ZNACZENIE I ROLA KWASU FOLIOWEGO

Autor: mgr położnictwa Beata Górska
Drukuj artykuł

Każda matka chciałaby powitać na świecie zdrowe dziecko, obserwując jego prawidłowy rozwój i ciesząc się z każdego dnia spędzonego razem ze swoim maleństwem.

Dbając o zdrowie mającego urodzić się noworodka warto wspomnieć o profilaktyce wad cewy nerwowej a także serca, przewodu pokarmowego, dróg moczowych, kręgosłupa oraz kończyn.

Należy podkreślić, iż większość z nich powstaje już w pierwszych 4 tygodniach życia płodowego, a często w tym czasie kobieta nie wie jeszcze, że doszło do poczęcia (większość ciąż jest nieplanowana). Trzeba zaznaczyć, że w zapobieganiu wystąpieniu wyżej wymienionych wadom dużą rolę odgrywa kwas foliowy.

Jest to witamina należąca do grupy B (B9), której nasz organizm nie jest w stanie sam wytwarzać, dlatego też musi być ona dostarczana z zewnątrz w postaci preparatów wielowitaminowych oraz pokarmów ją zawierających. Produktami bogatymi w kwas foliowy są m. in.: świeże, surowe bądź też gotowane przez krótki czas zielone warzywa sałata, natka pietruszki, szparagi, kapusta włoska, szpinak, brokuły, zielony groszek. Występuje on także w ryżu, serach, rzepie oraz w burakach. Planowano również dodawać ją do niektórych artykułów spożywczych.

Jednak sama zawartość w diecie nie wystarcza, dlatego też ważne jest uzupełnianie kwasu foliowego preparatami dostępnymi w każdej aptece bez recepty.

Należy podkreślić, że wszystkie kobiety w wieku rozrodczym w Polsce, które mogą lub też planują zajść w ciążę powinny zażywać kwas foliowy. Ważne jest aby przyjmować go codziennie w dawce 0,4 mg na dobę, co najmniej na 3 miesiące przed planowaną ciążą,aż do ukończenia pierwszego trymestru ciąży. Niekiedy zalecany jest on także w późniejszych trymestrach celem zapobiegania anemii. Razem z przyszłą mamą brać go może również w tej bezpiecznej ilości partner kobiety. Trzeba pamiętać, że zdrowi rodzice a szczególnie matka to większa szansa na urodzenie zdrowych dzieci.

Należy zaznaczyć, że kobiety, które chorują przewlekle zwłaszcza na padaczkę czy też cukrzycę powinny dawkę kwasu foliowego skonsultować z lekarzem ginekologiem, zaleca się w tych przypadkach jej zwiększenie do 4 mg/dobę. Trzeba również kontrolować ilość leków przeciwpadaczkowych we krwi, gdyż kwas foliowy może zmniejszać ich stężenie w surowicy.