Kosmetyki naturalne

Autor: kosmetyki maya
Drukuj artykułCzym są naturalne kosmetyki? Czy to tylko nazwa i obecny trend? Jak odróżnić w gąszczu ofert prawdziwie ekologiczny kosmetyk?. Kosmetyki naturalne certyfikowane - czym są?. Jak ustrzec się przed pomyłką przy zakupie, jak odróżnić naturalny preparat od "naturalnego"?

Zazwyczaj z góry zakładamy, że kosmetyki naturalne, które często w sklepie znajdujemy na specjalnej półce, muszą mieć wiele wspólnego z naturą. To niestety nie jest takie proste. Często oznaczenia kosmetyków nieco mijają się z prawdą.

Warto zwracać uwagą na podawany skład kosmetyków które mają być naturalne. Organizacje ekologiczne na całym świecie ustaliły pewne zasady, które jasno pozwalają sklasyfikować kosmetyk jako naturalny bądź nie. Zaczęto od podziału je na dwie grupy: na kosmetyki naturalne i organiczne. Podział na kosmetyki naturalne i organiczne wynika wprost z ich sposobu produkcji oraz użytych substancji czynnych. W tym gąszczu oznaczeń składu kosmetyków poruszać się niestety nie jest łatwo.

- Kosmetyki naturalne - to takie preparaty, które zostały zrobione ze składników pochodzenia roślinnego, mineralnego lub morskiego i nie były przetwarzane razem z syntetycznymi produktami chemicznymi. Jednak nie oznacza to, że takie produkty nie mają w sobie syntetyków! Mogą one być bazą produktu. Mogą też mieć konserwanty, które zapewniają, że preparaty nie starzeją się zbyt szybko.

- Kosmetyki organiczne - to takie, których składniki wyrosły na ekologicznych farmach ściśle spełniających określone kryteria. Rośliny nie mogą być uprawiane przy użyciu pestycydów czy inżynierii genetycznej. Kosmetyki takie są konserwowane są wyłącznie naturalnymi składnikami, na przykład olejkami eterycznymi. Tutaj nie ma miejsca na syntetyczną bazę dla produkcji takiego kosmetyku. Najczęstszymi składnikami używanymi do produkcji kosmetyków ekologicznych są wyciągi z roślin hodowanych na kontrolowanych uprawach ekologicznych oraz składniki pochodzenia zwierzęcego, takie, jak lanolina z owczej wełny, miód, jedwab ( których z kolei nie akceptują weganie). Bardzo popularny składnikiem jest sól morska oraz różnego rodzaju glinki. Często stosowana jest sól i błoto z morza martwego i np. olej norkowy. To tylko niektóre ze składników.

Każdy kosmetyk musi mieć listę składników. Zapoznanie się z nią powinno być pierwszym odruchem każdej z nas. Niestety, wymaga to trochę samozaparcia, bo ze względu na łacińskie i angielskie nazwy oraz z reguły bardzo drobny druk, rozszyfrowanie składu nie jest proste. Ale to dobra droga, by odróżnić kosmetyki naturalne od "naturalnych". Warto zapoznać się ze składem deklarowanym na opakowaniu. Może nam on wiele powiedzieć na temat danego kosmetyku.

Ekokosmetyki szturmem podbijają świat urody. Miliony kobiet odstawiają kremy syntetyczne i smarują twarze w zgodzie z naturą. Jednak nie zawsze naturalne oznacza lepsze. Mylny może też okazać się pogląd, że kosmetyki ekologiczne, zawierające wyłącznie naturalne składniki nie uczulają skóry. Niestety, zdarza się że aktywne substancje w biokosmetykach działają na tyle mocno, by podrażnić skórę. Preparaty zawierają często składniki, na które alergicy powinni szczególnie uważać. Kosmetyki naturalne to naprawdę dobre preparaty, choć z uwagi na fakt że są coraz popularniejsze powinny, być wybierane świadomie przez każdego konsumenta. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że kosmetyki naturalne często produkowane są przez małe firmy, które nie zawsze mają fundusze na specjalistyczne badania naukowe, w przeciwieństwie do dużych koncernów. Dlatego warto sprawdzić wiarygodność producenta i lepiej nie kupować produktów zupełnie nieznanych, z niewiadomego źródła pochodzenia.

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z biokosmetykami, przygotuj się też, że będą one różnić się od konwencjonalnych. Posiadają na ogół intensywny, czasem słodki lub gorzkawy zapach. To zasługa olejków eterycznych. Nie dziw się, że naturalne mydła pienią się inaczej, niż te tradycyjne, a właściwie nie pienią się wcale. Kupując organiczny dezodorant weź od razu pod uwagę, że nie powstrzyma on twojej skóry od pocenia się, zapobiegnie jednak nieprzyjemnemu zapachowi. W naszych czasach martwimy się często zanieczyszczeniem powietrza, konserwantami i dodatkami w kosmetykach, a także w żywności, które niepotrzebnie obciążają nasz organizm i mogą prowadzić do wielu schorzeń i alergii.

Powinniśmy także baczniej przyglądać się produktom kosmetycznym ponieważ one mają także ogromny wpływ na nasz organizm. W Wielkiej Brytanii kosmetyki ekologiczne najczęściej certyfikowane są przez Soil Association, natomiast w Europie przez francuski ECOCERT oraz niemiecki BDIH Kontrollierte Naturkosmetik, przy czym ich działalność ma charakter międzynarodowy: certyfikacji przez te organizacje poddają się nawet producenci z tak odległych krajów, jak Nowa Zelandia, Kanada czy Australia.

Na półkach w polskich sklepach znaleźć można coraz więcej kosmetyków noszących logo BDIH lub ECOCERT. To trend który, jak mamy nadzieję utrzyma się długo. Większość kampanii reklamowych przemysłu kosmetycznego podkreśla, jak naturalne są ich kosmetyki - pełne wartości odżywczych i cudownie działające na naszą skórę i włosy. Takie slogany mogą w skrajnych przypadkach dotyczyć wyrobów, w których składników pochodzenia naturalnego jest mniej niż 1%. Wynika to z prostego faktu, iż do tej pory nigdzie na świecie nie ma uregulowań prawnych definiujących pojęcie kosmetyku naturalnego.

Kosmetyki składające się w stu procentach z naturalnych składników stają się coraz popularniejsze. Początkowo używane były przez kobiety poddające się chirurgii plastycznej twarzy i botoksu, które po zabiegu nie mogły korzystać z kosmetyków zawierających środki chemiczne. Teraz pojawiają się w zwykłych drogeriach i może je mieć każda z nas.