Zdrowe czy już nie? Solarium.

Autor: ANNA JURGIELANIEC
Drukuj artykuł

Łóżka do opalania, powszechnie zwane solariami, emitują promieniowanie nadfioletowe, głównie w zakresie promieniowania nadfioletowego A.

Promieniowanie nadfioletowe powoduje wytworzenie w skórze melaniny, a przez to opalenizny. Promieniowanie nadfioletowe A, stosowane w solariach od lat, uznawano do niedawna za całkowicie bezpieczne, ponieważ nie wiązało się z powstawaniem oparzeń. Obecnie uważa, że jest ono równie szkodliwe jak promieniowanie nadfioletowe B, wnikając głęboko do skóry, i może być przyczyną uszkodzenia DNA komórkowego. Promieniowanie to wpływa też negatywnie na ścianę naczyń krwionośnych oraz elastyczność kolagenu, uznawane jest więc za istotny czynnik przyspieszający starzenie się skóry.

Promieniowanie nadfioletowe A nie daje trwałej opalenizny, wywołuje bowiem jedynie uaktywnienie barwnika już znajdującego się w naskórku. Jest to tzw. szybka opalenizna, która po kilkudziesięciu godzinach znika. Dlatego obecnie w solariach używa się lamp emitujących w niewielkim procencie również promieniowanie nadfioletowe B, które pozwala uzyskać trwałą opaleniznę.

Powszechnie przyjęta jest opinia, że opalenizna zdobi, tuszując mankamenty urody, takie jak chociażby rozszerzone naczynka czy przebarwienia. Opalona sylwetka wydaje się szczuplejsza, a śniada karnacja wygląda zdrowiej niż różowoziemista skóra. Dlatego wiele osób, szczególnie młodych, regularnie korzysta z solarium. Częste opalanie się, zarówno w solarium, jak i na słońcu, powoduje narastanie problemów skórnych.

W solarium istnieje możliwość precyzyjnego dawkowania promieniowania nadfioletowego poprzez oznaczenie specyficznej dla pacjenta biodozy (proste badanie pozwalające ustalić indywidualnie minimalną dawkę promieniowania).

Nieprzemyślane i częste opalanie się w solarium zwiększa wyraźnie ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, w tym na szczególnie groźnego czerniaka.

Ze względu na to, że około 10% populacji Europy i Ameryki Północnej korzysta masowo z solariów, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała zalecenia dotyczące korzystania z nich.

Opalanie się w solarium nie jest zalecane osobom:

- które między innymi mają fototyp I, II
- posiadają liczne znamiona barwnikowe na skórze
- z licznymi piegami
- przyjmującym leki fotouczulające

WHO zaleca, by wszyscy korzystający z solarium podpisywali druk świadomej zgody na naświetlania. Nie zaleca również stosowania tzw. przyspieszaczy opalania. W aspekcie kosmetycznym uzasadnione jest używanie po opalaniu środków nawilżających i utrwalających efekt opalenizny.