Suche powietrze w pomieszczeniach - naszym wrogiem

Autor: Mariusz Mikoajczyk
Drukuj artykułOd niedawna zaczęło się robić szaro, zimno i do tego przygnębiająco. Wraz z nadejściem jesieni zaczęliśmy włączać w domach i biurach ogrzewanie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z wraz ze sztucznym ciepłem powietrze zaczyna stawać się suche. Ocenia się, że w miesiącach jesiennych oraz zimowych w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem wilgotność powietrza spada do 30-35%! Prawidłowa wartość powinna utrzymywać się na poziomie około 60%.

Suche powietrze nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie oraz urodę. Zbyt suche powietrze to przede wszystkim problemy skórne. Cierpią głównie osoby starsze, zwłaszcza kobiety, których skóra jest cieńsza i delikatniejsza "objawia się to uciążliwym świądem skóry, atopią, pojawiają się stany zapalne, nasilają się alergie skórne. Kosmetycznie skóra szybciej się starzeje, a rysy wyostrzają" - mówi dr Noszczyk.

Często nęka nas wtedy suchy, trudny do wyleczenia kaszel o podłożu alergicznym (organizm stara się sobie z tym poradzić poprzez wydzielanie śluzu do nawilżenia powietrza. Ale jeśli tej wydzieliny jej zbyt dużo, może to powodować nadmierne "zalewanie" dolnych dróg oddechowych. A to jest niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka - mówi dr Rylski.), mamy zatkany nos i łzawią nam oczy, mamy problemy ze snem.

Co możemy poradzić na suche powietrze? Jest tylko jedna słuszna rada:

NAWILŻANIE

Pierwszą myślą przy nawilżaniu jest zakup elektronicznego nawilżacza powietrza. Niestety sprawdzą się tylko drogie profesjonalne urządzenia, które mają wbudowane filtry oraz można stosować w nich płyny antybakteryjne. Bardzo szybko rozwijają się w nich bakterie Legionelli, która może powodować chorobę zakaźną legionellozę.

Najlepszym rozwiązaniem jest zbliżenie się do naturalnych metod nawilżania, czyli wprowadzenie otwartego obiegu wody w pomieszczeniach. Osiągniemy to ustawiając w domach, mieszkaniach czy też biurach fontanny. Fontanny najlepiej kaskadowe (takie w których woda spada coraz niżej po kolejnych piętrach) można kupić już w cenie zwykłego nawilżacza, jednakże fontanny spełniają swoją role o wiele lepiej. Oprócz nawilżania powietrza co ma wpływ na nasze zdrowie, dekorujemy najbliższe otoczenie. Fontanny występują w rożnych wzorach oraz wielkościach, dzięki czemu możemy dobrać odpowiednią do pomieszczeń, które chcemy nawilżyć.