USG piersi oraz mammografia

Autor: mgr położnictwa Beata Górska
Drukuj artykułNa utkanie gruczołu piersiowego znaczący wpływ mają hormony oraz wiek kobiety. Obok badania palpacyjnego piersi, które każda kobieta powinna wykonywać co miesiąc 2-3 dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego jest to jedno z podstawowych badań o którym warto pamiętać.

Więcej informacji na temat samobadania piersi uzyskasz dzięki lekturze artykułu - Samobadanie piersi dla każdej kobiety

Sonomammografia czyli badanie ultrasonograficzne (USG) piersi jest zalecane młodym kobietom przed 35 rokiem życia, kobietom w ciąży oraz tym paniom, które przyjmują hormonalną terapię zastępczą. Przed 35 rokiem życia tkanka gruczołu piersiowego jest gęsta oraz ma budowę gruczołową, która wraz z wiekiem przechodzi przemianę i w piersiach przeważa już tkanka tłuszczowa.

Badanie sonomammograficzne obejmuje:

- ocenę budowy piersi (tkanka gruczołowa, tłuszczowa, gruczołowo-tłuszczowa)
- kontrola dołów pachowych
- ocenę tkanki łącznej
- obserwację przewodów mlecznych i kontrolę ich poszerzeń jeśli takie występują;
- ocenę czy w tkance piersi występują zmiany oraz określenie ich charakteru tzn. czy są to guzy lite czy też torbiele.

Badanie pozwala na określenie lokalizacji ewentualnie występujących zmian w tkance piersi, określenie czy jest to zmiana łagodna czy tez złośliwa oraz jak duża jest zmiana. Jeśli wykryto podczas badania nieprawidłowe zmiany możliwe jest natychmiastowe wykonanie szerszej ich diagnostyki, włączającej biopsję cienkoigłową czyli pobranie materiału do badania cytologicznego.

Bardzo ważną zaletą USG piersi jest bezpieczeństwo tego badania oraz możliwość kilkakrotnego jego powtarzania.

Mammografia jest to obrazowe badanie gruczołów piersiowych z użyciem promieni rentgenowskich. Pozwala na wykrycie zmian w obrębie tkanki piersi w bardzo wczesnym stadium a co za tym idzie podjęcie leczenia. Zaletą mammografii jest fakt, że podczas tego badania możliwe jest zobrazowanie zmian już o średnicy 0,5 cm i tych bezobjawowych, których kobieta nie jest w stanie zlokalizować podczas samobadania piersi. Należy zaznaczyć, iż w połączeniu z badaniem palpacyjnym skuteczność mammografii to 80-97% a więc bardzo dużo!!!

Mammografia zalecana jest jako badanie przesiewowe dla kobiet powyżej 40 roku życia, kiedy w piersi przeważa już tkanka tłuszczowa.

Należy zaznaczyć iż każda kobieta w wieku 50-69 lat, która w ciągu dwóch ostatnich lat nie miała wykonywanego badania może bezpłatnie wykonać mammografię w ramach badań profilaktycznych !!!

Na czym polega badanie?

Nie wymaga się wcześniejszego specjalnego przygotowania przed wykonaniem tego badania. Warto zaznaczyć jednak, że warto aby mammografia była przeprowadzana w I fazie cyklu miesiączkowego. Należy podkreślić, iż badania nie powinno się wykonywać w II fazie cyklu miesiączkowego u kobiet u których zaistniała możliwość zapłodnienia.

Przed przystąpieniem do badania trzeba poinformować lekarza jeśli kobieta jest w ciąży, gdyż w tym czasie nie powinno się go przeprowadzać. Wymagane jest zdjęcie ubrania z górnej połowy ciała a więc bluzki i biustonosza.

Pacjentka znajduje się w pozycji stojącej. Pierś podczas badania jest uciskana przez kilka sekund pomiędzy kasetą rentgenowską a plastikową podkładką. Wykonuje się wówczas zdjęcia w projekcji góra-dół oraz w projekcji bocznej. Czasem badanie uzupełnione jest dodatkowym zdjęciem skośnym celem uwidocznienia węzłów chłonnych pachowych oraz górnego zewnętrznego kwadranta piersi (ogona Spenc'a ), gdzie najczęściej obserwuje się występowanie niepokojących zmian.

Badanie pozwala również na adekwatne rozszerzenie diagnostyki jeśli występują do tego wskazania.


Badajmy się - to bardzo ważne!