Świeczniki jako dzieło sztuki użytkowej XXI w.

Autor: Sklep-Galeria Dekoracja-Prezenty
Drukuj artykułPolecamy dzieła sztuki użytkowej do których zaliczamy świeczniki. Zazwyczaj wykonuje się je z materiałów, które nie są łatwopalne, czyli mosiądzu i stali, rzadziej z brązu. Bardzo kunsztowne są świeczniki wykonywane z porcelany, nieco mniej efektowne, ale za to tańsze są szklane i z fajansu.

Te przedmioty użytkowe pełnią również funkcje dekoracyjne i mają wbrew pozorom duże znaczenie w kulturze i religii niektórych narodów. Warto znać rodzaje świeczników, ponieważ każdy z nich reprezentuje inny kręg kulturowy, epokę, przez co ma inne znaczenie w kulturze. Znane były świeczniki dwuramienne "Bout de la table" i kandelabr. W średniowieczu znane były lichtarze i żyrandole, które oświetlały wnętrza klasztorów i kościołów. W XVIII wieku wnętrza teatrów, oper i innych miejsc użyteczności publicznej zaczęły oświetlać kinkiety, czyli świeczniki naścienne. Niemniej jednak największą uwagę należy poświęcić menorze, która jest siedmioramiennym świecznikiem i odmianą kandelabru. Spośród wszystkich rodzajów świeczników ma ona największe znaczenie kulturowe, jest wszakże żydowskim symbolem religijnym.

Świeczniki współcześnie są używane przede wszystkim do obrzędów religijnych, a w domach pełnią funkcję raczej dekoracyjną niż użytkową. Od przełomu XIX/XX tracą swoją użytkowość, ponieważ są wypierane przez oświetlenie elektryczne aczkolwiek to pojęcie się zmienia na korzyść świeczników, które coraz częściej goszczą w naszych domach.