Pokój młodzieżowy - wnętrze nieprzeciętne

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł

Pokój nastolatka to przestrzeń wielofunkcyjna, która młodemu człowiekowi służy do zebrania myśli, nauki, odpoczynku, ale też wyrażenia siebie i swoich pasji. Tu funkcjonalność i wygoda muszą iść w parze z niepowtarzalnością.

Pokaż mi swój pokój, a powiem ci kim jesteś. To zdanie idealnie oddaje charakter pomieszczenia, jakim jest pokój nastolatka. Kolorystyka wnętrza, meble, sposób ich ustawienia, a także dobór dodatków potrafią dużo powiedzieć o jego lokatorze. Dlatego to bardzo istotne, by w urządzanie pokoju zaangażować nastolatka i z szacunkiem traktować jego uwagi i sugestie. Niemniej jednak, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Oto one.

Po pierwsze - funkcjonalność

Pokój służy nastolatkowi przede wszystkim do spania, nauki, rozrywki (książka, komputer) i spotkań ze znajomymi. Dlatego meblami w nim niezbędnymi są wygodne łóżko, dopasowane do wzrostu użytkownika biurko bądź blat, krzesło z regulowanym siedziskiem i oparciem, a także szafa na ubrania i regał z licznymi półkami. Z bogatej oferty sklepów meblarskich wybierajmy modele wyróżniające się praktycznością i wielofunkcyjnością. Przykład? Szafa, której drzwi to połączenie zalet tablicy szkolnej (można rysować po nich kredą) oraz tablicy magnetycznej (za pomocą magnesów przymocujemy ulubione zdjęcia i rysunki, a mazakiem zapiszemy ważną notatkę). Lub kanapa posiadająca wysuwane szufladki (podstawki) w ramie łóżka, które są świetnym miejscem na postawienie np. napoju, czy przekąski.

Po drugie - wygoda

Ustawiając meble w pomieszczeniu zwróćmy uwagę na komfort lokatora. - Łóżko powinno być ustawione tak, by leżący w nim nastolatek widział drzwi wejściowe. Ponadto łóżko nie powinno znajdować się za drzwiami, ani na linii drzwi - okno - tłumaczy Joanna Wasiluk, stylistka Parku Handlowego Matarnia. Wybierając biurko dobierzmy je do wzrostu przyszłego użytkownika, możemy też zdecydować się na mebel, który rośnie razem z dzieckiem. Warto rozważyć także zakup biurka z możliwością regulacji kąta nachylenia blatu, co zapobiega garbieniu się, pomaga dbać o wzrok i ułatwia przyjęcie naturalnej postawy ciała. Jeśli planujemy na biurku nastolatka ustawić komputer to wybierzmy model z możliwie dużym blatem - tak, aby bez problemu zmieściły się na nim klawiatura, zeszyty i książki. W pokoju nastolatka nie może zabraknąć regałów i półek na książki, czasopisma, płyty. Jeśli to tylko możliwe to umieśćmy je w pobliżu biurka, by były w zasięgu ręki.

A gdzie ustawić biurko? Najlepiej tak, aby osoba przy nim siedząca miała dobry widok na drzwi wejściowe do pokoju oraz okno. A także by znajdujący się na blacie ekran komputera nie odbijał promieni słonecznych, gdyż jest to męczące dla oczu.

Po trzecie - detal tworzy styl

Nie zapominajmy też o drobiazgach - korkowej bądź magnetycznej tablicy na ścianę, segregatorach, ozdobnych pudłach i pudełkach na szpargały. - To poprzez drobiazgi: zegar ścienny, ramki na zdjęcia, lampkę na biurko, czy też dekoracyjne podpórki do książek nastolatkowi najłatwiej wyrazić siebie - wyjaśnia Joanna Wasiluk, stylistka..............................................................................

Park Handlowy Matarnia to największe centrum handlowe w Trójmieście łączące ofertę meblową i modową. Oferuje swoim klientom imponujący wybór produktów: zarówno mebli i artykułów wyposażenia wnętrz, jak również mody. Matarnia to również miejsce inspiracji, gdzie klienci znajdą poradę stylistki Joanny Wasiluk, tak w zakresie aranżacji wnętrz, jak i wizerunku.
Park Handlowy Matarnia położony jest przy obwodnicy trójmiejskiej S6, jedynie 10 km od centrum Gdańska i tylko 2 km od lotniska. Z myślą o najmłodszych stworzono tu dwa wyjątkowe miejsca zabaw: jedyny w Trójmieście bezpłatny plac zabaw z opiekunką oraz ciekawie zaaranżowana przestrzeń na tyłach centrum, gdzie maluchy mogą beztrosko bawić się pod opieką rodziców.

Inwestorem i deweloperem Parku Handlowego Matarnia jest Inter IKEA Centre Polska S.A., należąca do grupy IKEA.