Badaj jelito - wczesna diagnoza i szybko rozpoczęte leczenie może uchronić przed rakiem jelita grubego

Autor:
Drukuj artykuł

Znamy już wyniki akcji "Badam jelito". W ramach kampanii profilaktycznej, która ma na celu podniesienie świadomości na temat raka jelita grubego, profilaktyki, objawów oraz leczenia wykrytych nowotworów, Laboratoria Medyczne Synevo wykonały testy FIT OC-SENSOR na obecność krwi utajonej w kale.

Rak jelita grubego jest jednym z bardziej podstępnych nowotworów, często nazwanym "cichym zabójcą", ponieważ rozwija się przez wiele lat nie dając żadnych objawów. Obecnie nowotwory jelita grubego i odbytu są trzecim najczęściej występującym w Polsce nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet (odpowiednio 12% i 10% wszystkich zachorowań na raka). W grupie ryzyka są osoby w wieku 50+, dlatego to głównie do nich była skierowana akcja "Badam jelito" przeprowadzona w 2018 i 2019 r. przez Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M Kopernika w Łodzi wraz z firmą Johnson & Johnson i Laboratoriami Medycznymi Synevo.

- Wcześnie wykryty rak jelita grubego jest uleczalny. Niestety nowotwór rozwija się bezobjawowo, nawet przez okres 10 lat, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześnie wykonać badania, które pozwalają wykryć nowotwór w jego początkowym stadium. Wczesna profilaktyka daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Celem kampanii "Badam jelito" jest uchronienie przed rozwojem raka jelita grubego jak największej liczby osób. - tłumaczy dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo.

Partnerzy kampanii w przystępny sposób informują o:
- najczęstszych czynnikach ryzyka,
- możliwościach wczesnego rozpoznania zarówno stanów przedrakowych, jak i bardziej zaawansowanych nowotworów,
- sposobach leczenia, jakie daje nam dzisiejsza medycyna,
- zaleceniach dotyczących kontroli po leczeniu i ewentualnym nawrocie choroby.

Niezwykle ważne są tzw. badania przesiewowe, które mają na celu ujawnienie choroby przed okresem pojawienia się objawów, kiedy można zastosować odpowiednie leczenie z bardzo dużą szansą na jego powodzenie. W ramach kampanii "Badam jelito" przekazano osobom w wieku 50+ zgodne z obowiązującymi rekomendacjami bezpłatne testy immunochemiczne (FIT) na obecność krwi utajonej w kale. Dodatni wynik testu jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej i dalszej diagnostyki.

Przebadano 1623 osoby, w tym większość stanowiły kobiety. Najliczniejszą grupą były osoby w wieku 61-70 lat. Uzyskano 152 wyniki dodatnie, czyli prawie 5% badanych powinno się pilnie zgłosić do lekarza. Dotychczas zgłosiło się 58 osób, u których przeprowadzono dalszą diagnostykę. U wszystkich badanych wykryto zmiany łagodne i przedrakowe (gruczolaki i polipy) zwiększające ryzyko raka, a u jednej osoby potwierdzono zmianę złośliwą.

Obok bezpłatnych testów FIT OC-SENSOR na obecność krwi utajonej w kale kampanię "Badam jelito" obejmowały spotkania i prelekcje dla osób w wieku 50+, a także akcje specjalne np. biegi promujące zdrowy tryb życia czy poradniki video dla pacjentów. Więcej na ten temat na stronie: www.badamjelito.pl

- W Europie rocznie diagnozuje się 400 tys. nowych zachorowań, a ponad 200 tys. chorych umiera na raka jelita grubego. Co roku rozpoznaje się nowotwory złośliwe jelita grubego u około 12 tys. Polaków i jest to tendencja rosnąca (od 1980 roku nastąpił prawie 4-krotny wzrost liczby zachorowań u mężczyzn i około 3-krotny u kobiet). Niestety pod względem efektów leczenia tego nowotworu Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie. Dzieje się tak z powodu błędów w diagnostyce, wyboru niewłaściwego leczenia i małej wiedzy pacjentów o chorobie. Tylko 13% polskiego społeczeństwa ma świadomość zagrożenia rakiem jelita grubego, a ponad 80% nie wie o badaniach przesiewowych lub nie sygnalizuje dolegliwości lekarzowi. Przyczyną jest często zakłopotanie tematem - aż 77% Polaków uważa tę chorobę za wstydliwą - lub lęk przed kolonoskopią, która jest ważną metodą diagnostyczną, ale na początek można wykonać test na krew utajoną w kale. Takie badanie osoby po 50. roku życia powinny wykonywać przynajmniej raz na 2 lata. - wyjaśnia dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo.

Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta z wiekiem, u mężczyzn jest około 1,5 do 2 razy wyższe niż u kobiet. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe jelita grubego występuje po 50. roku życia (94%), a ponad 75% zachorowań u obu płci przypada na populację osób starszych (po 60. r. ż.). U mężczyzn częstość zachorowań osiąga szczyt na przełomie ósmej i dziewiątej dekady życia.

Rak jelita grubego rozwija się najczęściej w okrężnicy i odbytnicy, ale może wystąpić w każdej części tego jelita, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Może tworzyć przerzuty do wątroby, płuc, jajników, nadnerczy, mózgu i kości. Istnieje ryzyko obciążenia genetycznego (nowotwór występuje m.in. u osób, u których wśród członków rodziny rozpoznano wcześniej tego raka, a także osób z rodzinnym zespołem polipowatości i przewlekłą zapalną chorobą jelita grubego). Objawy, które powinny nas zaniepokoić to: ślady krwi i krwawienia z odbytu, dokuczliwe zaparcia, utrzymujące się przez dłuższy czas biegunki połączone z oddawaniem dużych ilości gazów, bóle w dole brzucha i dolnych partiach pleców oraz nudności, wymioty i trudności w przełykaniu. Również poczucie niepełnego wypróżnienia oraz anemia, zmęczenie, osłabienie organizmu i podwyższona temperatura ciała są sygnałami, że warto udać się na konsultację do lekarza i zrobić kontrolne badania.

Więcej na ten temat na: www.sklep.synevo.pl/pl/p/Krew-utajona-w-kale/38