Kastracja w dniu ślubu?

Autor: Moje życie
Drukuj artykuł

Coraz więcej młodych par decyduje się poprosić swoich gości, żeby zamiast kwiatów przekazali pieniądze lub dary na jakiś szczytny cel. Na przykład na zabawki dla dzieci z domów dziecka czy na karmę dla bezdomnych zwierząt. Mało kto w tym dniu myśli o kastracji.

W polskich schroniskach żyje obecnie ok. 16 000 kotów i 70 000 psów, dla których nie ma domów. W całej Polsce są setki tysięcy kotów wolnobytujących. Co roku w piwnicach, śmietnikach, na podwórkach rodzi się niezliczona ilość niechcianych kociąt. Wiele z nich nie dożywa dwóch miesięcy, a z kolei te, którym się uda, padają ofiarą chorób, głodu, złych ludzi czy samochodów. Można temu zapobiec tylko poprzez systematyczne sterylizowanie kotek i kastrację kocurów.

Mimo że opieka nad bezdomnymi zwierzętami wchodzi w zakres obowiązków gmin, to w większości z nich nie ma pieniędzy na bezpłatne przeprowadzenie zabiegów kastracji, które są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania bezdomności.

Fundacja dla Zwierząt ARGOS od 2009 roku prowadzi ośrodek Koteria, który przeprowadza bezpłatną sterylizację i kastrację kotów miejskich. Od dwóch lat przyjmują średnio 175 kotów miesięcznie, a zgłaszających się opiekunów chcących wysterylizować koty jest coraz więcej. Jak mówi Anna Wypych: niektóre organizacje dysponują funduszami z dotacji miejskich, ale środki te bardzo szybko się kończą i nie wystarczają na pokrycie kosztów sterylizacji i leczenia bezdomnych kotów. Dla porównania - lecznice, które w ramach przetargu dostały pieniądze na leczenie i sterylizację bezdomnych zwierząt od gmin, działają w tym trybie kilka miesięcy i przyjmują 175 kotów - ale rocznie!

Aby działać w sposób ciągły i jak najbardziej wydajny, Fundacja dla Zwierząt ARGOS potrzebuje wsparcia finansowego. Do tej pory znalazło się już kilka młodych par, które w dniu ślubu pomyślały o kastracji i od swoich gości zebrały przepiękne "bukiety" datków na rzecz Koterii.

............................................................

KOTERIA to ośrodek świadczący usługę bezpłatnej sterylizacji i kastracji kotów miejskich. Funkcjonuje wyłącznie dzięki dobrowolnym wpłatom darczyńców i pozyskanym dotacjom z Urzędu Miasta. Koteria pragnie pomagać bezdomnym kotom nie tylko poprzez dokarmianie ale również w sposób świadomy i humanitarny zapobiegać ich nadmiernemu rozmnażaniu. Od początku swojej działalności przyjmuje średnio 175 kotów miesięcznie, w celu ich bezpłatnej sterylizacji.

Misją KOTERII jest:

- pomoc w wyłapywaniu bezdomnych kotów,
- bezpłatna sterylizacja kotów miejskich,
- identyfikacja wykastrowanych kotów,
- oddawanie do adopcji kotów oswojonych oraz młodych, podatnych na oswojenie,
- profilaktyka weterynaryjna dla kotów miejskich,
- pomoc opiekunom kotów nieoswojonych i niezdolnych do samodzielnego życia na wolności

Jako jedna z niewielu organizacji tego typu, prowadzi sprawozdania finansowe, które są zawsze dostępne na stronie internetowej www.koteria.org.pl.