Czas przygotować się do porodu

Autor: mgr położnictwa Beata Górska
Drukuj artykułTrzeci trymestr ciąży to czas, kiedy już coraz częściej myślisz o tym wielkim dniu, w którym weźmiesz w ramiona swoje dziecko. Przypominają Ci o tej ważnej dacie nie tylko kolejne karty kalendarza ale także sama odczuwasz potrzebę uporządkowania wszystkich spraw, przygotowania pokoju dla dziecka, ubranek, kosmetyków dla noworodka czy też torby do szpitala.

Najważniejsze w tym całym zamieszaniu i ciągle upływającym czasie jest to abyś Ty sama pozwoliła sobie na odpoczynek i zbieranie sił wewnętrznych aby móc podołać zadaniu, które wkrótce Ciebie czeka.

Wizyty u lekarza ginekologa

Od 36 tygodnia ciąży regularnie co tydzień odwiedzaj swojego ginekologa. Pozwoli to na zapobieganie ale też wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i powikłań. Podczas tych spotkań z położną i lekarzem będziesz mogła podzielić się swoimi wątpliwościami. Bardzo ważne jeśli coś Cię niepokoi lub masz jakieś pytania to nie bój się ich zadać.

W czasie kolejnych wizyt położna będzie wykonywała zapis pracy serca płodu oraz napięcia mięśnia macicy czyli badanie kardiotokograficzne - KTG. Więcej informacji o tym badaniu przeczytasz: TUTAJ.

Pamiętaj o kontroli ruchów płodu

Największą aktywność ruchową płodu odczuwa się pomiędzy godziną 21.00-1.00. Wybierz sobie trzy pory w ciągu dnia, np. jedną godzinę rano, w południe i wieczorem, gdzie każdorazowo będziesz liczyła ruchy płodu. Jeśli w ciągu danej godziny odczujesz powyżej 10 ruchów Twojego Maleństwa możesz przerwać test. Jeśli natomiast ich ilość będzie mniejsza niż 10 przedłuż czas badania. Pomocne będzie jeśli będziesz zapisywała liczbę odczuwalnych ruchów płodu. O swoich wynikach poinformuj lekarza.

Bardzo istotny dla Ciebie jest również to abyś pamiętała o odpoczynku, także w ciągu dnia.

Układając się do snu, drzemki unikaj pozycji na wznak, ponieważ pozycja leżąca płasko na plecach w zaawansowanej ciąży sprzyja powstawaniu objawów zespołu aortalno-żylnego. Oznacza to że ciężarna macica uciska na żyłę główną dolną zmniejszając jej światło a przez to ograniczając przepływ krwi przez to naczynie. Przyczynia się to do potęgowania złego samopoczucia, niedokrwienia płodu a także zawrotów głowy oraz omdleń kobiet w ciąży. Zaleca się więc aby ciężarne odpoczywały w pozycji na boku, zwłaszcza lewym. Pozwala to między innymi na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz zapobiega niedotlenieniu płodu.

Racjonalny odpoczynek nie oznacza tylko biernego wylegiwania się w łóżku. Bardzo ważne jest również aktywne spędzanie czasu oczywiście jeśli nie występują przeciwwskazania. Możesz przecież spacerować, tańczyć, wykonywać ćwiczenia oddechowe i ogólnorozwojowe dla kobiet w ciąży.

Bardzo modne ostatnio i korzystne są także ćwiczenia oparte na jodze. Pozwalają one wsłuchać się w sygnały płynące z ciała, wyciszyć się i skoncentrować na tym co dla Ciebie jest najważniejsze. Joga przyczyniają się również do przygotowania mięśni dna macicy i krocza do porodu poprzez naukę ich rozluźniania i napinania. Warto jest zapytać położną na czym polegają oraz jak wykonuje się owe ćwiczenia.

Możesz wybrać miejsce porodu - szpital, dom narodzin, centra położnicze, w którym będziesz czuła się bezpiecznie. Jeśli uczestniczysz w zajęciach szkoły rodzenia na pewno na jednych z zajęć udacie się do szpitala aby obejrzeć sale porodowe, oddział położniczy.

Masz możliwość również wyboru położnej, która będzie obecna podczas porodu i pomoże Ci podczas tego czasu.

Rozważ również czy chcesz aby podczas porodu towarzyszyła Ci osoba bliska - mąż, partner, matka, siostra, przyjaciółka lub też doula. Ważne jest aby to była Wasza wspólna decyzja. Więcej na ten temat w artykule: TUTAJ.

Przygotuj wymagane dokumenty tj. kartę ciąży, wyniki badań, grupę krwi oraz torbę do szpitala. O tym co powinno się znaleźć w torbie do szpitala przeczytasz w artykule: TUTAJ.

Ponadto słuchaj ulubionej muzyki, która pozwoli Ci się wyciszyć, zrelaksować. Ulubione płyty możesz również zabrać ze sobą do szpitala.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, regularne skurcze mięśnia macicy, stały ból brzucha, krwawienie z dróg rodnych, słabsze niż zwykle odczuwanie ruchów dziecka nie czekaj lecz zgłoś się koniecznie do szpitala!