Peelingi i ich zastosowanie.

Autor: ANNA JURGIELANIEC
Drukuj artykuł


Peeling to zabieg polegający na usuwania defektów kosmetycznych lub zmian chorobowych znajdujących się w naskórku bądź skórze właściwej. W zależności od zastosowanej metody wyróżnia się peelingi mechaniczne, chemiczne i fizyczne oraz mieszane. Peelingi mieszane łączą w sobie metodę fizyczną i chemiczną lub mechaniczną i chemiczną.

W zależności od głębokości ingerencji wykonuje się peelingi:

- powierzchowne - w obrębie naskórka,
- średniogłębokie - w obrębie naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej,
- głębokie - sięgające do warstwy siateczkowatej skóry właściwej.

Peelingi powierzchowne stosuje się najczęściej w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej. Złuszczanie warstwy rogowej naskórka (złuszczanie kosmetyczne) przeprowadza się w celu przygotowania skóry do lepszego przyswajania substancji czynnych zawartych w preparatach użytych podczas zabiegu.

Peeling kosmetyczny sprawia, że wygląd skóry ulega natychmiastowej poprawie, gdyż naskórek nabiera ładnego, świeżego wyglądu. Złuszczanie poszczególnych warstw naskórka sprzyja procesowi jego odnowy. Poprawia się koloryt naskórka, zmniejszeniu ulegają również przebarwienia.

Wykonanie peelingu głębokiego to większe potencjalne niebezpieczeństwo powikłań, do których należą zaburzenia barwnikowe, wtórne bakteryjne i wirusowe infekcje, bliznowacenia oraz przewlekły rumień i świąd. Nawet do kilku miesięcy po zabiegu może się także utrzymywać zwiększona wrażliwość na czynniki wrażliwe.

Peelingi chemiczne mogą dotyczyć skóry twarzy, szyi, dekoltu, pleców i kończyn. Wykonuje się je za pomocą związków chemicznych o właściwościach złuszczających. Preparatami chemicznymi najczęściej stosowanymi są hydroksykwasy. Należą do nich alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) i polihydroksykwasy (PHA).

W peelingach chemicznych stosuje się również inne związki o właściwościach złuszczających, np.: fenol, kwas trójchlorooctowy (TCA), kwasy wykazujące aktywność witaminy A oraz roztwór Jessnera.

Peelingi fizyczne mogą być wykonywane przy użyciu lasera CO2 lub Er- YAG. W peelingu tym stosuje się także zamrażanie za pomocą podtlenku azotu, ciekłego azotu i zestalonego CO2 .

Peelingi mechaniczne to ścieranie naskórka za pomocą materiału ściernego (mikrodermabrazja) lub naskórka i górnych warstw skóry właściwej (dermabrazja).


Zabiegi te proponuje:

Gabinet Kosmetologii "Geranium" Anny Jurgielaniec
ul. Kubusia Puchatka 15
75-710 Koszalin
tel. kontaktowy: 691-492-015