Wychowanie dziecka - wspólny obowiązek rodziców i przedszkola

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł

Współpraca oraz właściwy podział obowiązków pomiędzy rodzicami i nauczycielami przedszkolnymi warunkują harmonijny rozwój dziecka - podkreśla Agnieszka Robak, psycholog z Przedszkola Dwujęzycznego "Tęczowy Ogród".

Rozpoczęcie edukacji w przedszkolu jest jedną z najważniejszych zmian w życiu małego dziecka. Konieczność współpracy z innymi dziećmi, ustalony porządek dnia, a przede wszystkim brak kochających i wspierających rodziców są dla wielu dzieci bardzo stresujące. Pójście dziecka do przedszkola to również istotna zmiana dla opiekunów, która rodzi wiele pytań i wątpliwości. Można się jednak do niej przygotować.

"Rodzice muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy są gotowi do podzielenia się opieką nad dzieckiem z przedszkolem" - podkreśla Agnieszka Robak, psycholog z "Tęczowego Ogrodu". - "Proces adaptacji dziecka do nowej sytuacji w dużym stopniu zależy od wewnętrznego przekonania rodziców, a zwłaszcza mamy, na temat słuszności podjętej decyzji. Im bardziej opiekunowie są pewni, że ich dziecko powinno uczyć się i rozwijać w przedszkolu, tym lepiej ono samo się do nowej sytuacji zaadaptuje. Pojawiające się wątpliwości rodziców będą natomiast wzmagać u malucha niepewność, lęk, stres i płacz".

Bardzo często dzieci spędzają w przedszkolu większość swojego dnia. To tutaj spotykają się z różnymi problemami, nawiązują nowe przyjaźnie oraz uczą się otaczającego świata. Mimo to rodzina pozostaje dla dziecka pierwszym i najważniejszym środowiskiem społecznym i wychowawczym.

- "W przedszkolu dzieci spędzają bardzo dużo czasu. Na wychowawcach przedszkolnych spoczywa zatem spora odpowiedzialność. Rodzice nie mogą jednak przerzucać trudu wychowania dziecka na instytucję, jaką jest przedszkole" - przyznaje Agnieszka Robak. - "Przedszkole może uzupełniać rodziców w procesie wychowawczym. Powinno także wspierać i pobudzać rozwój przedszkolaka, po uprzednim dokładnym poznaniu jego potrzeb, możliwości i uzdolnień. Te podstawowe kierunki pracy przedszkola są jednak niemożliwe do realizacji bez ścisłej współpracy z rodzicami".

Nawet najlepsze przedszkole nie zastąpi dziecku kontaktu z rodzicami. Maluch powinien być aktywnie wspierany przez swoich opiekunów na każdym etapie rozwoju. Dlatego tak ważne jest ustalenie przez nauczycieli i rodziców wspólnego systemu postępowania z dzieckiem.

"Podjęcie współpracy między przedszkolem a rodzicami musi być poprzedzone wspólnym ustaleniem zasad, np. dotyczących systematycznej wymiany doświadczeń, wspierania się przy realizacji zadań oraz uczestnictwa rodziców w życiu przedszkolnym. Atmosfera wzajemnego zaufania, zrozumienie potrzeb dziecka oraz zaangażowanie rodziców są niezbędne dla harmonijnego rozwoju przedszkolaka" - komentuje Agnieszka Robak.

"Tęczowy Ogród" to cztery niepubliczne dwujęzyczne placówki edukacyjne w Warszawie: trzy przedszkola oraz jedna szkoła podstawowa. Pierwsze przedszkole "Tęczowy Ogród" powstało w 2001 roku, będąc tym samym pierwszym niepublicznym przedszkolem językowym w Warszawie. Przedszkola pracują w oparciu o autorski dwujęzyczny program, którego celem jest stymulowanie harmonijnego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Wysoką jakość nauczania potwierdzają zdobyte nagrody - w 2004 oraz w 2009 roku placówki przedszkolne otrzymały międzynarodowy certyfikat European Language Label za innowacyjność w zakresie nauczania języka angielskiego.


Agata Żurowska-Tuchowska
Greenwich School of English
tel. (22) 848 04 35