Witamina C i jej właściwości cz.3

Autor: ANNA SZYMAŃSKA- WĘCKOWSKA
Drukuj artykuł

Często stosowaną w kosmetyce witaminą jest witamina C (kwas L-askorbinowy).

Rozpuszcza się ona bardzo dobrze w wodzie i rozcieńczonych alkoholach: etylowym oraz metylowym. Nie rozpuszcza się w tłuszczach i rozcieńczalnikach hydrofobowych.

Stabilną odmianą tej witaminy jest fosforan askorbylu, a palmitynian askorbylu jest rozpuszczalny w tłuszczach. Witamina C rozkłada się w podwyższonej temperaturze i pod wpływem tlenu atmosferycznego oraz promieniowania UV. Ma ona wpływ na prawidłowy rozkład barwnika w skórze, uczestniczy w syntezie kolagenu, co pozwala jej nadawać skórze elastyczności, sprężystości i gładkości. Ma silne działanie redukujące wolne rodniki, co chroni keratynocyty przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA, a także przyśpiesza gojenie oparzeń.

W kosmetykach często występuje pochodna witaminy C jaką jest askorbylofosforan magnezu (MAP), który cechuje dobra zdolność penetracji skóry. Witamina C jest również używana w nośnikach takich jak liposomy czy mikrokapsułki. Stosowana jest głównie w kremach i maseczkach do usuwania płytkich zmarszczek, stymulujących syntezę kolagenu oraz chroniących przed promieniowaniem UV. W mieszaninie z witaminą E stanowi antyutleniacz tej witaminy.