska, Brand Manager MincerPharma z firmy Basel Olthen Pharm.

Mity na temat witaminy C

Wokół witaminy C w kosmetyce krąży wiele nieprawdziwych informacji. Dotyczą one głównie jej negatywnego oddziaływania na skórę w trakcie lata. Wśród najczęstszych mitów wymieniany jest negatywny wpływ witaminy C na skórę narażoną na promieniowanie słoneczne, ze względu na zawarty w niej kwas askorbinowy a także powodowanie przebarwień pod wpływem promieni UV.

Najczęściej powtarzane mity na temat witaminy C powstały prawdopodobnie z powodu małej stabilności kwasu askorbinowego w niej zawartego i konieczności dodawania do niego substancji przeciwdziałających jego rozkładowi, które mogły wywołać podrażnienia lub doprowadzić do powstania przebawień. Nowoczesna kosmetologia już dawno poradziła sobie z tym problemem. Obecnie firmy kosmetyczne zaczynają także tworzyć innowacyjne formy witaminy C o wysokiej stabilności, z pH bardziej przyjaznym dla skóry - komentuje Barbara Zapisek, główny technolog z firmy Basel Olthen Pharm.

W czasie wakacyjnego odpoczynku - oprócz produktów kosmetycznych - warto sięgać również po filtry. To szczególnie ważne w przypadku spędzania urlopu w miejscach, gdzie jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne. Odpowiednia ochrona skóry zapewni jej należyty wygląd i ustrzeże nas przed różnymi dolegliwościami, jak np. poparzenia słoneczne.