Dlaczego sie pocimy ?

Autor: Barbara Kowal
Drukuj artykuł


Pocenie organizmu jest czynnością fizjologiczną, która reguluje temperaturę ciała. Nie ma możliwości całkowitego zablokowania pocenia się skóry, gdyż skóra poprzez parowanie ochładza się i następuje proces termoregulacji.

W naszej skórze są dwa rodzaje gruczołów potowych; gruczoły ekrynowe obecne na powierzchni całego ciała. Wydzielany przez nie pot jest bezwonny (ich podstawową funkcją jest termoregulacja) oraz gruczoły apokrynowe umiejscowione głównie pod pachami i w okolicach intymnych.

Gruczoły apokrynowe nie biorą udziału w termoregulacji, a ich funkcja nie jest do końca poznana, prawdopodobnie jest nią wytwarzanie feromonów.
Gruczoły ekrynowe (czyli te odpowiedzialne za funkcje termoregulacji) znajdujące się w okolicach pach to zaledwie 1% wszystkich gruczołów na całym ciele i dlatego zablokowanie tych okolic antyperspirantami nie może wpływać na funkcjonowanie procesów termoregulacji organizmu. Stosowanie antyperspirantów jest bezpieczne pod warunkiem, że stosujemy je wg instrukcji tylko w dzień i nie non stop.

Przeciętnie tracimy około 0.5 l płynów na dobę przez skórę, zaś w czasie upałów lub w warunkach ekstremalnych ilość ta wzrasta do 5-8 l na dobę.

Świeży pot zdrowego człowieka jest bez zapachu. Wydzielony pot miesza się z tłuszczami z gruczołów łojowych tworząc warstwę ochronną o kwaśnym ph.
Warstwa ta zapobiega wnikaniu patogennych bakterii, na skórze jednak żyją bakterie które potrafią rozkładać pot i produktem tego rozkładu jest kwas masłowy, odpowiedzialny za przykry zapach.

W zależności od spożywanych pokarmów, aktywności fizycznej oraz flory bakteryjnej na skórze, każdy z nas wytwarza charakterystyczny dla siebie zapach.

Metod ograniczenia pocenia się jest kilka,od środków doustnych np; tabletki
szałwii lub Persiblok, które zmniejszają wydzielanie potu, poprzez antyperspiranty działające długoterminowo tzw. apteczne np. Etiaxil, Diclor, Apers, Aqaselin, Ałun po antyperspiranty i dezodoranty, w które możemy się zaopatrywać w drogeriach.

Różnica między antyperspirantem a dezodorantem jest taka, że antyperspirant blokuje wytwarzanie potu poprzez obkurczenie lub zahamowanie wydzielania potu związkiem czynnym są sole glinu, które tworzą na skórze rodzaj żelu, który powierzchniowo uszczelnia ujście gruczołów potowych. Blokada ta ma jednak charakter przejściowy i ustępuje wraz ze złuszczeniem się naskórka, a także podczas mycia się wodą z mydłem lub po bardzo silnym spoceniu się.

Antyprespiranty apteczne np.Etiaxil stosujemy tylko 1 raz w tygodniu, a efekt utrzymuje się ok. 10 dni.

Osobne antyperspiranty są do dłoni, stóp a oddzielne pod pachy. Antyperspiranty, które kupujemy w drogeriach działają 24 lub 48 godzin. Jeżeli nie jest na produkcie napisany czas działania oznacza to, że jego działanie jest bardzo krótkie lub, że jest to dezodorant który ma za zadanie ograniczyć nieprzyjemny zapach już wydzielonego potu poprzez hamowanie jego rozkładu,jak i pochłanianie i maskowanie zapachu.

Zarówno antyperspiranty jak i dezodoranty stosujemy na czystą suchą wydepilowaną (także u mężczyzn) skórę, stosowanie ich na ubrania nie ma sensu.
Ubrania, włosy możemy skrapiać wodami perfumowanymi, toaletowymi lub perfumami, gdyż one długo utrzymują zapach, a ponieważ mogą wywoływać reakcje alergiczne lub przebarwienia, szczególnie pod wpływem słońca nie należy ich stosować bezpośrednio na skórę.

Ze swojej praktyki mogę powiedzieć, że osoby o cerze tłustej i mieszanej przy długotrwałym stosowaniu antyperspirantów aptecznych jednocześnie na okolicę pach, dłoni i stóp zauważyły przetłuszczanie się skóry twarzy i głowy.

Skóra musi się pocić i jest to normalne. Dlatego też również w używaniu antyperspirantów należy zachować umiar; stosować je według potrzeb na zmianę z dezodorantami, nosić przewiewne bawełniane ubrania, nie nadużywać ostrych potraw i alkoholu i jak najczęściej w upalne dni schładzać ciało prysznicem.