Skóra do skóry czyli powitanie maleństwa na świecie

Autor: mgr położnictwa Beata Górska
Drukuj artykuł


Poród to wielogodzinny, ciężki wysiłek psychiczny i fizyczny organizmu, za który otrzymujesz największą i bezcenną nagrodę - Twoje Dziecko.
Każda kobieta przeżywa ten czas w inny sposób. Należy zaznaczyć, że wszystko co wtedy robisz oraz jakie stosuje się leki wpływa na Maleństwo, które zaraz się narodzi.Warto w tym miejscu przytoczyć słowa, że skurcze porodowe to Twoje pierwsze powitanie na świecie ukochanego dziecka.

Bezpośrednio po porodzie położna kładzie noworodka na nagim brzuchu matki (okrywając go ciepłą pieluszką), aby zapewnić obojgu kontakt skóra do skóry. Podczas tego czasu zawiązuje się pomiędzy nimi silna emocjonalna więź, której nie można opisać żadnymi słowami.

Korzyści płynące z kontaktu skóra do skóry to ponadto:

- noworodek czuje bicie serca matki i uspokaja się
- dziecko kolonizuje się z florą bakteryjną matki a nie szpitala
- reguluje swój oddech wraz z ruchami klatki piersiowej matki
- czuje przyjazne ciepło i zapach
- zapewnione jest zaraz po narodzinach łagodne przejście w ramiona mamy
- matka może dotykać dziecko, głaskać je oraz mówić do niego
- umożliwione jest wczesne rozpoczęcie karmienia piersią

Trzeba wspomnieć, że dwie pierwsze godziny po porodzie to czas, kiedy noworodek posiada największą aktywność do ssania. Pierwszy kontakt matki z dzieckiem nie musi oznaczać jednak rozpoczęcia karmienia piersią jeśli istnieją do tego przeciwwskazania np. choroba matki lub noworodka.

Warto zaznaczyć, że ten pierwszy kontakt matki z dzieckiem skóra do skóry powinien trwać możliwie jak najdłużej i nie powinien być przerywany jeśli stan zdrowia obojga na to pozwala.

Wszystkie zabiegi powinny być zrealizowane po zakończeniu tego kontaktu z wyjątkiem tych, które wymagają natychmiastowego wykonania np. zaopatrzenie rany krocza, kontrola jamy macicy po porodzie itp.

Należy zauważyć, że w przypadku ukończenia ciąży na drodze cięcia cesarskiego po odzyskaniu przez matkę zdolności do świadomego kontaktu z dzieckiem należy także go umożliwić pomagając w nawiązaniu tej więzi.

Kiedy kobieta trzyma w ramionach swoje dziecko czuje się bezpieczna i odczuwa satysfakcję z porodu. Jest to ważne dla niej samej, gdyż zwiększa jej siłę i wiarę w bycie dobrą matką, gotową zrobić wszystko dla najcenniejszego na świecie skarbu.