Na czym polega Terapia Gersona?

Autor:
Drukuj artykułDoktor Max Gerson opracował terapię, która opiera się na diecie wegetariańskiej, sokach owocowo-warzywnych, dobranej suplementacji, lewatywach z kawy i całościowej detoksykacji organizmu. Nakierowana jest na usuwanie przyczyn, a nie tłumienie skutków choroby. Jej celem jest przywrócenie naturalnej zdolności ciała do samouzdrawiania.

Przyczyny choroby.
Doktor Max Gerson (1891-1956) był lekarzem i naukowcem, który określił raka jak chorobę całego organizmu, a nie poszczególnych jego organów. Opisał przyczyny powstawania choroby jako:
- zespół uszkodzenia tkanek, który wynika z zaburzenia równowagi sodowo-potasowej na poziomie komórkowym
- postępujące zatrucie organizmu
- permanentny niedobór składników odżywczych.

Organizm jako całościowy mechanizm.
Na bazie swoich odkryć, po ponad 35 latach klinicznych doświadczeń, opracował Terapię Gersona. Jej holistyczne podejście nie ogranicza się, tak jak większość klasycznych metod, do leczenia indywidualnych symptomów choroby. Traktuje organizm jako jeden całościowy mechanizm, w którym każdy z elementów pełni istotną rolę i jest powiązany z wszystkimi innymi. Działa poprzez rekonstrukcję naturalnych, potężnych systemów obronnych organizmu, które aktywują jego zdolność do samouzdrawiania.

Dieta wegetariańska z sokami.
Podstawą na jakiej bazuje Terapia Gersona jest stosowanie diety wegetariańskiej (z całkowitym wyłączeniem białek i tłuszczów zwierzęcych), w tym świeżo wyciśniętych soków z organicznych owoców i warzyw, które zapewniają organizmowi ogromną dawkę:
- enzymów
- witamin i minerałów
- składników odżywczych.

Dieta wegetariańska z terapią sokową to sposób na:
- stymulację odporności
- dotlenienie organizmu
- uzupełnienie składników odżywczych
- wzmocnienie narządów i ich funkcji (w tym regenerację wątroby)
- przywrócenie podstawowych mechanizmów obronnych - poprzez dobroczynny wpływ na enzymy czy hormony.

Jakie soki?
Najważniejsze soki w Terapii Gersona:
- marchewkowy
- marchewkowo-jabłkowy
- zielony (sałata rzymska i czerwona, czerwona kapusta, nać młodych buraków, zielona papryka, jabłko).

Warzywa i owoce powinny być starannie umyte, jednak nie należy ich obierać. Następnie powinny być wyciśnięte w wyciskarce wolnoobrotowej. Soki należy pić zaraz po przygotowaniu. Receptury w terapii sokowej można dostosować do rodzaju problemu chorobowego.

Lewatywy z kawy.
Wg. dr Gersona dieta wegetariańska i terapia sokowa muszą iść w parze ze stosowaniem lewatyw z kawy, które wspomagają detoksykację naszego organizmu. Wspierają enzym wątrobowy, który odpowiedzialny jest za aktywność odtruwającą wątroby. Pomagają w usuwaniu toksyn, które mogą być nagromadzone w wątrobie od wielu lat.

Kuracja za pomocą lewatywy z kawy pozwala wspomóc:
- wycieńczony organizm osób cierpiących na nowotwory, które poddawane są wyczerpującym zabiegom chemioterapii czy radioterapii
- wątrobę w stanach jej osłabienia.

Jaka kawa?
Do wykonania lewatywy stosuje się specjalną, organiczną kawę (nieprzeznaczoną do picia), która podobnie jak inne produkty do Terapii Gersona, dostępna jest na well-ness.pl. Powinna być średniociemna lub jasna, lekko palona i drobno zmielona. Dzięki dużej zawartości kofeiny, zwiększa ona wydajność przewodów żółciowych, które nie tylko usprawniają przepływ żółci do jelit, ale jednocześnie blokują wchłanianie toksyn do krwi. Do wykonania lewatywy niezbędny jest irygator (urządzenie do przepłukiwania jam ciała), a także woda destylowana.

Zawsze z sokami.
Pacjenci, którzy stosują program aplikowania lewatywy, muszą pamiętać o piciu zalecanych ilości soków. Mimo, iż lewatywy docierają tylko do części okrężnicy, usuwają nie tylko toksyny, ale i część minerałów, co jest naturalne. Bez bogatych w minerały soków, równowaga elektrolitowa mogłaby zostać zakłócona.

Jakie minerały?
Uzupełnieniem terapii jest suplementacja:
- potasem, który wspomaga utrzymanie prawidłowej równowagi sodowo-potasowej w organizmie (dr Gerson odkrył, że u podstaw wszystkich chorób przewlekłych leży utrata potasu w komórkach i przenikanie do nich sodu)
- jodem, gdyż niedobór tego pierwiastka uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, co może doprowadzić do zaburzeń całego organizmu i bardzo wielu wynikających z tego chorób
- cynkiem i selenem, które chronią komórki przed stresem oksydacyjnym, wspomagają system immunologiczny, a także biorą udział w wielu procesach metabolicznych.

Więcej informacji nt. Terapii Gersona https://well-ness.pl/