Kiedy dziecku kupić telefon?

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykułTelefony komórkowe na dobre zagościły w naszym codziennym życiu. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić funkcjonowanie bez popularnej "komórki". W całym wyścigu nowych technologii każdy rodzic musi sobie odpowiedzieć na pytania "kiedy moje dziecko będzie korzystać z tych dobrodziejstw?", "jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwami jakie się czają?" oraz "jak bezpiecznie wprowadzić dziecko w świat nowoczesnych technologii?".

Telefon komórkowy jest urządzeniem, które budzi najwięcej obaw. Możliwość kontaktu osób postronnych, reklamy i konkursy SMS, zbyt wysokie rachunki za rozmowy sprawia, że oddalamy wizję zakupu telefonu komórkowego dla dziecku. Dopiero, gdy sytuacja nas zmusza do wyjazdu (wyjazd dziecka lub rodziców) zastanawiamy się w jaki sposób utrzymać kontakt z dzieckiem. Wtedy pojawiają się dylematy: czy dziecko będzie potrafiło zadzwonić, czy ktoś nie ukradnie telefonu, czy poradzi sobie z jego obsługą lub z kim będzie ciągle rozmawiać. A co jeśli ?????.

Obaw i czarnych scenariuszy mnoży się w takich sytuacjach tysiące. A przecież wystarczyłoby, aby telefon dla dziecka był na tyle mały, aby mieścił się w jego kieszeniach. Był bardzo prosty w obsłudze - niech dziecko wciśnie przycisk i rozmawia. Żadnego menu, czytania i myślenia. No i najważniejsze - telefon nie powinien pozwalać dodzwonić się do dziecka każdemu kto zna numer jego telefonu. A co w przypadku, gdy nasze dziecko nie odbiera naszego połączenia? Przydałaby się "coś" co pozwoliłoby przynajmniej posłuchać co się dzieje z naszą pociechą. Po tym całym koncercie życzeń pozostaje pytanie - skąd wziąć taki telefon. Na rynku pojawił się telefon bliski takiemu ideałowi.

Nazywa się FONEK ( www.fonek.pl). Jest niewielki i lekki przez co mieści się w kieszeniach dziecięcych ubranek. Nie wygląda jak zaawansowany telefon, więc nie stanowi pokusy dla złodziei. A jeśli nawet ktoś go ukradnie to można wysłać wiadomość SMS, która zablokuje ten telefon. Telefon posiada 4 przyciski, których wciśnięcie łączy z zaprogramowanym numerem telefonu. Wystarczy wcisnąć i rozmawiać.

No i najważniejsza zaleta tego telefonu - posiada niespotykaną ilość funkcji związanych z bezpieczeństwem. Z dzieckiem mogą łączyć się wyłącznie numery telefonów, które zostaną przez Rodzica wpisane do książki telefonicznej. Jeśli zadzwoni ktoś z innego numer, telefon automatycznie odrzuci takie połączenie. FONEK posiada funkcję MONITOR, która może być aktywowana wyłącznie z telefonów Rodziców. Wystarczy, że Rodzic ze swojego telefonu wyśle specjalną wiadomość SMS a FONEK automatycznie oddzwoni na numer Rodzica i pozwoli słuchać tła dźwiękowego otoczenia telefonu. W ten sposób można sprawdzać co robi dziecko lub co dzieje się wokół niego.

A to dopiero początek jego możliwości. Funkcja DOTARŁEM pozwala na zaprogramowanie miejsc, w których najczęściej znajduje się nasza pociecha i każdorazowe pojawienie się w takim miejscu telefonu dziecka będzie sygnalizowane wiadomością SMS wysyłaną na telefon Rodziców.

Z doświadczeń rodziców, którzy kupili dziecku ten telefon wynika, że telefon jest świetnym narzędziem do wprowadzenia dziecka w świat telefonii komórkowej. Telefon posiada szereg funkcji, które spełniają wymagania rodziców i wykluczają ich obawy. Przykładowo, aby dziecko nie rozmawiało zbyt długo przez telefon można ustawić w telefonie maksymalny czas rozmowy (1,2 lub 5 minut). Po upływie tego czasu telefon automatycznie zakończy rozmowę. Liczba funkcji i możliwości jest zdecydowanie większa - autowyłączanie, funkcja NIE PRZESZKADZAĆ, Stoper, Zegarek, Budzik, Gry (rodzic może decydować w jaki godzinach dziecko może grać na telefonie).

Mnogość zabezpieczeń i użytecznych funkcji sprawia, że telefon jest unikalnym rozwiązaniem adresowanym do dzieci. FONEK pozwala na swobodne używanie go przez dzieci w wieku przedszkolnym. Dużym zaskoczeniem jest sposób zachowywania się dzieci, gdy otrzymują swój pierwszy, prawdziwy telefon GSM. O ile obsługa nie sprawia najmniejszego problemu to mija sporo czasu zanim dziecko nauczy się konwersować przez telefon i początkowy chaos informacyjny oraz dziwne zachowania wymuszą na rodzicu wychowanie swojej pociechy. Niewątpliwą zaletą jest to, iż po pewnym czasie telefon GSM przestaje być najbardziej pożądaną rzeczą na świecie i staje się normalnym przedmiotem, który służy do ciągłego kontaktu z rodzicami. A okazji na co dzień do takiego kontaktu jest bardzo dużo. Czekając w przedszkolu dziecko może dowiedzieć się kiedy rodzice je odbiorą, w każdej chwili dziecko może zadzwonić do rodziców i pochwalić się lub poskarżyć. No i najważniejsze - jeśli dziecko zawieruszy się nam w supermarkecie to nie ma już takiego stresu.