Ferie na piątkę z plusem

Autor: Twój Drewniaczek
Drukuj artykuł
Z niecierpliwością wyczekiwane przez dzieci, dla rodziców mogą się okazać dużym i niełatwym wyzwaniem. Atrakcyjne i bezpieczne zagospodarowanie pociechom wolnego czasu wymaga wcześniejszego zaplanowania i dobrego przygotowania się na różne niespodzianki.

Część dzieci wyjeżdża na narty, inne do rodziny, a niektóre spędzają ferie w domu. W każdym przypadku istotne jest, aby wolny czas oznaczał dla nich aktywny wypoczynek, dobrą zabawę i miłą odmianę od codziennych zajęć.

Ruszamy w drogę!

Zimowy wyjazd przynosi mnóstwo korzyści. Jeżeli tylko istnieje możliwość wyruszenia poza miasto, zmiana klimatu i aktywnie spędzony czas wszystkim wyjdą na dobre. Zanim jednak dzieciaki zaczną szaleć na stoku, czeka je jeszcze podróż samochodem, pociągiem lub samolotem, nierzadko długa i męcząca. Zdarzają się oczywiście dzieci, które smacznie przesypiają większą część drogi, a pozostałą spędzają na podziwianiu pejzaży za oknem! Powiedzmy sobie jednak szczerze, że są to równie ciekawe, jak rzadkie wypadki. W rzeczywistości najmłodsi pasażerowie zazwyczaj niemiłosiernie się w podróży nudzą, co objawia się marudzeniem, wierceniem, domaganiem się jedzenia, picia i siusiu oraz potrzebą ciągłego wymyślania im nowych atrakcji. Sprawdzonym pomysłem na przegonienie nudy są zabawy słowne w zgadywanki, wyliczanki i rymowanki, ale oprócz nich warto jeszcze uzbroić się w parę zabawek, które na dłuższą chwilę zaabsorbują małego podróżnika.

W podręcznej torbie znaleźć się więc powinny ukochana przytulanka, ciekawa książeczka z dużą ilością obrazków, pacynki na rękę do zabawy w teatr i audiobooki do słuchania w samochodzie. Świetnie sprawdzą się także zamykane tablice magnetyczne z literkami i figurami do układania. Idealna zabawka na podróż powinna być zatem atrakcyjna dla dziecka (nowa lub dawno nie widziana), wielofunkcyjna, zajmująca mało miejsca i składająca się z ograniczonej ilości elementów, które mogłyby się pogubić.

Zabawy na długie zimowe wieczory

Po powrocie z nart czy całodziennej wycieczki dzieci są wprawdzie zmęczone, ale nadal głodne wrażeń i rozrywki. Warto wykorzystać te wolne od obowiązków domowych i szkolnych długie wieczory na zajęcia, na które w domu zazwyczaj nie ma wystarczającej ilości czasu.

Najatrakcyjniejsze dla dzieci są zazwyczaj takie zabawy, w których udział biorą także dorośli. Strzałem w dziesiątkę okażą się więc z pewnością wszelkiego rodzaju planszowe gry rodzinne. Granie pobudzi do myślenia, rozwinie intelektualnie i oswoi z trudną sztuką kontrolowania emocji, a wspólnie spędzony czas sprawi spragnionemu uwagi rodziców dziecku ogromną radość. Warto pamiętać, że gry planszowe to nie tylko tradycyjne warcaby, chińczyk, bierki i domino., Nowoczesne gry zaprojektowane przez doświadczonych pedagogów, wielokrotnie nagradzane i sprawdzone przez rodziców na całym świecie dają naprawdę nieograniczone możliwości zabawy. Dzięki nim można się wybrać w pełną przygód wyprawę po piracki skarb, wziąć udział w prawdziwym wyścigu koni lub wyruszyć w fascynującą podróż dookoła świata. Moc niezapomnianych wrażeń gwarantowana! Dobrym pomysłem na rodzinne wieczory jest oczywiście także głośne czytanie książek, układanie puzzli, rysowanie lub po prostu wspólne omawianie planów na następny wspaniały dzień.

Garść sposobów na ferie w domu

Wiadomo, że najlepiej jest wykorzystać ferie na dłuższy wyjazd poza miasto. Co jednak robić, jeśli nie ma takiej możliwości i dziecko musi spędzić te dwa tygodnie we własnym domu? Przede wszystkim nie można dopuścić, żeby jedyną lub najważniejszą rozrywką w tym czasie stał się dla niego komputer lub telewizor. Istnieją przecież dużo bardziej wartościowe zajęcia, dzięki którym zima w mieście może być równie atrakcyjna jak wyjazd w góry na narty. Zajęcia na basenie, wizyty w kinie, teatrze, muzeum, na wystawie, rozmaite kursy i warsztaty świetnie zorganizują dziecku czas, nauczą czegoś nowego i być może pozwolą mu odkryć w sobie nowe pasje. A może wśród znajomych jest więcej osób, które nie wyjeżdżają na ferie? Czas spędzany w gronie rówieśników będzie dla dziecka jeszcze atrakcyjniejszym pomysłem, nawet jeśli będzie się ograniczał tylko do zabawy w domu. Rozbrykanej gromadce można wówczas zaproponować gry planszowe, zabawę w domku z kartonu lub konkurs plastyczny na zadany temat. Można też wypróbować różne zestawy typu Zrób to sam i zbudować z dziećmi prawdziwego robota, wyhodować kolorowe kryształy lub wykopać z bryły gipsu szkielet dinozaura!

W domu, w górach czy w ciepłych krajach - wolny czas wszędzie można spędzić w mądry i atrakcyjny sposób. Jeśli będzie odpowiednio zaplanowany, dziecko nie tylko nie będzie miało szans, żeby się nudzić, ale także pozna nowe ciekawe miejsca i nauczy się czegoś wartościowego.