Dieta proteinowa

Autor: KATARZYNA PAŁYS
Drukuj artykuł

Dieta proteinowa jest dietą odchudzającą składającą się z czterech faz. Jest to dieta dla osób z silną osobowością, które łatwo się nie poddają. Dzięki niej można zrzucić sporo kilogramów. Jest tylko jeden warunek - należy dokładnie przestrzegać zasad !

4 fazy diety proteinowej:

1 - Faza ataku prowadzona za pomocą diety czysto proteinowej pozwala na efektowny start przynoszący niemal tak błyskawiczne rezultaty jak głodówka lub dieta oparta na proteinach w proszku, ale bez ich wad i niebezpieczeństw.

W tym okresie, który trwa od jednego do dziesięciu dni możemy jeść produkty z ośmiu kategorii:
- chude mięso: cielęcina, konina, wołowina z wyjątkiem antrykotu i rozbratla z kością, wszystko na gillu lub pieczone w piekarniku bez dodatku tłuszczu,
- podroby: wątroba, cynadry, ozór cielęcy lub wołowy (czubek),
- wszystkie ryby, tłuste, chude, o białej lub niebieskiej skórze, surowe, pieczone, wędzone lub gotowane,
- owoce morza (skorupiaki i mięczaki),
- drób oprócz kaczki i bez skóry,
- chuda szynka, chude wędliny indyka, kurczaka lub wieprzowe,
- jaja,
- chude produkty nabiałowe,
- półtora litra wody z małą zawartością soli mineralnych,
- środki wspomagające: kawa, herbata, herbatki ziołowe, ocet, zioła, przyprawy, korniszony, cytryna (nie jako napój), sól i musztarda (umiarkowanie).
Spośród tych ośmiu kategorii możemy dobrowolnie wybierać produkty bez żadnych ograniczeń, dowolnie je ze sobą łączyć i jeść o każdej porze dnia. Wszystko inne, czego nie ma na liście wyżej NIE WOLNO jeść, bez żadnych wyjątków. Zapewne po kilku dniach nasz jadłospis wyda nam się koszmarnie nudny, ale niech rekompensatą będą ubywające kilogramy i perspektywa, że inne produkty niebawem wrócą do naszego menu.

2 - Faza równomiernego rytmu utraty wagi opiera się na naprzemiennej diecie proteinowej, która pozwala szybko dojść do upragnionej wagi.

W tej fazie nadal jemy produkty z pierwszej fazy oraz dodajemy bez ograniczeń co do ilości i sposobu łączenia następujące surowe lub gotowane warzywa:
pomidory, ogórki, rzodkiewki, szpinak, szparagi, pory, zieloną fasolkę, kapustę, grzyby, seler, brokuły, wszelkie zielone sałaty łącznie z cykorią, boćwinę, bakłażany, cukinię, paprykę, a nawet marchew i buraki pod warunkiem, że nie będą podawane do każdego posiłku. Podczas trwania tej fazy stosować naprzemiennie okres protein z warzywami i okres protein bez warzyw, aż do osiągnięcia ustalonej wagi. Poprzez okresy przestoju rozdzielone okresami przyspieszenia, przez serię podbojów z następującym po nich czasem odpoczynku, osiągniemy wyznaczony cel. Najskuteczniejszy i najbardziej odpowiadający rytm to 5/5, pięć dni czystych protein z następującymi po nich pięcioma dniami protein w połączeniu z warzywami. Nie jest to najłatwiejszy sposób, ale wysiłek się opłaca. A fakty są takie, że rytm ten przynosi najlepsze wyniki.

Innym rozwiązaniem jest rytm 1/1, jeden dzień oparty tylko na proteinach na zmianę z dniem, w którym dodajemy warzywa. To tempo najlepiej odpowiada osobom z lekką nadwagą, poniżej 10 kg lub takim, którym brak silnej woli.

3 - Faza utrwalenia uzyskanej wagi i niedopuszczenia do pojawienia się efektu jojo, szyli szybkiego ponownego przybrania na wadze, to okres, w którym należy być szczególnie ostrożnym. Trwa dziesięć dni na każdy utracony kilogram.

Czas trwania kuracji przejściowej oblicza się zależnie od wielkości utraconej wagi: dziesięć dni nowej diety na każdy utracony kilogram.

Jeśli straciliśmy 20 kg, trzeba ją stosować przez okres wynoszący 20 razy dziesięć dni, co stanowi dwieście dni, czyli sześć miesięcy i dwadzieścia dni. W ten sposób każdy łatwo obliczy czas dzielący go od ostatecznej stabilizacji.
Podczas fazy utrwalania wagi należy jak najściślej stosować się do diety pozwalającej na spożywanie następujących pokarmów:

- pokarmy proteinowe fazy uderzeniowej,
- warzywa kuracji równomiernej,
- jedna porcja owoców dziennie, oprócz bananów, winogron i czereśni,
- 2 kromki pełnoziarnistego chleba dziennie,
- 40 gramów sera,
- 2 porcje produktów skrobiowych tygodniowo,
- udziec jagnięcy lub pieczeń z polędwicy wieprzowej.

Jako nagroda za stracone kilogramy w tej fazie dodatkowo mamy:
- dwa odświętne posiłki w tygodniu.
Oraz obowiązkowo i bezwarunkowo
- jeden dzień ścisłej diety proteinowej (kuracja uderzeniowa) w tygodniu. Najlepiej wybrać sobie konkretny dzień i się go trzymać.

4 - Faza definitywnej stabilizacji opiera się na prostej zasadzie, niezbędnej, by zachować uzyskaną wagę: jeden dzień ścisłej diety proteinowej w każdy czwartek do końca życia. Zalecenie ostre i niepodlegające żadnym negocjacjom, ale wystarczająco skuteczne i precyzyjne, aby można je było zaakceptować na tak długi czas.

Przechodzimy do normalnego sposobu odżywiania w ciągu sześciu dni w tygodniu, stosując zasady zdrowego odżywiania, i stosować raz w tygodniu dzień czystych protein (kuracja uderzeniowa) w sposób regularny, ścisły i przez całe życie.
Spożywać codziennie 3 łyżki stołowe otrąb owsianych.

Zaniedbanie tych dwóch zasad, stanowiących jeden z filarów planu Protal, to gwarancja odzyskania całej utraconej wagi w niedalekiej przyszłości.

W czasie trwania diety powinniśmy liczyć się z wystąpieniem pewnych dolegliwości, które, o ile wystąpią, z każdym dniem będą łagodnieć.

Przez pierwsze dni możemy czuć się zmęczeni i osłabieni. Jest to czas, kiedy ciało spala kalorie bez większego oporu. Więc w tym czasie nie wykonujmy zbyt forsownych ćwiczeń, nie uprawiajmy sportów wyczynowych, nie narzucajmy sobie zbyt dużego wysiłku. Najczęściej po trzecim dniu zmęczenie i apatia znika, zazwyczaj ustępuje miejsca poczuciu euforii i energii, które zwiększają się jeszcze pod wpływem tego, co pokazuje wskaźnik wagi.

Inne reakcje:

- trochę nieprzyjemny oddech i wrażenie suchości w ustach,
- po czwartym dniu pojawia się zaparcie,
- uczucie głodu znika po trzecim dniu kuracji.