Oleje - niezastąpiony składnik kremów

Autor:
Drukuj artykułZe względu na bardzo duży wybór kremów, trudno nam wybrać ten najbardziej właściwy. Dlatego warto postawić na kremy, które zawierają najważniejsze dla skóry oleje roślinne. Działają wielokierunkowo, chronią i dostarczają niezbędnych składników. Poza tym oleje tłoczone z roślin są dobrze tolerowane przez skórę.

Kluczowy składnik kosmetyków.
Naturalne oleje roślinne są z nami od zawsze, nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce. Mieszkańcy starożytnego Egiptu smarowali nimi całe ciało - chroniąc je przed wysuszeniem. Dziś należą do cenionych składników: kremów, balsamów, mleczek czy masek. Występują w nich jako składniki fazy tłuszczowej, która decyduje o postaci preparatu. Pełnią także funkcję nośnika składników czynnych.

Skład dopasowany do skóry.
Oleje otrzymujemy z ziaren, nasion, owoców czy kwiatów. Swoim składem chemicznym zbliżone są do składu warstwy tłuszczowej naszej skóry. Dlatego:
- dostarczają składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i dobrego wyglądu skóry
- są dobrze tolerowane i łatwo przyswajalne (mogą przenikać do jej najgłębszych warstw)
- wzmacniają efekt bariery ochronnej
- nie uczulają, ani nie wywołują podrażnień
- mogą być stosowane do pielęgnacji każdego typu cery, skóry całego ciała i włosów.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Właściwości tłuszczów naturalnych i ich przydatność w kosmetyce zależy od kwasów tłuszczowych, które wchodzą w ich skład. Największa ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych znajduje się w olejach, czyli tłuszczach, które w temperaturze pokojowej mają stan ciekły. Jednak istnieją także tłuszcze, które zawierają wiele NNKT, a mają konsystencję stałą - są to masła.

NNKT uczestniczą w procesie zachodzącym w skórze:
- fizykochemicznym, w którym odpowiadają za prawidłową płynność błon komórkowych i lipidów cementu komórkowego
- biochemicznym, w trakcie którego powstają eikozanoidy - regulujące fizjologiczne funkcje organizmu.

Pozostałe składniki olejów.
Poza kwasami tłuszczowymi w olejach roślinnych znajdują się także:
- witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (tokoferole, karotenoidy)
- sterole i fosfolipidy, które decydują o trwałości olejów i ich stabilności oksydacyjnej.

Na co zwracać uwagę?
Warto kupować kosmetyki, które zawierają oleje:
1. Nierafinowane.
Oleje rafinowane poddawane są dodatkowym procesom oczyszczania, przy których stosuje się substancje chemiczne. Podczas procesu rafinacji olej może stracić część swoich właściwości, a także zapach.
2. Tłoczone na zimno.
Swoje właściwości olej może stracić również w procesie podgrzewania. Dlatego warto wybierać oleje zimno tłoczone, które są bardziej cenne dla naszej skóry.
3. Z ekologicznych upraw.
Wybierajmy oleje certyfikowane, których surowce pochodzą z upraw ekologicznych lub organicznych.

Kilka olejów w jednym kremie.
Ze względu na szeroką gamę olejów, należy postawić na kosmetyki, które zawierają te najcenniejsze dla skóry. Jednym z nich jest krem na dzień dostępny na marokosklep.com, który przeznaczony jest szczególnie dla skóry dojrzałej i bardzo suchej.

W jego składzie znajdziemy olej:
- z kwiatów opuncji - stosowany w miejscach, gdzie skóra jest najbardziej delikatna i objawy starzenia pojawiają się najwcześniej
- arganowy - nazywany eliksirem młodości, jest jednym z najpotężniejszych naturalnych antyoksydantów
- sezamowy - zawarty nim sezamol to aktywny przeciwutleniacz, który "wymiata" wolne rodniki, dlatego chroni skórę przed procesami starzenia
- kokosowy - nazywany masłem kokosowym, wytłaczany z miąższu kokosa.

Skład kremu uzupełniono o wosk pszczeli (dzięki niemu kosmetyk lepiej się rozprowadza i wchłania), a także tlenek cynku (działa łagodząco).

Link do kremu na dzień https://marokosklep.com/bogaty_krem_na_dzien_z_olejem_z_opuncji_figowej_i_olejem_arganowym_50ml,242,1988.html