Idą burze! Zabezpiecz swój sprzęt przed nagłymi skokami napięcia

Autor: Bądź piękna
Drukuj artykuł

Burza to jedno z najgwałtowniejszych zjawisk pogodowych z jakim możemy spotkać się w naszym kraju. W Polsce sezon burzowy trwa od kwietnia do września. W Świnoujściu w ciągu roku średnio aż 18 dni mija pod znakiem grzmotów. Podobnie jest w innych miastach Pomorza oraz Ziemi Lubuskiej. Im dalej na południe Polski, tym burze są jeszcze częstsze i bardziej intensywne. Najbardziej burzliwymi regionami w naszym kraju są Podhale i Bieszczady. W ciągu roku notuje się tam średnio nawet 34 dni z padającymi piorunami. Jednakże burze to nie tylko pioruny ale również grad i bardzo silny wiatr, który niejednokrotnie łamie drzewa i zrywa sieci energetyczne.

Wyładowania atmosferyczne są szczególnie niebezpieczne. Prądy płynące w sznurze świecącej plazmy wyładowania sięgają często ponad 100 000 Amper i mimo, że są to bardzo krótkotrwałe zjawiska rzędu 0.001 sekundy to stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt[...]Podczas wyładowania atmosferycznego emitowane jest również promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu i szerokim widmie częstotliwości. Jeżeli wyładowanie nastąpi w pewnej niedużej odległości od urządzenia elektronicznego to może nastąpić uszkodzenie tego sprzętu mimo braku jakiegokolwiek połączenia z zasilaniem. Winne jest temu zjawisko indukcji. Każde urządzenie posiada krótsze lub dłuższe przewody elektryczne (np. kabel zasilający, antena, długi przewód/ścieżka łącząca układy scalone), na których wyemitowana przez piorun fala elektromagnetyczna wyindukuje napięcie elektryczne. Może ono być tak duże, że któryś z elementów ulegnie uszkodzeniu.- komentuje dr Zenon Nieckarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Efektem są uszkodzone, a nawet doszczętnie zniszczone telewizory, wieże, komputery i inny sprzęt RTV/AGD. Piorun może wywołać przepięcia (tj. skoki napięcia ponad dopuszczalną wartość) we wszystkich obwodach elektrycznych - a więc w sieciach i instalacjach elektrycznych, w liniach telefonicznych, w instalacjach antenowych, a także w sieciach internetowych i TV kablowej i zniszczyć wszystkie urządzenia podłączone do tych instalacji. Sposobem na uniknięcie strat spowodowanych wyładowania elektromagnetycznymi i wahaniami napięcia jest wielopoziomowy system zabezpieczeń. Oprócz zwykłego uziemienia powinniśmy pomyśleć również nad listwą przeciwprzepięciową.

Listwa przeciwprzepięciowa przywraca napięcie o niebezpiecznej dla sprzętu wysokości do normalnego, bezpiecznego poziomu, lub w przypadku dużego napięcia przejmuje całe wyładowanie na siebie, chroniąc tym samym sprzęt przed zniszczeniem. Mając listwę przeciwprzepięciową można być pewnym jednego - że cena zabezpieczenia jest nieporównywanie niższa niż koszt naprawy szkód, jaki wyrządziłyby skoki napięcia w naszym gospodarstwie domowym. - podkreśla Maciej Mączyński Vice President IT Business APC by Schneider Electric

Jeśli oprócz ochrony sprzętu zależy nam także na bezpieczeństwie danych gromadzonych w komputerach, powinniśmy zdecydować się na wybór zasilacza UPS. Taki zasilacz jest kolejnym poziomem ochrony - oprócz tego, że spełnia funkcje listwy przeciwprzepięciowej, pozwala w chwili utraty zasilania na podtrzymanie pracy komputera na tyle długo, aby zapisać dokumenty na których właśnie pracowaliśmy i bezpiecznie zamknąć system.

APC by Schneider Electric to światowy lider w zakresie zasilania awaryjnego oraz chłodzenia precyzyjnego. Dostarcza innowacyjne urządzenia, oprogramowanie i systemy dla użytkowników domowych, biur, centrów danych oraz fabryk. Dzięki ciągłemu dążeniu do innowacji APC oferuje najnowocześniejsze i energooszczędne rozwiązania dla technologii i aplikacji przemysłowych o znaczeniu krytycznym, doskonale zaprojektowane, bezbłędnie zainstalowane i utrzymane w dobrym stanie przez cały okres ich użytkowania. Rozwiązania APC obejmują systemy zasilania bezprzerwowego (UPS), urządzenia klimatyzacji precyzyjnej, szafy, systemy ochrony fizycznej oraz oprogramowanie do projektowania i zarządzania zasilaniem, w tym architekturę InfraStruxure, najbardziej wszechstronne na rynku rozwiązanie integrujące zasilanie, chłodzenie oraz zarządzanie.