BMI prawdę Ci powie...

Autor: MAGDALENA MRÓZ
Drukuj artykuł

Zdrowie to najważniejsza rzecz w naszym życiu i chyba każdy temu stwierdzeniu przyzna rację. Aby móc się nim cieszyć jak najdłużej i nie borykać się z problemami dotyczących osób otyłych, warto pilnować masy swojego ciała. Takie kontrole są konieczne gdyż dziś, kiedy tak znaczną część naszej diety stanowi pełna chemii i niezdrowa żywność o nadwagę nie trudno.

Wspomniana otyłość uznawana jest za stan upośledzający kondycję zdrowotną. Pojawia się wtedy, kiedy nasz organizm zgromadzi zbyt dużo tłuszczu i jego udział procentowy w całkowitej masie ciała podniesie się przynajmniej o 20%. To powinien być dla każdego sygnał alarmowy, bowiem zawsze jest ona poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Jedyną bezpieczną drogą do jej wyleczenia jest odpowiednio dostosowana dieta, a jednym ze sposobów diagnozy "wskaźnik BMI czyli Body Mass Index - najpopularniejszy i najbardziej charakterystyczny ze wskaźników masy ciała. Z dużą dokładnością wskazuje on, czy aby przypadkiem nasz styl życia nie kieruje nas ku otyłości.

Wskaźnik BMI jest wynikiem pomiaru liczbowej zależności pomiędzy wzrostem a masą ciała:

BMI = [masa ciała (kg)] / [wzrost (m)]2

Prawidłowe BMI w przypadku mężczyzn powinno wynosić 20-25, a w przypadku kobiet 19-24. Przekroczenie 30 oznacza nadwagę, natomiast osoby o BMI wyższym niż 40 wymagają już specjalistycznej opieki. Każdy kto zauważy, że musi zmienić nawyki żywieniowe i styl życia (bo to te czynniki w głównej mierze odpowiedzialne są za wagę) powinien poszukać pomocy u specjalisty. Do takich należą z pewnością konsultanci z sieci gabinetów Studio Zdrowia. Po fazie diagnozy każdemu indywidualnie dobierają odpowiedni program żywieniowy, oparty na właściwej ilości węglowodanów, błonnika i składników mineralnych. Dzięki temu osoba przestrzegająca tej diety możne oczekiwać, że spadek wagi będzie systematyczny, a uzyskana masa ciała utrzyma się przez długi czas. Dodatkowo w gabinetach korzysta się ze specjalnych masaży, które nie tylko dobrze wpływają na odchudzające się ciało ale i na ducha.

Już w pierwszym tygodniu tej kompleksowej "terapii odchudzającej" następuje spadek wagi, który na przestrzeni miesiąca może sięgać nawet 10 kg i który utrzymuje się bez ryzyka efektu jo-jo.

Sugerowana dieta opiera się na 15 etapach-tygodniach. Każdy tydzień to inne propozycje produktowe, których należy jednak przestrzegać. Przykładowo menu tygodnia pierwszego powinno się opierać o surówki z jarzyn zielonych (ogórki, kapusta, sałata, brukselka, szpinak, kalafior, kalarepa, rzepa, rzodkiewka, cebula, por, czosnek, pietruszka, papryka, koper, seler, brokuły, kabaczki, bakłażany, grzyby, karczochy, zielona fasolka szparagowa, dynia, kiełki, szparagi, pędy bambusa). Inne dozwolone produkty, które można jeść bez ograniczeń to np. jogurty naturalne (bez dodatków) i odtłuszczony twaróg (do 5% tłuszczu). Ponadto 1 jajko dziennie i jako dodatek sól, a do sałatek ocet jabłkowy. Zaleca się również picie minimum 2 litrów niegazowanej wody dziennie i stosowanie wskazanego w Studio Zdrowia programu oczyszczania organizmu.

W tygodniowym menu znajdują się jednak również produkty zakazane jak: marchew, pomidory, owoce, mleko, buraczki, kawa i herbata, cukier i cukropochodne, mąka i mąko pochodne, kasza i ryż oraz przyprawy.

Niewątpliwą zaletą tego programu, nazywanego od nazwisk twórców "Programem Królów" jest to, iż wszystkie posiłki muszą być obfite, tak, by najeść się do syta. To główne założenie tej diety. A jakie są jej efekty i inne etapy - o tym na stronie studio zdrowia.pl.