Jak oblicza się termin porodu? - czyli przypuszczalna data, kiedy powitasz na świecie swoje dziecko

Autor: mgr położnictwa Beata Górska
Drukuj artykuł



Ciąża, to najczęściej szczególne 280 dni w życiu kobiety. W trakcie tego czasu w organizmie matki zachodzą zmiany charakterystyczne dla przebiegu ciąży a w macicy rozwija się płód. Już na pierwszej wizycie u ginekologa czy też położnej dowiadujesz się jaki będzie prawdopodobny termin porodu.

Zastanawiasz się może w jaki sposób data ta została określona? Ustalenie przypuszczalnego terminu porodu uwzględnia przeprowadzenie dokładnego wywiadu z kobietą ciężarną oraz zewnętrzne i wewnętrzne badanie położnicze.

Warto jednak zauważyć, że data terminu porodu jest orientacyjna, przypuszczalna i nie musi oznaczać, że właśnie w ten dzień weźmiesz w ramiona swoje dziecko. Jest ona bardzo ważna natomiast aby móc określić prawidłowość rozwoju płodu oraz monitorować jego stan zdrowia. Pozwala również na ustalenie kalendarza koniecznych do wykonania badań oraz wcześnie wykrywać ewentualne nieprawidłowości.

Przypuszczalna data terminu porodu pełni także bardzo ważną rolę dla przyszłej matki, ponieważ może ona przygotować się na powitanie na świecie maleństwa.

Przyjmuje się następujące metody ustalenia przypuszczalnego terminu porodu:

- Za jeden z wyznaczników uznaje się pierwszy dzień ostatniego krwawienia miesiączkowego. Stosuje się wówczas tzw. regułę Naegelego, która uwzględnia poniższe równanie:

data pierwszego dnia ostatniej miesiączki + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok

przykład:
23. 04. 2010 rok - data pierwszego dnia ostatniej miesiączki
przypuszczalny termin porodu to:
23. 04. 2010 + 7 dni - 3 miesiące + 1 rok = 30. 01. 2011

Działanie to jest przyjęte dla 28-dniowych cyklów miesiączkowych, więc jeśli u kobiety występują cykle krótsze lub dłuższe należy od ustalonej w ten sposób daty odjąć lub dodać określoną liczbę dni np.
- gdy cykle są 25-dniowe wówczas od otrzymanej daty odejmujemy 3 dni.
- gdy cykle trwają 30 dni do otrzymanej daty dodajemy 2 dni. itd.

Należy pamiętać, że w początkowych miesiącach ciąży mogą występować jednodniowe plamienia lub też krwawienia, których nie uznajemy jako miesiączki.

W przypadku kiedy data ostatniego krwawienia miesiączkowego jest nieznana lub też trudna do określenia wykorzystuje się inne metody.

- Dzień zapłodnienia
Jeżeli kobieta zna datę, w którym doszło do zapłodnienia przyjmuje się, że ciąża to czas 270 dni (tzw. 9 miesięcy księżycowych) po połączeniu komórki jajowej z plemnikiem. Celem określenia przypuszczalnego terminu porodu można skorzystać z następującego wzoru:

data dnia zapłodnienia - 3 miesiące + 1 rok

przykład:
20. 06. 2010 - data zapłodnienia
prawdopodobny termin porodu to:
20. 06. 2010 - 3 miesiące + 1 rok = 20. 03. 2011

- Data wystąpienia pierwszych odczuwalnych ruchów płodu.
Jest to mało pewny sposób. Należy zauważyć, że:
- kobiety które są po raz pierwszy w ciąży ruchy płodu zaczynają odczuwać w 20 tygodniu ciąży;
- w przypadku ciężarnych, które wcześniej już rodziły odczuwalne ruchy płodu występują w 18 tygodniu ciąży.

- Data obniżenia się dnia macicy.
Termin porodu ustala się w ten sposób kilka tygodni przed porodem w trzecim trymestrze ciąży.

Obniżenie się dna macicy pozwala na ułatwienie oddychania jak i zmniejszenie obwodu brzucha kobiety ciężarnej. Należy zauważyć, że wówczas kobieta odczuwa częstszą potrzebę korzystania z toalety ze względu na zwiększony ucisk powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Jest to naturalny objaw. Dno macicy obniża się u pierwiastek na około 4 tygodnie przed porodem zaś u kobiet, które są już matkami - około 2 tygodni przed powitaniem na świecie maleństwa.