Badania w prezencie dla siebie i bliskich

Autor:
Drukuj artykuł

Regularnie wykonywane badania diagnostyczne pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości zdrowotne i choroby we wczesnym stadium rozwoju. Jeśli niektóre choroby przewlekłe, zostaną wykryte późno, mogą wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie, które można by zniwelować lub nawet ich uniknąć, gdyby choroba została wykryta wcześniej. Wczesna profilaktyka pozwala na szybsze wyleczenie, a czasem i pokonanie tych najgroźniejszych, nowotworowych chorób, może nawet uratować życie. Czas gra dużą rolę również w leczeniu m.in. otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia.

- Rodzaj zalecanych badań w dużym stopniu zależy od wieku i płci pacjenta. Wraz z wiekiem zmieniają się bowiem czynniki ryzyka na jakie jesteśmy narażeni, trochę różnią się też rekomendowane badania dla kobiet i mężczyzn. Należy brać pod uwagę także genetyczne predyspozycje i przebyte wcześniej choroby. Dobrze jest nabrać przyzwyczajenia, by na przykład z okazji urodzin lub świątecznych prezentów, robić samemu badania i zachęcać do nich innych. - tłumaczy dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. rozwoju i nauki Synevo.

Morfologia i ogólne badanie moczu to standardowe badania, które należy wykonywać w każdym wieku, najlepiej nie rzadziej niż co 2-3 lata. Co najmniej raz w roku dobrze jest zmierzyć ciśnienie tętnicze i udać się na kontrolę stomatologiczną. Warto też badać poziom lipidów - stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i HDL oraz triglicerydów. Pozwala to na wczesne wykrycie zaburzeń gospodarki lipidowej, które mogą prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych. Regularnie należy kontrolować stężenie glukozy i elektrolitów (sód, potas, magnez, fosforany i wapń) w surowicy. Pamiętajmy również oraz cytologii ginekologicznej (badanie przesiewowe w raku szyjki macicy), a także o comiesięcznej samokontroli piersi.

Badanie ginekologiczne, podczas którego pobierany jest wymaz do oceny cytologicznej komórek, a także identyfikacji wirusa HPV warto rozpocząć od czasu inicjacji seksualnej lub po ukończeniu 18 r.ż. Jeśli wynik jest prawidłowy i kobieta pozostaje w stałym związku cytologię należy wykonywać co 3 lata do 60 r.ż., a następnie jeśli wyniki są prawidłowe, można ją powtarzać rzadziej, aż do całkowitego zaprzestania w wieku podeszłym.

Kluczowym elementem profilaktyki jest zachowanie zdrowego stylu życia, w tym zadbanie o odpowiednią aktywność fizyczną, prawidłowe żywienie i unikanie używek. Zaleca się aktywność fizyczną co najmniej 30 minut dziennie 5 razy w tygodniu, spożywanie regularnych posiłków (4-5 razy), zwłaszcza bogatych w warzywa i owoce oraz przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów (1,5 l wody dziennie). Osoby dorosłe, nie rzadziej niż co 3 lata, powinny dokonywać pomiaru masy ciała i wzrostu, w celu wyliczenia wskaźnika masy ciała (BMI), oraz pomiaru obwodu pasa. Wysokie BMI jest znanym czynnikiem ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych: miażdżycy, cukrzycy typu 2, chorób układu mięśniowo-szkieletowego (zwłaszcza choroby zwyrodnieniowej stawów) i wielu nowotworów. Warto pamiętać też o suplementacji witaminą D (800-2000 lU dziennie dla osób o prawidłowej masie ciała).
Wraz z wiekiem zmienia się profil koniecznych badań, które warto wykonywać w celu wykrycia wczesnych postaci wielu chorób: nowotwory, cukrzyca, choroby serca. Szczególnie jest to ważne u osób obciążonych rodzinnie ryzykiem miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, z nadwagą lub palących papierosy. Po ukończeniu 50 r.ż. powinno się co 1-2 lata badać kał na krew utajoną (wczesne rozpoznanie raka jelita grubego) oraz przeprowadzić diagnostykę w kierunku zagrożenia osteoporozą. Kobiety powinny wykonać raz na 2-3 lata mammografię (badanie przesiewowe w raku piersi). Ważna jest także kontrola wzroku u okulisty i badanie dna oka oraz ciśnienia śródgałkowego, elektrokardiogram (EKG), rtg klatki piersiowej oraz gastroskopia.

Więcej na: www.synevo.pl/pakiety/kontrola-stanu-zdrowia-kobiety/
U mężczyzn ważne jest samobadanie jąder (diagnostyka raka jądra), które należy rozpocząć już od 18. roku życia i przeprowadzać je samodzielnie raz w miesiącu, a w przypadku jakiejkolwiek zmiany (powiększenie, zmniejszenie, bolesność, stan zapalny) pilnie skonsultować się z lekarzem. Badanie jąder przez lekarza zalecane jest co 3 lata. W przypadku mężczyzn będących w grupie ryzyka chorób prostaty ważne jest też badanie proktologiczne.

U panów po 50-tce wskazane jest badanie w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty (oznaczenie stężenia antygenu PSA). Z wiekiem rośnie też potrzeba kontroli urologicznej. Mężczyznę do wizyty u urologa skłonić powinny niepokojące dolegliwości, takie jak: ból przy oddawaniu moczu, zmiana barwy moczu, szczególnie gdy ma on bardzo ciemną barwę, pieczenie lub swędzenie zlokalizowane u ujścia cewki moczowej, uczucie parcia na pęcherz. Badanie urologiczne jest elementem szeroko rozumianej profilaktyki chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego mężczyzny, w tym raka prostaty.
Więcej na: www.synevo.pl/pakiety/kontrola-stanu-zdrowia-mezczyzni/
W Laboratoriach Medycznych Synevo opracowano profile badań profilaktycznych dla 40-latki i 40-latka. Pakiet dla 40-latki zawiera następujące badania: morfologia, OB, badanie ogólne moczu, glukoza, cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy, kwas moczowy, magnez, fibrynogen, FSH, TSH, a pakiet dla 40-latka: morfologia, OB, badanie ogólne moczu, glukoza, cholesterol całkowity, HDL, LDL, triglicerydy, kwas moczowy, magnez, PSA, TSH, AST, ALT.

- Osoby po 60-tce powinny być objęte szczególną opieką medyczną, ponieważ wraz z wiekiem obniża się funkcjonalność wielu narządów, w tym nerek i wątroby, odpowiedzialnych za detoksykację organizmu i usuwanie szkodliwych substancji, zmienia się też gospodarka hormonalna, wzrasta również ryzyko nowotworów, m.in. ze względu na zmiany w układzie odpornościowym. Regularne badania przesiewowe i kontrolne wizyty u lekarzy, nie rzadziej niż raz do roku, są więc u seniorów koniecznością. - wyjaśnia dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. rozwoju i nauki Synevo.

Więcej na ten temat na: www.synevo.pl