Jakie zabawki dla niemowląt?

Autor: Joanna Wilgucka
Drukuj artykuł

Asortyment zabawek dla dzieci jest bardzo szeroki i oferuje wszystko to, o czym tylko możemy pomyśleć. Gdy dziecko pojawia się na świecie od razu zaczynamy myśleć nad tym jak umilić mu czas i zapewnić odpowiednie bodźce wzrokowe, słuchowe i dotykowe by w optymalnym stopniu stymulować jego rozwój.

Możemy sobie zadać pytanie.. - Czy pomimo tak dużej oferty, wybór zabawek dla małego smyka jest rzeczą prostą? Otóż nie!

Zabawka z pozoru nieszkodliwa może nieść ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka, dlatego też rodzić powinien podchodzić świadomie i odpowiedzialnie do kwestii tego co zostawia w polu zasięgu dziecka. Przed zakupem warto zwrócić uwagę czy na etykiecie bądź opakowaniu zabawki są następujące dane:

- nazwa i adres producenta lub importera.
- napis "Uwaga, do użytku wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem osoby dorosłej" - wtedy, gdy zabawka to miniaturka lub model urządzenia przeznaczonego dla dorosłych.
-oznakowanie CE potwierdzające, że produkt spełnia wszystkie wymagania określone przez normy europejskie.
- informacja o przeznaczeniu zabawki.
-wiek dziecka, dla jakiego przeznaczona jest zabawka (często w postaci znaku graficznego).

Wybierając zabawkę, wyobraźmy sobie co nasze dziecko będzie z nią robiło (wkładało do buzi, gryzło, uderzało o podłogę, starało się oderwać jej części) i jeśli po tej symulacji w wyobraźni dojdziemy do wniosku, że ze spokojem ducha możemy ją dać maluchowi - kupmy!

Dzieci szczególnie gdy zaczynają rosnąc im zęby wkładają wszystko do buzi. Dlatego przy wyborze zabawki szczególną uwagę zwracajmy na jej wielkość i wytrzymałość. Najlepsze są gumowe zabawki - łatwo się je myje. W takim okresie niefunkcjonalne stają się pluszowe, "długosierstne" misie z których włókna dostają się do ust dziecka (a do tego trudno zachować ich czystość).

Zabawki dla niemowląt muszą być zrobione tak, by ich elementy były mocno połączone i dokładnie dopasowane. Powinny być bardzo wytrzymałe.
Szczególnie ważne jest by nie zawierały małych elementów, które mogłyby znaleźć się w buzi, uchu czy nosie i spowodować uduszenie bądź inne groźne urazy. Zwróćmy również uwagę by zabawka nie miała ostrych krawędzi, ledwo trzymających się elementów lub sznureczków, które mogłyby zaplatać się o szyję niemowlęcia.

Wszystko to co dajemy swojemu dziecku do zabawy ma być przede wszystkim bezpieczne... kolor i inne walory zabawki powinny stanowić kwestię drugorzędną.