Mamama - innowacyjne meble pobudzające rozwój dziecka

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykułFirma Meble Vox wprowadza na rynek innowacyjną markę mebli dla dzieci - Mamama, która odrzuca spojrzenie na urządzanie pokoju najmłodszych jako dekorowanie przestrzeni i proponuje poparte badaniami i naukowymi analizami podejście do dziecięcego świata. Mamama to meble multisensoryczne - oddziałujące na wszystkie zmysły, tak, aby pobudzać rozwój dziecka. To wyzwanie realizują trzy kolekcje nowej marki: Pook Pook i Evolve Michała Biernackiego oraz Meee autorstwa Tomka Augustyniaka.

Marka Mamama rewolucjonizuje sposób myślenia o wyposażeniu pokoju dla dziecka, w której potrzeby i rozwój dziecka są w centrum zainteresowania (do tej pory pokój miał być względnie bezpieczny i podobać się rodzicom). Na potrzeby projektu, firma zaprosiła do współpracy psychologów, kognitywistów dr Dawida Wienera i dr Macieja Błaszaka, którzy przeprowadzili badania, a także przeanalizowali dostępne światowe opracowania dotyczące rozwoju dziecka i wpływu, jaki ma stymulowanie zmysłów w tym procesie.

W multidyscyplinarnym zespole uczestniczyli także etnografowie, socjologowie, projektanci, technolodzy, rodzice i dzieci. "Badania dowodzą, że im większa liczba zmysłów jest stymulowana, tym bogatsze są poznawcze przeżycia dziecka. Dlatego właśnie przedmioty w jego otoczeniu powinny być tak skonstruowane, by umożliwiać maluchowi testowanie własnej spostrzegawczości, rozwijanie sprawności ruchowej i zdolności poznawczych" - mówi dr Dawid Wiener, psycholog, kognitywista. Zatem meble muszą być multisensoryczne, interaktywne, skłaniać dziecko do poznawania, poszukiwania, zabawy, nauki i kreatywnego wykorzystania przedmiotów. W ten sposób stymulowany jest jego rozwój. Ta wiedza została wykorzystana w projektowaniu kolekcji marki Mamama.

Marka Mamama zdobyła już kilka prestiżowych nagród. Kolekcja Pook Pook Michała Biernackiego otrzymała Top Design Award 2010 podczas targów Arena Design, kolekcja Meee Tomka Augustyniaka znalazła się w finale konkursu, łóżeczko Pook Pook otrzymało nagrodę Machina Design, a cała marka Mamama nagrodę za innowację w konkursie "i-Wielkopolska" - najważniejsze w regionie wyróżnienie w dziedzinie gospodarki. W tegorocznym konkursie Dobry Wzór organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego kolekcja Meee znalazła się w finale i będzie prezentowana na wrześniowej wystawie.

Wszystkie meble przeszły odpowiednie badania i testy bezpieczeństwa, a wykorzystane w produkcji materiały (naturalne drewno, płyta laminowana, stal nierdzewna) i farby spełniają najwyższe normy wymagane dla produktów przeznaczonych dla dzieci.

Jak wiedzę psychologiczną i etnograficzną oraz doświadczenie projektantów wykorzystano w kolekcjach mebli marki Mamama?


Kolekcja Pook Pook proj. Michał Biernacki

W kolekcji Pook Pook pobudzane i stymulowane są wszystkie zmysły.

Wzrok. Najsilniej pobudzany jest przez zróżnicowaną i kontrastową kolorystykę. W łóżeczku kryje się cała tajemnica prawidłowej stymulacji - wzrok pobudzany jest nie tylko przez mnogość kontrastujących kolorów na pokrowcu, ale również przez kolorowe szczebelki - zielony, czerwony, niebieski. Szafa i komoda otrzymały barwne zadruki,

Dotyk. Dzięki zróżnicowaniu tkanin użytych w pokrowcu łóżeczka (inna faktura, struktura, splot) maluch dotyka miękkiego weluru, gładkiej bawełny. Kolorowe szczebelki mają rożne kształty ? trójkątny, kwadratowy. To są bodźce, które stymulują dotyk, a zmysł dotyku rozwija się jako pierwszy. Całe ciało dziecka reaguje na dotyk już od dwunastego tygodnia ciąży.

Węch. Dziecko tworzy swoje "bezpieczne miejsce" zostawiając ślady - łzy, ślinę. Materiały pokrowca w łóżeczku doskonale zatrzymują te zapachy. Zapach ma ogromne znaczenie dla dziecka - oswaja, pozwala rozpoznać bezpieczne miejsce, ulubioną zabawkę, a najlepiej rozpoznaje po zapachu - MAMĘ.

Słuch. Dziecko nie nauczyłoby się mówić gdyby nie słuch. Stymulowanie słuchu polega na dostarczaniu różnorodnych bodźców dźwiękowych, stąd w łóżeczku stukające i trykające szczebelki.

Smak. Na początku to usta, a nie dłonie służą niemowlakowi do poznawania świata. Dziecko "ogląda przedmiot językiem", a w jego mózgu tworzy się wtedy obraz tej rzeczy. Maluch wkłada do buzi dosłownie wszystko: od własnych rączek po zabawki, a nawet.... meble. Dlatego meble i zabawki Mamama wykonane są z naturalnych, przyjaznych i bezpiecznych dla malucha materiałów.

Łóżeczko Pook Pook ma opcję ustawiania podłogi w dwóch wysokościach, a gdy dziecko już podrośnie, funkcjonalna konstrukcja, pozwala wtedy łatwo zmienić mebel w wygodną sofę. Zabrudzony pokrowiec można odczepić (mocowania na rzepy) i wyprać, co jest praktyczne w użytkowaniu.

Szafa Pook Pook - tablica na drzwiach mebla ma duża powierzchnię, co ma szczególne znaczenie we wczesnej fazie rozwoju dziecka, gdy potrzebuje dużego rozmachu, by uczyć się rysować. Wewnątrz szafa jest dobrze zorganizowana - posiada półki i drążek.

Komoda z obrotowym przewijakiem - umożliwia komfortowy dostęp do leżącego na niej dziecka wzdłuż krótkiego i długiego boku mebla. Posiada wygodne, głębokie szuflady, z których można korzystać w trakcie przewijania. Przyciągające wzrok, kolorowe wykończenie mebla sprawia, że nawet z tyłu wyglądają atrakcyjnie.


Kolekcja Meee proj. Tomek Augustyniak

W kolekcji Meee pobudzanych, i stymulowanych jest wiele zmysłów jednocześnie:

Wzrok pobudzają kontrastowe kolory uchwytów. Czarny i biały to pierwsze barwy rozpoznawane przez niemowlę. Ruchome uchwyty zmieniają "emocje mebli" - mogą się śmiać, zastanawiać lub być smutne. Wzrok pobudzają również kolorowe szczebelki w łóżeczku - zielony, metalowy, przezroczysty z bąbelkami. Przyciągają uwagę dziecka, zachęcając by je dotknąć.

Dotyk pobudzają różnorodne materiały (drewno naturalne i płyty laminowane w konstrukcji łóżeczka i korpusie szafy, regału, komody oraz szczebelki w łóżeczku - z drewna gładkiego i z fakturą, metalu i plexi). Umieszczone na przemian dają dziecięcym rączkom różnorodne doznania dotykowe (również wrażenie miękki, ciepły - drewno, twardy, zimny - metal).

Słuch - stymulowanie słuchu polega na dostarczaniu różnorodnych bodźców dźwiękowych, stąd w łóżeczku stukające i trykające szczebelki.

Łóżeczko Meee ma funkcję kołyski, która może być wprawiana w ruch przez malucha samoczynnie swoim ciałem lub przez rodziców (ruch - góra, dół). Kołyska ma także opcję blokady ruchu. Mebel ma możliwość ustawiania podłogi w trzech wysokościach.

Kolekcja występuje w dwóch wersjach kolorystycznych - biało-zielonej i pomarańczowo-zielonej.


Kolekcja Evolve proj. Michał Biernacki

Evolve to kolekcja mebli dziecięcych, w której sposób przedstawiania koloru, jak i sama kolorystyka wpływa na prawidłowy rozwój widzenia przez dziecko. Projektant - Michał Biernacki, wprowadził kontrastowy nadruk na szafie i komodzie. Dlaczego? Niemowlęta na początku widzą tylko kontury, proste pionowe i poziome wzory. Najlepszym kontrastem jest czerń i biel. Prawidłowy przebieg rozwoju widzenia wpływa na jakość życia dziecka, a później dorosłego człowieka.

W tkaninę pokrowca łóżeczka zostały wszyte elementy, po to, by pobudzać zmysł słuchu (szelest) i zmysł dotyku. Interaktywne szczebelki mają nie tylko różne kolory, zostały również zrobione z innych materiałów, które dostarczają rozmaitych wrażeń dotykowych: ciepły, zimny, gładki, karbowany.

Dla tej kolekcji mebli, tkanina na łóżeczko została specjalnie zadrukowana, kontrastowe pionowe pasy realizują wytyczne psychologów mówiące o tym, jak widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia. W ten sposób pobudzamy zmysł wzroku. Szelest folii, którą dziecko dotyka przez tkaninę oraz stukający i trykający szczebelek zamocowany w łóżeczku, to bodźce pobudzające zmysł słuchu. Dziecko tworzy swoje "bezpieczne miejsce" zostawiając ślady - łzy, ślinę. Materiał pokrowca doskonale zatrzymuje te zapachy.

Dziecko zajęło centralne miejsce w procesie projektowania mebli, zostały w nim również uwzględnione potrzeby rodziców. Lekki i nieduży przewijak nakładamy na komodę wtedy, kiedy jest rzeczywiście potrzebny - nie potrzebujemy żadnych narzędzi by go przymocować.

Łóżeczko ma opcję ustawiania podłogi w dwóch wysokościach i wygodną szufladę, do której można włożyć dodatkowy komplet pościeli. Zabrudzony pokrowiec łóżeczka można zdjąć i wyprać, jest bardzo praktyczny w użytkowaniu. Gdy maluch wyrośnie, wystarczy kilka prostych czynności, by zmienić je w wygodny tapczanik dla starszego dziecka.

Kolekcja występuje w dwóch wersjach kolorystycznych korpusów - cynamonowej i białej, fronty w różnokolorowe pasy.