Bezpieczeństwo najmłodszych po zmroku

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł

Jesienno-zimowa aura oraz szybko zapadający zmrok przyczyniają się do stwarzania niebezpiecznych sytuacji na drodze. Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w tym okresie jest w znacznym stopniu uzależnione od znajomości zasad poruszania się na drogach po zmroku. Warto więc wpoić te normy zarówno dzieciom wracającym po zmroku ze szkoły, jak również samemu pamiętać o ich przestrzeganiu.

Na skutki wypadków mają wpływ różne czynniki, np. prędkość niedostosowana do warunków jazdy, fatalna nawierzchnia dróg, itp. Jednakże w każdym przypadku głównym czynnikiem decydującym o czasie reakcji oraz drodze hamowania samochodu jest widoczność. Warto pamiętać, że światła mijania oświetlają drogę najwyżej na 40-50 metrów. Kierowca ma więc szansę zauważyć pieszego lub rowerzystę, ubranego na ciemno i bez żadnych odblasków co najwyżej 20-30 metrów przed maską samochodu. Dla zobrazowania: jeśli samochód porusza się z prędkością 100 km/h pokona ten dystans w sekundę i w tym czasie nie zdąży nawet rozpocząć hamowania! Dlatego tak ważne jest stosowanie przez pieszych elementów odblaskowych. Na nieoświetlonej drodze pozwalają one zauważyć rowerzystę czy pieszego w światłach mijania samochodu już z odległości 150 metrów. Użycie odblasków, dzięki powstaniu efektu refleksów, zwiększa również widoczność rowerzysty czy pieszego w przypadku świateł długich - nawet z odległości jednego kilometra.

Podstawowym warunkiem pozwalającym pieszemu uniknąć tragicznej w skutkach konfrontacji z pędzącym autem jest to, aby być widocznym. Szczególnie jesienią i zimą, gdy zmrok zapada bardzo szybko, zarówno dzieci, jak również dorośli, którzy poruszają się jezdnią, poboczem lub przechodzą przez jezdnię w źle oświetlonych miejscach, powinni zaopatrzyć się w elementy odblaskowe. Powinny być one umieszczone tak, aby były widoczne dla innych uczestników ruchu, np. na tornistrze, rowerze, na ubraniach czy na obuwiu. Tego typu oznaczenie w ogromnym stopniu podnosi bezpieczeństwo na drodze. Warto również pamiętać, że im niżej jest umieszczony element odblaskowy, tym szybciej padną na niego promienie świateł reflektorów i kierowca szybciej dostrzeże przeszkodę!

Rodzice powinni ponadto pamiętać, że są dla swoich dzieci najcenniejszymi nauczycielami oraz pierwszymi ich przewodnikami w ruchu drogowym. W związku z tym warto stosować się do zalecanych przez Policję rad:

- Nigdy nie popełniaj błędów i nie naruszaj przepisów ruchu drogowego w obecności dzieci.
- Podczas poruszania się z dzieckiem po drodze, dokładnie i zrozumiale wyjaśnij i zademonstruj dziecku zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, wskaż miejsca bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.
- Chwal dziecko za właściwe i bezpieczne zachowanie się na drodze.
- Nie pozwalaj dziecku bawić się gdziekolwiek. Nawet spokojnie wyglądająca ulica może stworzyć zagrożenie.

Więcej cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa dzieci na blogu eksperckim na stronie www.placezabaw.minimini.pl.