Poród aktywny czyli twój wkład w narodziny dziecka

Autor: mgr położnictwa Beata Górska
Drukuj artykuł
Kobiety zdrowe, których ciąża i poród przebiega bez powikłań warto podczas porodu zachęcać do przyjmowania niewymuszonych, dogodnych dla nich pozycji, czyli takich które będą zmniejszać odczuwanie bólu oraz przyniosą ulgę podczas tego czasu.

Jeśli nie występują żadne przeciwwskazania w I okresie porodu (czyli podczas rozwierania się części pochwowej szyjki macicy) warto spacerować, kręcić biodrami a nawet tańczyć.

Położne zachęcają rodzące do przyjmowania pozycji wertykalnych, czyli takich
w których kanał rodny jest skierowany ku dołowi, umożliwiając przez to prawidłowe wstawienie się płodu w kanale rodnym.


- Wykorzystywana jest siła grawitacji, która powoduje, że główka płodu równomiernie naciska na szyjkę macicy zarówno podczas skurczów jak i w przerwach między nimi przyspieszając jej rozwieranie.
- Zmniejszeniu ulega ryzyko urazów tkanek miękkich oraz potrzeba nacinania krocza.
- Czas trwania I okresu porodu jest krótszy.
- Skurcze macicy stają się bardziej regularne i intensywniejsze.
- Kiedy kobieta jest wyprostowana przechodzenie główki przez kanał rodny jest łatwiejsze.
- Pozycje wertykalne ułatwiają oddychanie oraz parcie w II okresie porodu.

Położne przedstawiają pacjentkom różne pozycje wertykalne, wyjaśniając ich znaczenie i pomagając przyjąć wybraną z nich.

Warto zaznaczyć, że podczas I okresu porodu rodząca może również korzystać z udogodnień położniczych:

- piłki fasolki lub też piłki z uchwytami,
- uchwytów przytwierdzonych do ścian,
- materaca,
- drabinek,
- liny,
- worka sako,
- krzesełka porodowego, itp.

Opieranie się o osobę towarzyszącą - zaleca się, aby rodząca stała z kolanami wyprostowanymi lub lekko ugiętymi oraz opierała się o osobę towarzyszącą. Można objąć ramionami szyję osoby bliskiej, tak aby mieć podparcie dla pochylonych pleców. Pozycja taka pozwala na silne działanie siły grawitacji ułatwiając i przyspieszając wstawianie się dziecka do kanału rodnego.

Kręcenie biodrami na piłce - zaleca się usiąść na piłce w lekkim rozkroku z pośladkami wysuniętymi jak najdalej ku tyłowi i stopami opartymi o podłoże. Można kręcić biodrami na piłce co ułatwia i przyspiesza wstawianie się główki w kanale rodnym. Podskakiwanie na piłce ponadto powoduje rozluźnienie mięśni dna miednicy.

Klęczenie na łóżku porodowym - kobieta rodząca klęczy z wysoko uniesionymi pośladkami a ramiona i głowę ma ułożoną na łóżku. Pozwala to na zmniejszenie siły skurczów partych, zmniejszając również ryzyko pęknięć szyjki macicy. Pozycja taka jest zalecana pod koniec I okresu porodu, kiedy rodząca odczuwa już parcie ale szyjka macicy nie jest jeszcze w pełni rozwarta.

Te i inne pozycje można znaleźć na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku.