Skóra wrażliwa z problemami naczynkowymi

Autor: KATARZYNA KRYSZTOFIAK
Drukuj artykuł

Skóra wrażliwa ma skłonność do podrażnień i uczuleń oraz do pojawiania się zaczerwienień. Nadwrażliwość skóry spowodowana jest osłabieniem, a nawet zanikaniem jej bariery ochronnej.

Wrażliwość skóry uwidacznia się najczęściej na twarzy w postaci rozległego lub miejscowego zaczerwienienia o zróżnicowanej intensywności:

1/ Napadowe zaczerwienienie skóry - pojawia się najpierw przelotnie w wyniku rozszerzania się naczynek krwionośnych pod wpływem silnych emocji lub nagłych zmian temperatury. Może się utrzymywać od kilku minut do kilku godzin.

2/ W wyniku często pojawiającego się napadowego zaczerwienienia twarzy, naczynka krwionośne tracą zdolność do powracania do normalnego stanu. Powoduje to zaostrzenie i pozostanie na stałe zaczerwienienia. Na tym etapie nazywamy je rumieniem stałym.

3/ Równocześnie na powierzchni skóry pojawiają się niewielkie, czerwone lub bladofioletowe naczynka krwionośne. Najczęściej występują one w okolicach nosa, na policzkach i brodzie. Objawom mogą towarzyszyć wykwity grudkowo-krostkowe, wtedy mamy do czynienia z trądzikiem różowatym.

Co należy robić?

- zapewnij skórze odpowiednie nawilżenie,
- unikaj ostrych potraw, gorących napojów i jedzenia, alkoholu,
- używaj łagodnych produktów oczyszczających do higieny skóry,
- po umyciu twarzy osusz ją delikatnie, unikaj tarcia,
- stosuj kosmetyki - łagodzące, wzmacniające naczynka krwionośne,
- do pielęgnacji skóry wybieraj kremy, które są bezzapachowe i hypoalergiczne,
- chroń skórę przed działaniem promieni słonecznych oraz zimnem,
- staraj się unikać gwałtownych zmian temperatury oraz suchych, klimatyzowanych pomieszczeń.


Na zabiegi wzmacniające naczynka krwionośne zaprasza SPA CENTRUM KOSMETYKI ESTETYCZNEJ w Płocku, ul. Tumska 16 tel. 024 3642255.