Zamiast toniku - woda z szałwii i aloesu

Autor:
Drukuj artykuł
Woda z liści szałwii lekarskiej czy aloesu zwyczajnego jest alternatywą dla tradycyjnych toników do twarzy, które mogą zawierać sztuczne składniki i zatykać pory. Nasza cera po ich użyciu jest oczyszczona, odświeżona i nawilżona. Poza tym szałwia i aloes łagodzą podrażnienia i stany zapalne, a także zwalczają bakterie i wolne rodniki.

Szałwia lekarska.
Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvere, czyli leczyć. Ze względu na bogactwo związków czynnych - liście szałwii lekarskiej (Salvia officinalis), są od wieków jednym z najczęściej stosowanych leków roślinnych. Wykorzystuje się ich działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i ściągające. Popularność tej rośliny nie wynika z chwilowej mody, lecz opinii o skuteczności, która przekazywana jest od pokoleń.

Cenne składniki szałwii.
Do najważniejszych składników szałwii lekarskiej zaliczamy:
- garbniki, które działają antyseptycznie i ściągająco
- fenolokwasy - zwalczają wolne rodniki, a także złuszczają i rozjaśniają cerę
- flawonoidy - wykazujące działanie przeciwzapalne, detoksykujące i przeciwutleniające
- saponiny, które ułatwiają wchłanianie pozostałych składników czynnych.

Zastosowanie hydrolatu z szałwii.
Delikatna woda z liści szałwii może być stosowana jako tonik lub mgiełka odświeżająca. Zaleca się ją po wieczornym zmyciu makijażu - aby odświeżyć skórę i przygotować ją do nałożenia kremu lub oleju (wówczas zawarte w nich substancje czynne lepiej się wchłoną). Hydrolat z liści szałwii lekarskiej charakteryzuje się pH podobnym do pH skóry, dzięki czemu przywraca naturalną równowagę. Poza tym reguluje wydzielanie sebum i delikatnie zwęża pory.

Do jakiej cery?
Woda z liści szałwii lekarskiej przeznaczona jest do cery:
- podrażnionej (ze względu na działanie łagodzące i przeciwzapalne)
- suchej i popękanej, gdyż zwiększa stopień jej nawilżenia
- trądzikowej (właściwości antybakteryjne i odkażające)
- normalnej i dojrzałej, gdyż zawiera antyoksydanty i związki, które wyrównują pH.

Aloes zwyczajny.
Również od czasów starożytności, znane są drogocenne właściwości aloesu zwyczajnego (Aloe vera), który nazywany jest także aloesem barbadoskim (Aloe Barbadensis). Grecy i Rzymianie przypisywali mu właściwości wzmacniające włosy oraz skórę, natomiast Indianie - działanie odmładzające.

Jakie składniki zawiera aloes?
Roślina ta znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetologicznym, ze względu na zawartość licznych:
- witamin (B1, B2, B6, B12, B3, E, C)
- mikroelementów (sód, potas, magnez, wapń, żelazo)
- a także aminokwasów, enzymów czy saponin.

Jak działa woda aloesowa?
Do oczyszczania i regeneracji naszej cery zalecana jest również woda, którą wytwarza się z liści aloesu zwyczajnego. Jest ona znana z właściwości nawilżających, łagodzenia podrażnień i poparzeń słonecznych, a także z przyspieszania gojenia ran. Poza tym wzmacnia strukturę skóry, gdyż stymuluje syntezę kolagenu.

Jaki rodzaj cery?
Hydrolat z liści aloesu, który również jest dostępny na marokosklep.com, zaleca się dla wszystkich rodzajów skóry. Zwłaszcza dla:
- wymagającej i problematycznej
- wrażliwej
- przesuszonej
- a także bezpośrednio po opalaniu.

Naturalny osad.
Ze względu na naturalne pochodzenie, woda aloesowa może ulec zmętnieniu. Na dnie butelki pojawia się wówczas osad. Jest to uwarunkowane obecnością w hydrolacie - miąższu i kawałeczków aloesu. Jednak proces ten nie wpływa na właściwości produktu.

Cechy wspólne szałwii i aloesu.
Warto zwrócić uwagę na właściwości, które są wspólne dla tych obydwu roślin. Zarówno szałwia, jak i aloes, są bogatymi źródłami antyoksydantów, które chronią przed negatywnym działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie - zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Obie wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Hydrolaty z liści szałwii lub aloesu mogą być stosowane jako:
- tonik, który nanosimy na skórę, za pomocą płatka kosmetycznego
- mgiełka odświeżająca, którą spryskamy twarz.

Więcej informacji nt. hydrolatów http://marokosklep.com/hydrolaty,211,0.html