Implanty: czy dla każdego?

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł

Implanty zębowe stają się coraz popularniejsze. Warto jednak najpierw sprawdzić, czy ich wszczepienie jest możliwe i wskazane. Niewiele osób wie, ze diagnostyczne badanie stomatologiczne można wykonać również z wykorzystaniem tomografii komputerowej, w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie.

Nie każdy pacjent może poddać się zabiegowi implantacji, ponieważ nie każda szczęka stwarza taką możliwość. Punktem wyjścia do planowania prac na implantach u każdego pacjenta jest ocena ilości i jakości tkanki kostnej mającej stanowić podłoże dla wszczepu. Choroby jednak nie omijają kości i badanie tomografowe musi to wykluczyć.

- To specjalistyczne badanie pozwoli również ustalić jak wyglądają korzenie i blaszka kostna, a co za tym idzie czy możliwe jest wszczepienie implantów - mówi lek. med. Małgorzata Irzyk ze Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Wykonuje się je za pośrednictwem najnowocześniejszego tomografu komputerowego, który służyć może m. in. do skanowania zębodołów. 128-warstwowy, dwuźródłowy tomograf komputerowy, który jest na wyposażeniu Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie, to sprzęt najwyższej klasy, który dostępny jest tylko w trzech ośrodkach w Polsce.

Badanie zapewnia bezpieczeństwo dla pacjenta (minimalna dawka promieniowania) przy uzyskaniu najlepszej jakości obrazu z możliwością rekonstrukcji trójwymiarowych. Dokumentacja badania wydawana jest na płytce CD, na życzenie również z możliwym wydrukiem. Badanie jest odpłatne. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem (12)614 3333.

Do tej pory w implantologii stosowano głównie tradycyjne zdjęcia radiologiczne, ale ich niedoskonałość polega na tym, że można na nich zaobserwować dopiero znaczne różnice gęstości kości przy około 40% ubytku związków nieorganicznych. Dlatego nowoczesna medycyna stara się wprowadzać inne, lepsze metody obrazowania zębów i tkanek kostnych.



Więcej informacji:

Szpital Jana Pawła II w Krakowie
Lek. med. Małgorzata Irzyk, Ośrodek Diagnostyki, Prewencji I Telemedycyny
Tel. 12 614 2503, 504 299 392