Wino - doskonały prezent

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł


Dla większości z nas, zwykłych śmiertelników wybranie prezentu dla drugiej osoby stanowi czasem bardzo duże wyzwanie. Czy będzie się podobał, solenizant powinien być przecież zadowolony, czy nie rzuci go gdzieś w kąt i nie daj boże pomyśli źle o nas samych. Większość z nas lubi delikatne procenty, a jeśli jest to na dodatek wino i to dobre to nie ma prawie żadnych przeciwwskazań. Starannie wybrane może stać się wyśmienitym prezentem. Nie musi także kosztować fortuny. Wina, które przeważnie kupujemy przeznaczone są do tzw natychmiastowej konsumpcji. Dobre sklepy i dobrzy importerzy opisują je w różny sposób.

Starajmy się poza okazjami cenowymi, bo takie lubimy wyszukiwać i kupować takie produkty które przemawiają do nas swoim "światopoglądem", poza wartościowymi opisami dają do zrozumienia czego możemy się spodziewać, zawierają także ważne notatki co do przydatności do spożycia (tzw pełna dojrzałość). Jeśli nie jesteśmy pewni to jednym z elementów, który może nam pomóc w zakupie są rekomendacje krytyków winiarskich. Polskich, autorów znakomitego przewodnika Wina Europy, czy międzynarodowych jak Robert Parker, Wine Spectator, Gambero Rosso, Penin... Znający się na rzeczy importerzy korzystają z takich ocen. Dwie najbardziej popularne punktacje to do 20 oraz do 100 pkt. Im więcej tym lepiej, a liczą się i mówią pozytywnie o jakości i różnych jej aspektach te od 14 pkt oraz od 82 wzwyż. Niestety nie wszystkie wina są oceniane. Zawierzmy sprawdzonym dostawcom, ale nie bójmy się też nowości.

Skupmy się teraz na konkretnych winach. Kilka przykładów jest wielce wskazanych. Jeśli chodzi o Hiszpanie to jedną ze znakomitych okazji są w ostanim czasie 3 winnice: Casa Gualda, Santo Cristo oraz Virgen de la Sierra. Jeśli lubimy bąbelki to powinniśmy spróbować Cavy, najlepiej od Fontallada, hiszpańskiego odpowiednika bardzo drogich Szampanów. Powstały zresztą dzięki tej samej metodzie produkcji.

Gdy myślimy natomiast o Portugalii to warte naszej uwagi są znakomite wina od Quinta de Judeu lub od kooperatywy Nelas.

Niemcy słyną z doskonałych Rieslingów. Najlepszą relacją "jakość - cena" w tej chwili na rynku może pochwalić się bezapelacyjnie Reuscher-Haart.

Kiedy mamy z kolei na myśli Nowy Świat to doskonałym przykładem z nutką francuskiej tradycji i wyśmienitym chilijskim owocem jest William Fevre Chile.

Dla jednych klasyka to Francja. Trudno znaleźć tanie i dobre Bordeaux. Niektórym importerom to się jednak udaje. Najlepiej kupować znane zamki (Chateau), a jeszcze lepiej, przyznamy się Państwu spróbować choć raz w życiu tzw drugich win lub drugich etykiet najlepszych bordoskich apelacji. O ile pierwsza linia potrafi kosztować parę set lub nawet tysięcy to drugie etykiety to już znacznie mniejszy wydatek - 100-190 złotych. Jeśli możemy za tak stosunkowo niewielkie pieniądze mieć styczność z legendą to jest to doskonały zakup. Gdy jest to prezent dla kogoś nam bliskiego, a jeszcze na dodatek znającego się na rzeczy, podarunek może być strzałem w dziesiątkę!

W portfolio wymienionych producentów zawsze znajdziecie Państwo "coś" na każdą wprost okazje. Na wspomniany prezent dla bliskich lub też szefa, na zwykły obiad lub romantyczną kolacje dla dwojga. Wino to naprawdę świetny pomysł na chwilę odpoczynku od szarej rzeczywistości. Pamiętajmy jednak, że wszystko z umiarem! Czy to "codzienne" wino za 20 złotych, zdobywca Złotego Medalu i Grand Prix Magazynu Wino, słynny Mondelion; czy zdobywca 89 pkt w przewodniku Penin czerwone Collado za 25 zł; czy też wyborne Plus Ultra z rzadkiego szczepu Petit Verdot za 39 zł, wino które zdobyło 90 pkt u słynnego Roberta Parkera. Albo białe skarby. Francuskie Muscadety od Jo Landron - 42 zł i 90 pkt u Parkera. Tramin Pinot Grigio lub Chardonnay z górskiego włoskiego Tyrolu po 43 zł i 88 punktów...

Odwiedźcie proszę koniecznie stronę świetnego polskiego importera, mającego zresztą już na swoim koncie kilkanaście medali jak i tytuł najlepszego polskiego importera, a będącego na naszym rynku ponad 5 lat. Znajdźcie chwilę na poczytanie o winnych możliwościach i wejdźcie w ten jakże wspaniały świat. Na zdrowie!