Podstawowe zasady czyszczenia bielizny

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł

Bielizna jest najbardziej intymną częścią garderoby. By dobrze nam służyła oraz zachowała swoje piękno i delikatność należy ja odpowiednio pielęgnować. Właściwy sposób czyszczenia i przechowywanie bielizny pozwoli nam przedłużyć jej żywotność.

Tak niewiele przecież potrzeba, by dobrze nam służyła, podkreślając zmysłowe kształty naszej sylwetki.

Brudną bieliznę najlepiej jest przechowywać w przewiewnym wiklinowym koszu lub płóciennym worku w miarę krótko, by w ten sposób zapobiec utrwaleniu się na niej brudu lub nabraniu nieprzyjemnego zapachu. Takie konsekwencje pociąga za sobą trzymanie odzieży w szczelnie zamkniętych pojemnikach, które ograniczają dostęp powietrza. Przed przystąpieniem do prania segregujemy bieliznę zarówno według kolorów jak i tkanin, s których jest wykonana.

O ile jeszcze bieliznę z tkanin takich jak bawełna, poliester i sztuczny jedwab można prać w pralce, o tyle koronki i satynę zdecydowanie lepiej czyścić ręcznie,. Jak zaznaczają producenci, metoda ta jest najlepszą z technik usuwania brudu z tej części garderoby, ponieważ w ten sposób można przedłużyć jej użyteczność, zapobiegając deformacji biustonoszy czy uszkodzeniu delikatnej koronki. Zanim jednak zabierzemy się do prania dobrze jest przeglądnąć bieliznę i zeszyć ewentualne naddarcia i drobne pęknięcia. W przeciwnym razie ryzykujemy, że podczas nawet bardzo delikatnego prania bielizna może ulec poważanemu zniszczeniu.

Równie ważne jest wybranie odpowiedniej temperatury wody- zbyt wysoka powoduje rozciągnięcie materiału. "Każdy producent jest zobowiązany do informowania o dopuszczalnej temperaturze, w jakiej należy czyścić bieliznę. Takie wskazówki znajdują się zazwyczaj na metce i trzeba się do nich bezwzględnie stosować" wyjaśnia Agnieszka Kostrz, właścicielka firmy DONNA. Dlatego też podstawowa zasad brzmi: "Im chłodniejsza jest woda, tym lepiej."

Do prania ręcznego najlepiej jest używać płatków mydlanych i delikatnych płynów zmiękczających do tkanin, dzięki czemu możliwe będzie usuniecie zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia materiału. Używana do produkcji bielizny bawełna jest delikatnym materiałem i niewłaściwie pielęgnowana łatwo ulega rozciągnięciu i zniszczeniu. Jak zauważa właścicielka firmy DONNA "Pranie w rękach jest absolutnym wymogiem, jeżeli chodzi o czyszczenie biustonoszy z fiszbinami. Te elementy łatwo ulegają deformacji lub nawet pęknięciu, dlatego taka bielizna nie nadaje się do prania w pralce, nawet jeśli włączymy tryb prania ręcznego". By detergenty nie zniszczyły bielizny, najpierw należy dokładnie rozpuścić proszek w wodzie, a dopiero potem delikatnie zanurzyć bieliznę.

Dla tych, którzy są zwolennikami pralek automatycznych wskazane jest włożenie brudnej bielizny do specjalnych woreczków, które minimalizują ryzyko zniszczenia czy zdeformowania biustonoszy i fig podczas prania. Nie należy również zapominać, że wcześniej trzeba koniecznie zapiąć stanik, by metalowe klamerki nie poszarpały delikatnego materiału, lub nie rozdarły koronki.

Do czyszczenia jasnej bielizny najlepiej jest używać delikatnych proszków przeznaczonych do białych wyrobów. Nie bójmy się sięgać po detergenty, które są wskazane do prania dziecięcych ubranek - substancje w nich zawarte są niezwykle delikatne, więc nie ryzykujemy zniszczeniem tekstyliów czy spowodowaną często działanie proszku alergią skórną. Nigdy nie wolno prać łącznie bielizny białej i kolorowej, a zakaz ten dotyczy także nawet bardzo jasnych odcieni pastelowych. Nie zapominajmy również o zastosowaniu środka zmiękczającego wodę, który zapobiegnie osadzaniu się kamienia, dzięki czemu bielizna nie będzie szarzała.

Piorąc koronkowe biustonosze wskazane jest zrezygnowanie z dodatkowego płukania, w trakcie którego mogłoby dojść do uszkodzenia włókien często spotykanego w bieliźnie elastanu. "Tego rodzaju tekstylia są szczególnie wrażliwe nawet na ludzki pot, dlatego takie biustonosze należy płukać po każdorazowym założeniu" zaznacza właścicielka firmy DONNA. Równie istotne jest suszenie wypranej już bielizny. Większość producentów zaleca, by szczególnie biustonosze schły rozłożone na ręczniku umieszczonym na płaskiej powierzchni. Wisząc stanik ulega rozciągnięciu, a miseczki zniekształceniu.

W związku ze zbliżającym się latem warto wspomnieć o kilku zasadach pielęgnacji strojów kąpielowych. Chociaż materiały, z których są one wykonywane charakteryzują się niezwykłą trwałością, to jednak intensywnie soczyste kolory łatwo płowieją, a niewłaściwe pranie znacznie skraca żywotność tej części garderoby. Chlorowana woda oraz substancje chemiczne zawarte w tłustych olejkach do opalania niekorzystnie wpływają na strukturę materiału, dlatego też po każdym założeniu strój kąpielowy trzeba dokładnie wyprać w środkach przeznaczonych do pielęgnacji tkanin kolorowych. Natomiast kostiumy, które mają wszyte usztywniane wkładki lub fiszbiny powinno się prać ręcznie. Jak zauważają producenci bielizny, szybkie zużycie strojów kąpielowych jest wynikiem niewłaściwego czyszczenia. Takiej bielizny w żadnym wypadku nie należy na przykład suszyć mechanicznie, by nie zniszczyć dzianiny czy tez nie doprowadzić do szybkiego wyblaknięcia kolorów.

Na koniec warto dodać kilka uwag dotyczących przewożenia bielizny. Pakując wakacyjną walizkę rzadko kiedy zwracamy uwagę, by właściwie zabezpieczyć staniki i figi. Na rynku pojawiły się w ostatnim czasie specjalne saszetki, które umożliwiają bezpieczne przewożenie koronkowej bielizny, która nie pomiesza się z pozostałą garderobą. To rozwiązanie pozwoli nam również czuć się bardziej komfortowo, kiedy dojdzie już do kontroli bagażu, często spotykanej na lotniskach.

VanguardPR