Czosnek niedźwiedzi, czyli wiosenne pieczywo od Martin Braun

Autor: Bądź piękna
Drukuj artykuł

Poszukując wiosennych smaków, Martin Braun proponuje wyjątkową mieszankę AGRANO do pieczywa - Mix 25% z czosnkiem niedźwiedzim, gdzie bazę stanowią właśnie liście czosnku niedźwiedziego. Jego pojawienie się w lasach zapowiada nadejście cieplejszych dni.

Dzięki zawartości czosnku niedźwiedziego pieczywo delikatnie pachnie czosnkiem. Mieszanka daje możliwość produkcji pieczywa z odroczonym procesem fermentacji. Gotowe wypieki na bazie Czosnek Niedźwiedzi Mix 25% to produkty naturalne, zawierające witaminy i długo zachowujące świeżość. Obecność takiego pieczywa na stołach będzie prawdziwym zwiastunem wiosny.

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) występuje w wilgotnych lasach mieszanych i liściastych oraz zaroślach. Znajduje zastosowanie w medycynie ludowej jako lek oczyszczający krew, mający silne działanie bakteriobójcze, obniżający ciśnienie krwi, korzystnie działający na serce, zapobiegający nowotworom złośliwym, miażdżycy, pobudzający wydzielanie soku żołądkowego. W sztuce kulinarnej liście czosnku niedźwiedziego znalazły szerokie zastosowanie. Na Wschodzie popularne są w postaci kiszonej lub solonej. Liście są o wiele delikatniejsze w smaku niż czosnek pospolity, nie pozostawiają przykrego zapachu i zawierają więcej związków mineralnych i witamin. Doprawia się nimi sałatki, duszone warzywa, masła ziołowe i zupy. Wyśmienicie smakują jako dodatek do twarożków i sosów, duszone zastępują szpinak i stanowią doskonałą przyprawę do dań z ziemniaków i kapusty.

Więcej wiosennych wypieków na www.martinbraun.pl

Pieczywo Staropolskie od Martin Braun
- 2,50 kg Mieszanka Czosnek Niedźwiedzi - Mix 25% Agrano
- 7,50 kg mąka pszenna typ 550
- 0,20 kg drożdże
- 7,50 kg woda
- czas miesienia:
- 12 minut wolne obroty
- 3 minuty szybkie obroty
- temperatura ciasta 20-22°C
- temperatura pieczenia 250°C około 15 minut
- następnie na zerwanym lufcie opadająco do 210°C
- czas pieczenia w zależności od gramatury kęsów ciasta

Opis technologii przygotowania:
- Wszystkie składniki wymiesić metodą 1?fazową
- Przenieść ciasto do naoliwionej kuwety
- Ciasto garuje w chłodnym miejscu około 2 godzin
- Wygarowane ciasto wyłożyć na blat, szeroką skrobką odcinać równe kęsy i odkładać na blachy
- Po zakończeniu garowania odpiec