DLACZEGO WARTO ĆWICZYĆ MIĘŚNIE KEGLA?

Autor: mgr położnictwa Beata Górska
Drukuj artykuł

Ćwiczenia mięśni Kegla są bardzo dobrym sposobem na przygotowanie mięśni dna miednicy do porodu.

Należy zaznaczyć też, że współdziałają one w noszeniu ciężarnej macicy.
Uelastycznione mięśnie ułatwiają parcie kobiecie rodzącej. Należy zaznaczyć również, że zmniejszają ryzyko występowania pęknięć krocza i części miękkich kanału rodnego. Dobrze wyćwiczone pozwalają na szybszy i łatwiejszy ich powrót do stanu sprzed ciąży.

Wzmocnione mięśnie Kegla stanowią również profilaktykę występowania wysiłkowego nietrzymania moczu, przez które rozumie się niekontrolowane, bezwiedne wypływanie moczu (podczas kaszlu, śmiechu, zmiany pozycji), które wiąże się z problemami higienicznymi i społecznymi. Ten sposób ćwiczeń jest więc zalecany kobietom w różnym wieku, nie tylko ciężarnym.

Zasady ćwiczeń mięśni Kegla:

- rano po przebudzeniu z pełnym pęcherzem oddawać mocz małymi porcjami, zaleca się kilkakrotne zatrzymywanie strumienia moczu aż do całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego.

- można również napinać i rozkurczać mięśnie kilkakrotnie w ciągu dnia z utrzymywaniem skurczu nie dłużej niż 3 sekundy z zachowaniem przerwy pomiędzy kolejnymi skurczami ok. 10 sekund.

Bardzo ważnym jest czas trwania pojedynczego skurczu, tak aby nie przekraczał on właśnie 3 sekund, gdyż długotrwałe przetrzymywanie moczu wpływa na wzmacnianie włókien długokurczących się odpowiadających za zwiększenie ryzyka wysiłkowego nietrzymania moczu.