Twój styl życia w ciąży ma znaczenie dla Ciebie i mającego przyjść na świat dziecka

Autor: mgr położnictwa Beata Górska
Drukuj artykułCiąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety. To nie tylko upływanie kolejnych dni i tygodni ale czas, kiedy warto dbać nie tylko o siebie ale również o rozwijające się pod Twoim sercem maleństwo. Trzeba pamiętać, że styl życia, sposób odżywiania i rodzaj wykonywanej pracy wpływają na przebieg ciąży, Twoje samopoczucie oraz dziecko.

Każda kobieta na swój sposób przeżywa ciążę. Często, kobiety czują się dobrze i do terminu porodu pracują zawodowo. Część ciężarnych musi natomiast zrezygnować z wykonywania swoich obowiązków w pracy lub spędzić ten czas w szpitalu jeśli stan zdrowia tego wymaga.

Podczas ciąży warto przyjrzeć się i przeanalizować swój styl życia, przytaczając znane słowa, że ciąża to nie jest choroba.

Należy zwłaszcza zwrócić uwagę na istotne elementy tj.:

- higiena ciała - codzienna kąpiel pod prysznicem, częste podmywanie się z zachowaniem właściwego kierunku mycia (od przodu ku tyłowi) z użyciem wody i środka do higieny intymnej oraz zmienianie wkładek higienicznych.

- dostosowanie ubioru i obuwia do pory roku.

- zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas podróżowania samochodem !!!

- ciąża bez powikłań nie stanowi przeciwwskazania do wykonywania lekkich prac domowych pamiętając o zachowaniu dobrego samopoczucia kobiety oraz pozostawianiu czasu na przerwy w trakcie pracy. Nie jest zalecane dźwiganie ciężarów > 5 kg, wieszanie firan, itp.

- indywidualne dla każdej ciężarnej jest zapotrzebowanie na sen i odpoczynek. Należy podkreślić, że sen nocny powinien trwać min. 8 godzin ale istotny jest także relaks w ciągu dnia w pozycji leżącej. Zaleca się aby ciężarne odpoczywały w pozycji leżącej na lewym boku co pozwala na lepsze ukrwienie, właściwy przepływ krwi przez łożysko, dotlenienie dziecka oraz zapobiega uciskowi ciężarnej macicy na żyłę główną dolną.

- współżycie płciowe jest także indywidualnie i zależy od stanu zdrowia kobiety. Rekomenduje się powstrzymanie od stosunku płciowego na 6 tygodni przed planowanym terminem porodu ze względu na możliwość wystąpienia czynności skurczowej macicy. Ze współżycia należy również zrezygnować na okres połogu ze względu na samooczyszczanie się pochwy.

- aktywność fizyczną oraz ćwiczenia gimnastyczne warto dostosować do samopoczucia i stanu zdrowia ciężarnej. Jeżeli nie występują przeciwwskazania można włączyć pod okiem instruktora ćwiczenia oparte na jodze, które stanowią dobre przygotowanie organizmu do porodu poprzez uelastycznienie mięśni dna miednicy oraz krocza. Dzięki nim ciężarna uczy się również wsłuchiwać w sygnały płynące z ciała oraz kontrolować oddech tak potrzebny podczas porodu.

- bardzo ważne są regularne wizyty u lekarza i położnej, celem stałej kontroli stanu zdrowia ciężarnej oraz rozwijającego się płodu.

- należy pamiętać także o systematycznej kontroli stomatologicznej.
Ciąża nie stanowi przeciwwskazania do leczenia zębów, jednakże większe zabiegi stomatologiczne zaleca się wykonywać w znieczuleniu miejscowym w II trymestrze ciąży!

- trzeba też zwrócić uwagę na sposób odżywiania. Powinno to być regularne posiłki o małych porcjach. Nieprawdą jest, że w czasie ciąży kobieta je za dwoje! Warto pamiętać aby były to produkty świeże, smaczne, o bogatych wartościach odżywczych uwzględniające witaminy, węglowodany, białka, tłuszcze roślinne, związki mineralne.

Zaleca się dietę lekkostrawną, bogatą w błonnik (zawarty między innymi w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, suszonych owocach). Dobowe zapotrzebowanie dla kobiet w ciąży to 300 kalorii więcej niż u kobiety nie będącej w ciąży (z 2300 do 2600 cal), uwzględniając przy tym wiek ciężarnej, rodzaj wykonywanej pacy oraz stan zdrowia.

- należy podczas tego czasu ograniczyć stosowanie używek - mocnej herbaty i kawy oraz całkowicie wyeliminować alkohol, palenie tytoniu oraz środki odurzające.

- zaleca się w ciąży suplementację kwasem foliowym - patrz artykuł o stosowaniu kwasu foliowego.