Zasady prawidłowej pielęgnacji armatury

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł



Stylowa, lśniąca armatura to ozdoba każdej łazienki oraz kuchni. Aby spełniała ona swoją rolę i efektownie prezentowała się przez lata należy pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji. Grupa Armatura (www.grupa-armatura.pl) radzi jak prawidłowo czyścić baterie, żeby na długo zachowały swój piękny wygląd.

Zanim zaczniemy użytkować baterię, należy zapoznać się z jej instrukcją obsługi. Dzięki temu dowiemy się jak prawidłowo z niej korzystać i jak ją pielęgnować. Pozwoli to także na uzyskanie gwarancji, ponieważ tylko właściwie użytkowana oraz czyszczona odpowiednimi preparatami armatura podlega reklamacji, w przypadku wykrycia ukrytej wady fabrycznej.

Czyszczenie i konserwacja

Istotną kwestią w pielęgnacji baterii jest systematyczność. Regularne czyszczenie armatury pozwoli na długo zachować jej walory estetyczne i funkcjonalne. Dzięki temu unikniemy także trwałych zabrudzeń, które wymagałyby użycia mocnych chemikaliów. Baterie, z racji swojego wykonania, wymagają indywidualnego czyszczenia i mycia. Grupa Armatura stosuje przy produkcji baterii powierzchnie z chromu, chromu satynowego, złota lub patynowane (postarzane). W związku z tym nie należy czyścić ich środkami chemicznymi, które zawierają składniki ścierne, kwasy, rozpuszczalniki lub chlor. Przed rozpoczęciem pielęgnacji armatury istotną rzeczą jest wybór odpowiedniego środka i zapoznanie się z jego składem.

Do czyszczenia powinniśmy używać miękkiej ściereczki, aby nie porysować baterii. Zanieczyszczenia z produktów pokrytych chromem lub satyną najlepiej usuwać łagodnymi środkami, jak np. płyn do mycia naczyń, a następnie obficie spłukać czystą, letnią wodą i wytrzeć do sucha. Powierzchnie ze złota należy pielęgnować za pomocą wody oraz delikatnej ściereczki bądź irchy. Aby armatura efektownie błyszczała warto też po czyszczeniu delikatnie ją wypolerować.

Podczas czyszczenia baterii nie można zapomnieć również o jej wewnętrznych elementach. Głowice, regulatory ceramiczne, przełączniki natrysku, mocowania wylewek itp. powinno się konserwować specjalnym smarem silikonowo-teflonowym, który posiada atest uprawniający do kontaktu z wodą pitną. Jest to szczególnie ważne przy armaturze kuchennej. Niezbędną czynnością dla prawidłowego funkcjonowania baterii jest czyszczenie napowietrzacza, czyli perlatora. Najlepiej jeśli wykonamy je co najmniej raz w miesiącu. Aby konserwacja przebiegła sprawnie należy wykręcić perlator, wypłukać jego sitko pod bieżącą wodą, a następnie wkręcić napowietrzacz na miejsce. Zabieg ten gwarantuje bezproblemowe korzystanie z armatury.

Dobry stan baterii zależy nie tylko od ich prawidłowego użytkowania, ale także od odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego, aby długo cieszyć się lśniącą armaturą warto od początku zadbać o jej prawidłowe czyszczenie i konserwację.


Producent: Grupa Armatura

Zdjęcia:
[zd1] Bateria umywalkowa stojąca Brylant Fot. Grupa Armatura
[zd2] Bateria wannowa Retro Classic Fot. Grupa Armatura
[zd3] Bateria umywalkowa jednouchwytowa Lazuryt Fot. Grupa Armatura